Osobně jsem čekal od Phenoma malinko horší výsledky, Intel sice zůstává stále rychlejší a celkově po roce na trhu doladěnější, ale AMD už má alespoň zase čím konkurovat. Proti Athlonům X2 je to rozumný pokrok. - Thunder.m
@Uživatel bez registrace
Ano, Phenomy nejsou tak špatné, jak se povídalo - problém (a to velký) je ale v tom, dostat je na vysoké frekvence a zde má Intel velký náskok. Drahé Phenomy pracující aspoň na 3GHz by byly pro AMD větší výhrou - za málo čipů solidní zisk s tím, že se potvrdí vyrovnané výsledky v top-endu. Cenu neurčují u AMD jen od pasu - ta dnešní MUSÍ být nižší než ekviv. Intel a to vede ve výsledku k nízkým maržím (k úsporám a snížení nákladů na vývoj + omezení rozšířování výrobních kapacit - což AMD potřebuje víc, nez kdy jindy).
Pokud AMD někdo za 6měsíců koupí, tak to nebude kvůli špatné architektuře, jako spíše kvůli nedostatečnému zisku (přetrvávajícím ztrátám) - vyklizení špičkových pozic škodí finančně jak divizi AMD tak ATI a konkurenti mají zlaté časy.
Takže radost "z levných produktů" není na místě... tím se vlastně milovaná AMD zabíjí. - Kwolek Jirka
@Uživatel bez registrace
Když nad tím tak uvažuji, tak cenový boj Intelu proti AMD byl v posledních létech vždy vyprovokován Intelem. Ještě nedávno byly dvoujádra X2 prémiovým zbožíčkem a dnes je to prakticky neziskový segment - "procesorové bahno".
Předpokládám, že hlavně díky tomu je vývoj a výroba AMD tam kde ji máme - ZABLOKOVANOU na 65nm SOI (na to si našetřili v době, když byly běžné procesory za 5000 až 7000Kč).
Smutné je, že pro Intel už AMD není soupeřem (řeší už jiné věci) - teď se jim pomalu stává nVida, která - ač dočasný spojenec (viz. Crysis s Core 2 Quad + GeForce 8800) - je už v čipech (a zisku) prostě příliš silná. Proto se Inteláci chtějí pustit do grafik (a nemusí v tomto ohledu selhat, jak to na první pohled vypadá)... a nVidii by se zase velmi hodily procesory (je ostuda, že se AMD a nVidia nespojily - Ruiz to má, jak se zdá, stejně už u AMD pomalu spočítané). - Kwolek Jirka
@Uživatel bez registrace
@Kwolek Jirka: AMD v ATI bych tolik nekritizoval, je vyvojem napred pred Nvidii a ma trosku jiny nahled na budoucnost grafik... - Flank3r
@Uživatel bez registrace
@Kwolek Jirka: No. K tomuhle bych se přidal. Koupě ATI byl nejidiotštější krok, co AMD kdy udělalo. Již před tím to docela dobře táhli s nVidií a měli v tom pokračovat. Chápu, že nVidia byla pro AMD drahá, nicméně nemuseli se hned navzájem kupovat. Aby nakonec nVidia nekoupila celé AMD. Což by taky nebylo na škodu. Koupě ATI byla velmi velmi nesmyslný krok. - ElCondor
@Uživatel bez registrace
@Flank3r: no ja bych to kritizoval hodne..mozna je ati mirne technologicky napred pred nvidii ale vykonove je stale pozadu a karty prodava tez zatracene levne takze nizke marze tam zustavaji!a amd pokud vim aby koupilo ati si pujcilo 2 miliony dolaru a kvuli tomu tu mame phenomy v tomhle stavu a takle pozde a pozde tez vysel hd2900xt!kdyby ty prachy misto do ati dali do vyvoje tak sou na tom mozna lip nez intel nebo aspon urcite svadeji vyrovnany boj a ne ze se tedka phenom stezi vykonove dotahne na cca rok a pul starou architekturu - LuckyJosh
@Uživatel bez registrace
@LuckyJosh: Co to je technologicky napřed? Nějaké papírové grafy a schémata jsou směšné, když v praxi nefungují A to je problém dnešní ATI. Doporučuju vzpomenout si na nadávné prescoty. Taky byly papírově lepší než konkurence a K8 jim natrhla prdel na celé čáře. - ElCondor
@Uživatel bez registrace
@ElCondor: Mícháte hrušky s jabkama. Hovoříte o nadřazenosti Intelu, ale myslíte procesory, hovoříte o nadřazenosti Nvidie, ale myslíte grafické čipy. Intel rozhodně není monstrum díky procesorům, byť jich vyrábí 75% trhu. Jeho zisky a obraty jdou převážně z úplně jiných komodit, než jen CPU. AMD toho doteď kromě CPU už moc neprodukovala. Je to oproti Intelu trpaslíček a přesto neustále pěkně kouše. Smekám a budu před ním vždy smekat. A Nvidia? Tak ta je právě ten, kdo by se měl po uvední Spideru do reálného života začít bát. AMD ji nejspíš ze svého dvorku definitivně vykopně a s Intelem se nijak zvlášť nepodporovali nikdy. Pokud AMD čkové čipsety uspějí (jakože určitě) rád bych věděl, komu budou ty své Nforcy prodávat a když se jejich čipsety z trhu stáhnou, tak na čem budou potom provozovat ty svoje SLáje. AMD udělalo moc dobře, že koupilo ATI a vrhlo se konečně také na špičkové čipsety. Defakto se rázem stali jedinou firmou na trrhu, která dokáže nabídnout kompletní řešení i v nejvýkonnější kategorii. A to bez diskuze. Pokud si to nepokazí tradičně pitomým marketingem (Spider propagují velmi dobře) tak vidím situaci AMD v budoucích letech velmi dobře, zejména na úkor Nvidie. P.S. na jednu prodanou Ultra rychlou a předraženou Nvidii je 10 prodaných mainstremů. Serie 38xx mainstrem vemi rychle ovládne, o tom není pochyb. Já osobně tedy o Spider koncepci 100% uvažuji jako o budoucím domácím řešení. A to beze strachu a obav, že bych za něčím zaostával. - AlienCZ
@Uživatel bez registrace
@AlienCZ: S tymto mozem nanajvys suhlasit. Intel Planuje vlastny chipset ktory bude podporovat SLI a tak nebudu ludia limitovani monopolom nvidie. Intelu sa s core2 a quad podaril genialny tah a AMD kedze ma limitovanejsie prostriedky ako intel musi len dotahovat. Dufam len ze AMD nadviaze na zaslu slavu Socketu A a 939. Novsia Ati Generacia by mohla byt vydarena, vsak aj nvidia mala svoju FX Radu ktorou prepadli. - commom user
Jestli AMD nabidne vicemene srovnatelny vykon za pomerne lepsi cenu, Intel bude muset zlevnit.
Pokud nabidne srovnatelny vykon za srovnatelnou cenu, byt intelem zlevnim, aby amd muselo taky, nemelo rust na ziku a tudiz nemohlo dat vice penez do vyvoje.
Kazdopadne pro nas spotrebitele je to vyborna zprava :) - wishi
@Uživatel bez registrace
největší švanda je, že procesor za 1 600 Kč bez DPH od Amd dává v Crysis při rozlišení vyšším jak 12xx x 800 stejný výkon jako drahé čtyřcore od Intelu xDDD A ruku na srdce, kdo dnes hraje v 1024 x 768 a menším s drahým čtyřcore ? určitě nikdo, takže ty drahé procáky jsou v podstatě k ničemu xDDD - Bohumil Stejskal
@Uživatel bez registrace
největší švanda je, že procesor za 1 600 Kč bez DPH od Amd dává v Crysis při rozlišení vyšším jak 12xx x 800 stejný výkon jako drahé čtyřcore od Intelu xDDD A ruku na srdce, kdo dnes hraje v 1024 x 768 a menším s drahým čtyřcore ? určitě nikdo, takže ty drahé procáky jsou v podstatě k ničemu xDDD - Bohumil Stejskal
@Uživatel bez registrace
@Bohumil Stejskal: Máš naprostou pravdu.Všichni si musí uvědomit,že za 10 až 20 procent výkonu navíc zaplatí 100 až 200 procent korunek navíc a to je teda špatnej kšeftík.Snad tady nikdo nechce tvrdit ,že pozná rozdíl mezi 38 a 43 snímky za sekundu? Nebo jo? Až přijde něco alespoň o 50 možná 70 procent silnější,tak to beru. - meifi
@Uživatel bez registrace
@Bohumil Stejskal: presne tak ajtak ich nik na slovensku a v cesku nekupi lebo tu ludia nemaju peniaze budu tu ludia fabndit ci uz intelu alebo amd a doma povecina mate same sroty obycajne procaky a aj slebe grafiky a hrate s nimi tie vase hry sekajuce pc-ckove hahaha :) mozno par ludi maju vykonne compiky (a ajtak to seka he he) - Peter
@Uživatel bez registrace
@Bohumil Stejskal: jsi spadl z visne ne? vis ne vsichni jsou takovy omezenci ze na PC jen hraji... a z tveho srovnani AMD 1600 = intel 15000... demence. stejne tak muzes rict intel za 1500 = AMD za 8000 - 440bx
@Uživatel bez registrace
@Bohumil Stejskal: Proc by byly zbytecne? Me spise pripada, ze v pripade her jako Crysis se narazi na strop grafiky. Proste grafika se zastavi na 25fps a konec, takze vypovidajici hodnota o procesoru je, podle me, v tomhle pripade nulova. - l.jelinek
@Uživatel bez registrace
@l.jelinek: no právě že vypovídací hodnota o procesoru je v tomto případě 100 %, s procesorem za 15 000 Kč uděláš stejnou parádu jako s procesorem za 1 500 Kč, co an tom nechápeš ? asi máš ten procák za 15 000 Kč co ? No tak si s ním zahrej balení v Raru nebo streamování videa xDDD - Bohumil Stejskal
@Uživatel bez registrace
@Bohumil Stejskal: setky tie testy su uplne k nicomu ludia si to pozru okomentuju a zabudnu nato a potom si pustia hru crysis na nejakom core solo alebo amd semprone chi chi chi - Peter
@Uživatel bez registrace
@Bohumil Stejskal: Pri vyssich rozlisenim je to tak, jak rikas ... ale pri 1280x1024 a nize je procesorovy vykon zasadni parametr ... - Obermaier Zdeněk
@Uživatel bez registrace
@Obermaier Zdeněk: stejskal trosku prehanite..k cemu vam je teda 4jadrovej phenom za 6500?si kupte rovnou v bazaru stary pentium 4 nebo athlona xp jestli vam ten vykon vadi a nemelte tu taky sra*ky - LuckyJosh
@Uživatel bez registrace
@Obermaier Zdeněk: jo tomu říkám dobrá investice,koupit si čtyřcore a grafiku za 10 000 a hrát v 1024 x 768 a míň Crysis xDDD - Bohumil Stejskal
@Uživatel bez registrace
Zdravíčko lidi. Článek je plný vydatných informací, a není divu. O novinkách je vždy hodně co říct.
Je škoda, že v redakci se nepovedlo procesor pořádně vytaktovat...umí celkem dost :-) Mám však pocit, že prostě měli nějaký špatný kus, neboť mě se podařilo Phenom9500 dostat až na 2,85GHz, a to na stejné desce, a bez flashování BIOSu, bez přepisování nějakých registrů, prostě tak jak ležel a běžel(a běží stabilně). Pouze jsem trochu zamíchal napětím... Dokonce mu stačí i BOXovaný chladič
Hmm, takze test kompilovania nebol zaradeny. Skoda. Takto by ste si zaluzili isty respekt naviac oproti inym serverom.
No ale bojovat s MS monopolom je ako boj s veternymi mlynmi. Windows je proste mainstream a testy v LNX asi nebudu nikdy pre citatelov zaujimave. - advanced BFU
@Uživatel bez registrace
su tam aj te3sty pod linuxom s Intel C compiler s vyzuzitim Intel Math Kernel Library(iMKL) aj AMD Core Math Library (ACML) trosku ma sklamal nepritomnost testu s AMD performance library, ktora optimaluizuje nie len vypoctovy vykon ale aj ostatne veci
ak AMD prilis nenadsadi cenu Opteron 2360SE (do 800-900 USD/ks ,2350 stoji 389USD/kus) http://www.amd.com/us-en/Corporate/VirtualPressRoom/0,,51_104_609,00.html?redir=CPPR01%3fredir=CPPR01
tak sa stane Xeon 5365 ako dva dvojadraky v kope
za 1172USD/kus nepredajnou a aj 5472 bude mat na trhu serverov, kedze Opteron aj Xeon su do serverov dost problemov...
tak bude mat
su suhrnom
AMD vs. Intel Performance Summary General applications Opteron 2360SE vs.Xeon E5365 Opteron 2360SE vs.Xeon 5472 WinRAR 3.62 23% faster 6% faster Fritz Chess engine 24% slower 26% slower HPC applications LINPACK 4% slower* 9% slower* 3D Applications 3DS Max 9 19% slower 25 % slower zVisuel 3D Kribi Engine 7% faster 14% slower zVisuel 3D Kribi Engine (AA) 2% slower 23% slower Server applications SPECjbb (Sun) 28% faster 11% faster SPECjbb (BEA) 12% faster 12% slower MySQL 14% faster Equal
oba novy Xeon aj Opteron by mali byt na trhu uz o mesiac http://www.prophet.net/quotes/stocknews.jsp?symbol=INTC&article=20071008670.2_460f003be8dc7e52 - fotoba
@Uživatel bez registrace
Jo, na ten Winrar jsem si vzpomněl. U Anandtechů byl v něm rychlejší Barci, a o dost...
P.S. Spotřeba v idle by se měla měřit s C&Q, protoženormální lidi to mají zapnuté. Energie to uspoří dost, protože se sníží frekvence i napětí. - Jan Olšan
@Uživatel bez registrace
Od redakcie nemozes ziadat taketo testy. Mne (a mnohym inym) by stacilo porovnanie rychlosti skompilovania kernelu na Phenome a na C2D (quadcore).
Popr. nejaky test kompilacie vo Visual Studio 2005 (2008). - advanced BFU
@Uživatel bez registrace
Uz jsem takto slozity test nestihl udelat. Az pujde Phenom lepe taktovat udelam srovnani znovu a ten Linux zkusim ... - Obermaier Zdeněk
@Uživatel bez registrace
Mne by na zaciatok stacil aj jeden uplne jednoduchy test a to spotrebe nezatazeneho systemu. Myslim, ze to je pre vela citatelov dolezitejsi udaj ako spotreba zatazeneho CPU, pretoze vela ludi rano zapne PC a cely den ho nevypne aj ked ho prave nepotrebuje a pod plnou zatazou bezi mozno 20% casu. - ASD
No jen -7% oproti Intelu je GOOD! Na to že ty procesory teprve nyní přicházejí a většina desek má nevyladěné biosy. Uvidíme tak po novém roce... - Jan Sehak
0,2/ 2,4=0,083 cize Intel je na frekvencii o 8,3% vyssej 2,4/ 2,6=0,923 to jest AMD ma frekvenciu o 7,7% nizsiu ako Intel z toho pohladu je o 7% nizisio vykon AMD plichta na rovankej frekvencii
@Uživatel bez registrace
No jo. Jenže to je rozdíl u stejně taktovaných. Tam v té tabulce jsou jejich výchozí frekvence a autor jenom zapomněl dopsat na jaké vlastně stejné frekvenci ty rozdíly jsou. - GOS
@Uživatel bez registrace
@GOS: Pred celym testem jsem se ptal autora p.Obermaiera,jestli to bude test s rev, B2F a on mi potvrdil,ze ano.Tak jak revize je vlastne testovana? Nekde jsem cetl,ze B2 ma v sobe chyby v radici cache i pameti a rev.B2F toto opravuje. - assassinPN
@Uživatel bez registrace
@GOS: je to rozdiel na vychodzich frekvenciach a kedze B2F ma byt o 10-15% vykonnejsie ako testovana B2 revizia http://www.tomshardware.co.uk/forum/246007-10-pulls-rabit-agena tak by to mophlo byt aj tak vyrovnane
hlavne ak zvysenie frekvencie u Intelu Clowertown z 2,33Ghz na 3Ghz teda o 28% zvysi vykon v LINPACK-u leno 6%
ale u AMD Barcelona znamna zvysenie frekvencie z 2,0 na 2,5Ghz teda o 20% 19% zvysenie vykonu! http://www.anandtech.com/IT/showdoc.aspx?i=3162&p=5
@Uživatel bez registrace
@fotoba: Dle toho co je tam napsáno nikoli ... AMD je dotaktováno na 2,4GHz a Q6600 je přeci také na 2,4GHz (2,6GHz - tam se jen autor uklepl). - Aleš Šantora
@Uživatel bez registrace
Ale ta cena není moc "good". Ano, pro ty kdo dneska mají X2 na AM2 a chtějí X4 (a nevadí jim, že přijdou a něco z chipsetu 7xx) je to super, ale pro ty kdo staví komplet nový PC je výhodnější Q6600. - [CZ]Hunter
@Uživatel bez registrace
To bych rád věděl proč. Co mi nabídneš k Q6600 za čipset, který by uměl provozovat 2-4 grafiky a nebyl 100let za opicema ..? V herní platformě více kartové systémy budou dominovat a jen taková technologie, která je 100% nakrmí, vydrží. Intel takového nic nemá a NVidia to má nejspíš po uvedené 7 series spočítané. Intel ji nepodpoří, má svých grafik a čipsetů dost a AMD teď už taky. Pokud se Intelu nepodaří vymyset konkurence schopné grafické řešení, zůstane mu jen profi oblast a herní ovládne AMD. - AlienCZ
@Uživatel bez registrace
Je pravda že Q6600 má cenu dobrou,ovšem cena Q6700 je jiný případ...Navíc pokuď se potvrdí toto: http://www.zive.cz/default.aspx?server=1&article=138340 tak se cena Phenomu(jako novinky) jeví jako velice slušná. Otázka je jaké ceny budou mít nové Athlony postavené na K10 a připravované třijádra. - Tom1122
@Uživatel bez registrace
@AlienCZ: hochu mel by ses z toho tvyho AMD sneni uz probudit a podivat se na realitu..ta je ze amd nema konkurence schopne high-endove reseni..v mainstreamu prodava proklate levne a z toho mu plyne podstatne nizsi zisk..ma nedostatek vyrobnich kapacit a navic je diky ati velmi zadluzeny..hd3870 pomalejsi nez geforce..phenom nez rok a pul stara core architektura..jedine co to zachranuje jsou ty cipsety ale ze by byly tak extremne dobry a vyhodny se tez rict neda..a chci videt kterej blazen bude vyuzivat 4 grafiky kdyz narust vykonu bude oproti 2 maximalne 50% a kdy budou ovladace aby to vubec bezelo..fakt se probud;) - LuckyJosh
@Uživatel bez registrace
@LuckyJosh: Jsem vhůru. V hrách není Intel rychlejší ani o příslovečný prd. Takže co ..? Na serverech na tom není o nic lépe. Kvalitu taktéž nenabízí vyšší. Takže mu zůstávají výhody v segmentu síly výpočti při zpracování videa nějakém tom ostatním grabbíngu. AMD nebude díky koupě ATI zadlužený na věky, už byste tuhle frázi mohli konečně nechat být, je ohraná. je také logické, že sloučení s ATI a převzetí a rozjetí nových systémů a technologií na ATi založených chtělo nějaký čas. Vypadá to, že koupě ATI konečně ponese předpokládané ovoce. Pořád tu čtu hovadiny o tom, že ATI nemá grafiku s nejvýkonnějším čipem, no a ..? Rusové byli v kosmu taky první a přesto jim to bylo prd platné. nikdo o to nestojí, jen honiči grafů. Uživatel chce hrát co nejlépe za co možná nejméně peněz. Na jednu prodanou Ultru za 15K, připadne 20 prodaných mainstremů za 4K (třeba HD3850), za 4K nemá NV nic, co by za něco stálo a dalo se stím slušně hrát. Dnes a denně tu máte černé na bílém, jak jsou hypervýkonné CPU stále méně důležité pro hraní, že jde o grafiky. No tak to asi Intel spláče nad výdělkem, protože žádné nemá a NVidia ty svoje brzo nebude mít kam zasouvat :-) jakmile Intel vyrobí svoji první konkurenceschopnou grafiku, tak NVidii odstřihne od podpory svých platforem a bude vymalováno. Leda že by Intel udělal to, co nezvládly u AMD, koupil NVidii. Jedině tím by mohl srazit AMD na kolena a úplně ovládnout trh. Nejspíš mu to ale nikdo neumožní. - AlienCZ
To, že budou nové Phenomy pomalejší jsme již věděli, ale ta cena mě na konci článku opravdu zarazila :O čekal jsem lepší nástup nové architektury, takhle jsou výhodnější (cena ku výkonu) starší Athlony X2 než nové Phenomy :(
Příště bych v testech odcenil barevné odlišení Intelu a AMD (tedy modré a zelené grafy..) - Tomáš Baroš
@Uživatel bez registrace
Athlony X2 maji 2 jadra, phenom 4. A ne kazda aplikace umi vyuzit vice nez jedno jadro. Pro takove aplikace je samozrejme vyhodnejsi vyse taktovany X2, ktery ma vetsi vykon na jadro. - wishi
Nedavno tu probehla hlaska ze nebudete testovat vybehova rozliseni jako 1200xXXX a mene. Proc testujete vybehovych 32 bitu a netestujete jen perspektivnich 64? - dizzi
@Uživatel bez registrace
naakee testy v 64bit by bodly.. nerikam proboha kupu ale tak treba 64bit crysis trteba.. aspon neco takovej problem to zas neni - ch3vr0n
@Uživatel bez registrace
no crysis 64bit teda nvm...asi nevis jak sou na tom ovladace na grafiky pro 64bit systemy ze ne?tak abys vedel HODNE SPATNE - LuckyJosh
@Uživatel bez registrace
@LuckyJosh: no hele nevim z ceho vychaazis ale ja s 64bit ovladacema nemam jedinej problem..chtelo by to vice praxe a ne teorie:) - ch3vr0n
ono by neskodilo uvadet aspon pravdive informace. prvni shop kam se divam a cena 5800 za 9500 http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105120083097215FSD coz sice treba neni extra vyhra, ale rozhodne popira tvrzeni autora - Pavlis
@Uživatel bez registrace
No velka vetsina kvalitnich obchodu (CZC, Alza, TNT) maji cenu plus minus 6200Kc, to ze je nekde v Alfe v ceniku za levneji neznamena ze ho tam koupis, a kdyz ano tak pristi rok ... - Obermaier Zdeněk
Myslel som ze to dopadne horsie, som prekvapeny a tesim sa, myslel som, ze AMD je vo vecsej sracke. Ked doladia vsetko co sa da, ono AMD aj ATI maju stale co doladovat, tak verim, ze pojde vykon este o 5-10 percent hore co bude vazne dobre. Cenu zase da AMD pod intel. Treba pockat 2-3 mesiace na realny vykon Pavuka. Velka vyhoda je, ze pasuje do AM2 petice, pomoze to predaju procesora, len neviem, ci napajace obvody na lacnych AM2 doskach su stavane na takyto prikon, pocitam ze vela dosiek rozkvitne. - Ing.Pavol Kapral
"Další strategická hra, která maximálně využije váš procesor. Zde se ukazuje, že čtyř-jádrový čip je pro tuto hru téměř nutností."
- Nemůžu si pomoci, ale dle grafu mají stejně taktované Dua i Quady velice podobný výkon... viz. Q6600 a E6600 a další...
- Jinak mě udivuje, jak si tu všichni pořád AMD chválíte a vsázíte na zázračné doladění... vzpamatujte se, nová architektura, která sotva drží krok s XX měsíců starou Intelu, tomu říkáte pokrok? Děláte jakoby aktuální architektura Intelu byla to poslední co měl kdy uvést a nic nového již nechystal... - Atronoss
@Uživatel bez registrace
1/chystal,ale kdy?...Nehalem pocatek 2009 2/ani AMD nebude spat na vavrinech, 45nm tu bude cobydub za zhruba pulroku. A jak Obr psal, K8 v dobe uvedeni taky s taktovanim a dalsima vecma na tom nebyly jako dneska. Kdo by tehdy pronesl,ze budou dvoujadra K8 taktovatelna na 3,5GHz, asi by se mu vysmali... - Flank3r
@Uživatel bez registrace
Intelu taky jednu dobu trvalo dlouho srovnat krok. No a povedlo se jim to až s Core. No a AMD se tak úplně krok srovnat nepovedlo, ale rozhodně Intel dohnal vcelku rychle. Sice nepředehnal, ale aspoň dohnal. A jinak já jsem pořád říkal, že s tím výkonem to nebude až zas tak tragické. Jsem si myslel, že Phenom bude v průměru o 10% horší než Quad Intel na stejné frekvenci, ale jak vidím, je to o něco lepší. A to ještě čeká desky odladění a i toho procesoru určitě nějaké to odladění a může se stát, že by mohl ten rozdíl být ještě o něco menší. Když by byly Phenomy o 10 % levnější, tak by už mohly být i vcelku zajímavé. Zatím ještě si musíme počkat a pak uvidíme. Pořád se mi u Phenomu nelíbí výkon těch pamětí v porovnání s X2. - GOS
@Uživatel bez registrace
Presne tak. Od nove architektury se cekalo urcite neco vic nez jen skoro dotazeni temer rok stare core. Jeste si pamatuju na predbezne grafy, kde K10 roztriskalo core o 40%. O 40% to urcite nikdo necekal, ale tak o 10% jo... - Hajczus
@Uživatel bez registrace
Od penrynu se urcite ocekava nizsi spotreba a dosazeni vyssich taktu. Navic Penryn ma asi o 5% lepsi vykon nez conroe. Sice je to jen minimalni narust, ale je tam. Po odladeni phenomu se taky neda cekat vetsi narust... Tohle je vam malo? - Hajczus
@Uživatel bez registrace
@Hajczus: Po pravdě,nevím jestli zrovna 5% je to co se očekávalo...Ale vzhledem k cenám Penrynu se 5% nejeví nijak příznivě.Jinak samo že zvednutí taktů a pokles spotřeby je fajn.Ovšem vzhledem k tomu že většinu potencionálních kupců spotřeba ani teplota CPU nezajímá a více taktované Penryny budou patřičně drahé nic není předem dané.Navíc a teď zdůrazňuji nevím jestli je to pravda :) na některých forech se píše o problémech více taktovaných Pernynu(teplota má dosahovat nehezkých hodnot a hlavně stabilita je bídná) A co se týče Phenomu.Obecně se soudí že u současných revizí není vše v pořádku, po vánocích mají přijít nové revize u kterých se čeká nárust výkonu 5-10%,+ podstatně lepší taktovatelnost. - Tom1122
@Uživatel bez registrace
@Tom1122: A co ste cekal od 45nm? Narust k 20%? Mozna tak pri pouziti SSE4. Podle me se intelu 45nm povedlo. Co se tyce ceny, tak teda nevim z ceho vycházíte? Ja sem zatim vydel pouze qx9650, coz je nynejsi top a ty byvaji tradicne drahe. - Hajczus
@Uživatel bez registrace
@Hajczus: Já jsem čekal právě těch +- 5%.Jenže na forech se často ozývaly podstatně lepší odhady... Na začátku jsem házel odkaz na ceny očekávaných Cpu.Q9300 má stát skoro 8 tisíc a v tomto světle budou ceny Phenomu (které asi klesnou)docela zajímavé. K hodnocení 45nm procesu bych byl hodně opatrný,zatím je zde jeden jediný CPU postavený na 45nm...
@Uživatel bez registrace
@Tom1122: Už neni jediný: http://www.extrahardware.cz/wolfdale-na-44-ghz-se-vzduchem Jak sem rikal, 45nm se intelu zrejme dost povedlo - Hajczus
@Uživatel bez registrace
@Tom1122: Ten odhad je imho špatnej. Q6600 Intel prodává za 266USD, u nás stojí +-6500kč. Q9300 bude Intel prodávat taky za 266USD - ehm, jaký je důvod, aby ho tady prodávali za těch 7700kč? - [CZ]Hunter
@Uživatel bez registrace
@[CZ]Hunter: Nechci nikomu brát řekněme... iluze,ale cena Q9300 zcela určitě nebude minimálně nějakou dobu po uvedení identická z Q6600...Důvodu je celá řada ale pokuď Intel nesleví(jako že nesleví)cena přes 7000 litrů je pravděpodobná.Je to obdobné jako u 8800GT,dnes taky nikdo nevěří že bude v dohledné době stát +- 5000 tisíc.Mimochodem cena Q9300 není až tak důležítá dnes jsou nejprodávanější dvoujádra,jsem velice zvědav jaké ceny u nich AMD nastaví,to samé platí o tříjádrech... - Tom1122
ta je teda celkem velka... na takovou "nizkou" frekvenci :-( uz vim na co delaji ty 1Kw zdroje... k tomuto jeste 2X 3870 vsechno OC a mate kilowatovyho pavoucka, kterej toho dost spotrebuje :-))) - Monkey
ja uvazujem kupit v januari dosku ASUS alebo Gigabyte s cipom 790X (DS4) cem k tomu kupit aj ATI Radeon 3850 ale s tymi procesormi asi pockam...teraz tam hodim asi Athlon 64 BE-2400 a v lete asi kupim Phenom 9500 ked bude dobre odladeny a bude novsia revizia...s tym taktovanim by ma to velmi zaujimalo...ta chyba sa prejavuje iba na doske DQ6 od Gigabytu?alebo aj na ostatnych doskach od tejto firmy?alebo je to vseobecny problem cipu ATI 790 a tym padom budu mat probelmy vsetky dosky od vyrobcov?bude sa dať v buducnosti aktualizaciou BIOSu tuto chybu odtsranit?dakujem - Soky
Jejich jak šafranu.Podobná situace když se uvadděli 2 jadra.1 jadra na vyších frekvencich byly vykonější. navic Phenomy na tom budou architekturou čipu lépe. Takže až se programatoři proberou a začnou programovat pro 4 jadra tak Phenomy ukaži svoji sílu (ja si to aspon myslim a doufam v to) A co se týče OC.Je to chyba desky :-) škoda žejste to nezkusili na nějake čipove sadě AM2 např. ati xpres 3200 nebo 690 G
jinak članek velmi pěkeně napsanej.Těšim se na članek o AMD a Intelu. - rainmaker
@Uživatel bez registrace
Testy renderingu (zde Cinebench a 3ds max) jsou pro porovnání multi-core CPU ideální. Běží klidně na 1000 procesorech (jádrech ... až kolik vám dovolí licence) a je tam dost dobře vidět nárust výkonu, kterej je vždy zhruba 90% z výkonu jádra předchozího. To jsou ty programy pro čtyřjádra, osmijádra nebo tisícijádra, který pro testování chceš. A AMD tam nevyhrává. - [CZ]Hunter
@Uživatel bez registrace
Souhlasím,většinou nový procesor málokdy byl výrazně rychlejší než nejrychlejší procesor staré řady-např.AMD XP barton 3200 a AMD 64 3000,obdobně AMD X2 6400 versus Phenom 9600. Výkonový skok co předvedl Conroe nebyl proto,že je to tak výkonný procesor, ale prostě předchozí architektura byla tak slabá. A ty předchozí testy, kdy Barcelona byla o hodně výkonnější než stejně taktovaný Xeony,tak ty byly na serverových aplikacích a ne na desktopech. Já osobně počkám na další revizi, až tomu vychytají mouchy.
@Uživatel bez registrace
Z testu vyplynulo niekolko zaujimavych skutocnosti: 1) vykon na viacerch jadrach sa da lepsie skalovat vid test R10, kde narast na multicore u K10 je na 3,85 nasobok vykonu jedneho CPU a u Q6600 je to asi 3,5 nasobok. 2) Ale hlavne z testu vyplynulo, ze z pametovim radicom nie je vsetko OK, lebo podava slabsie vykony ako v predoslom CPU. Zial v teste chyba porovnanie spotreby v IDLE co je pre mna jedna z najdolezitejsich veci. - ASD
@Uživatel bez registrace
Mam na mysli ten vikon pameti v testu EVEREST.Poctatne horsi nez stary athlon. Cim je to zapricineny? Chyba v radici pameti? - assassinPN
Super test, velmi potešil :) Len jedno my trochu nesedi a to je ta spotreba QX9650 pri plnej zaťaži 159W, ked si to tak rozpočitam tak 8800GT si zoberie 100W, doska X38 35W disk 7W tak to my vychádza že QX9650 ma spotrebu pri plnej zaťaži 17W ( C2D E6600 dokonca 3W) Ked zoberiem X2 6000 8800GT 100W, doska 790 15W, disk 7W sa da uveriť, že ma spotrebu pri plnej zaťaži 101W (a že AMD9500 ma spotrebu do 95W) Keby naozaj mali taku spotrebu CPU od Intelu tak by som bol len rad, ale zo skusenosti nemyslim si, že je to pravda.
@Uživatel bez registrace
Nečtal si pozorne spotrebu meria so 7100GS. A čo sa týka spotreby tak medzi QX9650 na 3GHz a 3.2GHz je rozdiel 27W, nie je to nejako veľa 200MHz na pocáku a 67 na zbernići a taký nárast spotreby. - Maňo
@Uživatel bez registrace
Stale my to nesedi. No možno som blbej no :) ale mohli by ste my vysvetliť ako je to možne? Ok čo my nesedi QX9650 ma vyrobcom udavanu spotrebu 130W zabudnem na grafiku, takže ked pripočitam dosku X38 spotreba udavana vyrobcom 35W + disk 7W tak my vijde spotreba 170W no beriem max. takže teraz my sedi tych vašich 159W. ale potom ak vynecham grafiku aj u AMD takže AMD X2 5000 max. spotreba udavana výrobcom 65W doska 790 15W disk 7W my vijde max spotreba 87W a vy udavate ak sa nemylim 214W ? trochu moc nemyslite alebo žeby spotreba AMD X2 5000 bola 192W ? :) potom ak je to pravda, tak odporučam všetkym chladič infinity, lebo mne pasivne chladi X2 5200 procesor :) nikdy by som nan nepovedal ze dokaže pasivne uchladiť 192W a v pohode :) do dnes som si myslel že chladi max 65W :) - Peter Strelec
nezbyva nez poprat AMD hodne stesti aby tu do pul roky byly poradne revize schopne vyssich taktu a s odladenymi bugy ve vykonu
protoze kdyz se podivam na soucasnou situaci, tak se AMD i pres extremne nizke ceny nevyplati... nejlevnejsi jednojadra - celeron @ cca 2,7GHz - bez komentare nejlevnejsi dvoujadra - pentia @ cca 3GHz - bez komentare ctyrjadra - viz dnesni clanek... nejsilnejsi co AMD [B]dnes[/B] muze [B]rozumne[/B] postavit je X2 5000+ v cerne za neco malo pres 3000 a tomu E4500 natrhne pozadi... protoze jak se tak divam do testu, tak E6600 2,4GHz je ve VSECH testech krome 3D marku rychlejsi nez X2 3GHz a vetsinou se pretahuje s X2 3,2GHz...
btw jak dopadlo pretaktovani po vyreseni toho bugu? je pekne ze jste to napsal ze se podarilo, chtelo by to i vysledek OC
odkdy je Yonah postaven na architekture Core?
docela vazne uvazuju ze cernou 5000+ koupim abych mel pamatku na to, ze tu vzdycky nebyl jenom intel - 440bx
@Uživatel bez registrace
kam se poěl selský rozum? To jste se všichni zbláznili? Počítač je tak pomalý, jak pomalá je jeho nejpomalejší část. Tohle tvrzení je myslím velmi trefné. A nejpomalejší jsou pevné disky, co si budem povídat. A vy se tu dohadujete o +/-10% výkonu a jak přetaktovaný Intel natrhne někomu prdel. Pane, můj zcela nový AMD X2 4400EE se 95% doby fláká na 1GHz a odpovídající spotřebě. Vdalším počítači mám E6300 a ten se rozhodně takto inteligentně nechová. To ho mám ještě přetaktovat aby zbytečně žral další waty navíc? Jako "sport" jsem to ochoten brát vážně, ale jako reálné argumenty pro koupi.....? - ElCondor
@Uživatel bez registrace
asi to E6300 mas blbe nastaveny, protoze na nem uplne normalne funguje speedstep. snizi se nasobic z 7x sice jen na 6x (na 6x se snizuji vsechny intely uz od pentii-M), ale taky se mu snizi napeti a to hlavne omezi spotrebu. jinak tady se bavi o vykonu, ne o tom ze ti staci 5 let stary predopotopni komp... kdyz uz jsi nakousnul ten nejpomalejsi clanek, tak ten v drtive vetsine pripadu neni disk, ale [B]uzivatel[/B] - 440bx
@Uživatel bez registrace
Nic ve zlem, ty jsi v tomto trochu abnormalni pripad. Rekl bych, ze se zde schazeji spise hraci her nez uzivatele Linuxu. - drnoha
@Uživatel bez registrace
@440bx: Udělejte si bilanci, jak dlouho jede ten váš CPU naplno. Kolik to je % doby zapnutého PC? Vysoký výkon potřebuje běžbý uživatel nárazově, nikoli pořád. A vy se tady dohadujete, jetsli je Q6600 tak ůžasné a Phenom 9500 tak otřesný, když rozdíl mezi nimi je do 10% což je vzhledem kvýkonu obou směšný rozdíl a uživatele nijak neomezuje. - ElCondor
@Uživatel bez registrace
@drnoha: jj, nebo lidi co chteji vykonny PC...nechapu moc argumenty typu proc kupovat rychlejsi procak kdyz jemu staci 1 ghz) - DagothUR
@Uživatel bez registrace
@ElCondor: asi proto ze to muze byt duvod koupit ten ktery cpu..kdyz by byly oba stejne drahy, logicky se koupi ten vykonnejsi. o tom to je. - DagothUR
@Uživatel bez registrace
@DagothUR: mě nestačí 1GHZ. Nic jstenepochopil. Položil bych vám zásadní otázku, ale asi by jste ji vůbec nerozchodil, tak nebudu začínat flame! :-D - ElCondor
@Uživatel bez registrace
@DagothUR: nejvic se mi libi jak se bandy zfanatizovanych AMD fanousku drive tupe hadali pouze za vykon, a to jeste ve hrach, a ted kdyz je tu C2D(Q) a K10 neni to prave orechove tak najednou na vykonu nezalezi, jsou tu prece jine dulezite veci, ale nemuzu si pomoct AMD na tom ted neni lip v NICEM! tak uz prestante tupe hazet ty opapouskovane nesmysly ktere se jen domnivate ze nekoho presvedci a uznejte ze AMD je v ri*i a pokud se K10 rychle poradne nedoladi tak tu dlouho nebude - 440bx
@Uživatel bez registrace
@DagothUR: Ano. Přesně o tom to je. Myslím, PCtunning, ten zajímavý, ten je hlavně o taktovaní levnějších kusů. Když přetaktovali Celeron 351 na 4,5GHz a natrhl prdel AMD FX, tak to bylo skutečně zajímavé. Hádky Q6600 vs. X4 9500 zajímavé nejsou! Jsou o ničem. - ElCondor
@Uživatel bez registrace
@440bx: 440bx: hodne hloupej komentar :D....Vykon v hrach-hernim nastaveni- ma srovnatelny i K8 s Core Duo, coz Obr dokazal a ne poprve merenim. Vliv od 2,4-2,6Ghz ma uz prevazne gf karta.Core duo taky neslapalo hned od zacatku na brutalnich taktech, K8 tehdy taky ne. Dle komentare soudim,ze urcite navic nepatris k uzivatelum, co komprimuji vide na dennim poradku, jinak bys videl i dalsi aspekty vyhodne koupe a uzivani procesoru atd od AMD nebo od Intelu. - Flank3r
@Uživatel bez registrace
@440bx: Pre mna bola vzdy spotreba na prvom mieste. A to hlavne v IDLE, kde moj stroj travi 80-90% casu. Pod zatazou mi je spotreba prakticky ukradnuta, lebo je to v priemere par hodin denne. Vedsinou sa PC len flaka, hravam obcas a obcas robim nieco s videom vtedy ide PC aj niekolko dni na plno a tam sa vykon zide, je mi jedno co to skonci o par hodin skor, alebo neskor, ale chcem aby bolo pocas kodovania PC normalne pouzitelne preto 2 jadra. Spet k teme, spotreba v IDLE pribudla nedavno prave som ju pozeral a som dost sklamany. Takze s mojou X2 este vydrzim dlho, vykonmi staci a spotrebou v IDLE sa ju prekonavaju len niektore usperne modeli AMD. A momentalne nie je natrhu ziadny CPU, ktory by ma presvecil vymenil MB+RAM+CPU, hlavne ked som za to svojho casu celom dost zaplatil. A este k tomu EIST co si spominal vyssie. Skus si zmerat spotrebu so zapnutim a vypnutim EIST, budes prekvapeny, lebo moj Wattmeter mi tvrdi, ze je tam rozdiel asi 2-3W. skusal som E6400 a E6320. - ASD
@Uživatel bez registrace
@440bx: V te době jsem měl Intel, protožře AMD bylo neskutečně předražené a Intel nabízel mnohem lepší poměr cena výkon. Navíc chipsety pro AMD nebyly nicmoc. - ElCondor
@Uživatel bez registrace
@ElCondor: ElCondor: jako je nesmysl brat pro vetsinu uzivatelu honbu za vykonem.Uvazuj,delas snad na dennim poradku komprese v radech gigabytu dat, dekodovani videii taktez ti zabira 5dnu ze 7dmi?Pokud ano, ber core duo, kde nejake ty sekudny usetris...Pokdu pouzivas beznou praci a obcasne hrani her, tak to mas na stejny brdo co do vykonu a rozhoduji jine aspekty-cena/vykon, pripadne jen cena, spotreba atd - Flank3r
@Uživatel bez registrace
@Flank3r: hlavne kdyz argumentujete vyyykonem ve hraach ... proc vyhazovat tolik prachuu za procaak kdyz to stejne ve vysokyych rozliseniich oddre grafka a rozdily ve vyyykonu cpu se stiirajii a stacii bohate 5000+ - ch3vr0n
Mě to pořád vychází hlavně jako celek. Spider. Pkud se jedná o herní strojovnu, tak je nejdůležitější grafika a v případě Spideru jsou to 2-4 grafiky na jedné palubě. S jednou grafikou asi nemá význam o Phenomu uvažovat, stačí odemčený X5000+ Black Box, nebo lepší Core 2. Pokud Spider jako celek v max výbavě (4grafiky) vymlátí cokoliv od Intelu + NVidie tak je mi fuk, jestli má Phenom o nějakých pár fps oproti Core Quadu méně. Jde přece o to, co vlastně kupovat. Možnost postavit board s dlouhodobým výhledem doplnění až na 4grafiky (za lidovou cenu) s tím, že je Phenom díky své konstrukci na předepsaném AMD čipsetu vždy maximálně dokrmí i po čase, tak je to rozhodně volba k zamyšlení. Na platformě Intel takovou možnost za rozumnou cenu zatím nevidím. Nebo o ní nevím. Proto říkám, zdržuji se soudů, dokud nebude test celku včetně grafik, protože potom to teprve odpoví, jestli to má jako celek opravdu zásadní význam. Věřím, že ano. Moc rád bych viděl jako nejsilnější grafické monstrum současnosti právě Phenom a 4x X3870. Protože i se čtyřmi grafikami by to pořád nebylo tak drahé drahé, jako nejsilnější Intel monstrum s nejdražší NVidií na palubě a přitom v hrách by to mohlo být znatelně rychlejší.. to mě fakt zajímá, co vymáčknou 4 grafiky za cenu pod 20tis celkem. - AlienCZ
@Uživatel bez registrace
Na co elektrárnu? Můj zesilovač při poslechu hudby žere víc, než sestava se čtyřmi 3805_kami. :-) Navíc pokud chci nejrychlejší z nejrychlejších, tak mě nějaký ten wat navíc vůbec netrápí, protože na to prostě mám ne ..? Nedělejte závěry, ještě se to celé ani nemělo možnost pořádně ukázat. IMHO, včera jsem viděl nevídané, 8800GT zobrazuje v Crysis některé věci jinak, než X2900, rád bych věděl, jak to, protože potom se nemůžu divit, že je v grafech rychlejší, když šidí vykreslování. Prostě NV mě sere čím dál víc :-) Nic ve zlém, ale fuj. :-) - AlienCZ
s tim pretaktovanim bych to nevidel nejak blede osobne ma Athlona 64 do 754 uplne prvni revizi a pretaktovani je dost ubohy ale po kratky dobe to vsechno kluci u AMD poresili a dalsi cipy uz sou uplne v poho
@Uživatel bez registrace
Nj, ale nezabudaj , ze riadne pretaktovacie orgie u K8 sa konali az s prechodom na 90nm u vtedajsich Athlonoch 64, taky Venice 3000+ bol ukazkovy priklad. - Loki_D
@Uživatel bez registrace
Masovo mozno, ale ja som mal 3200+ s revizie CG soc754(130nm) a taktovat siel paradne a to som mal lacnu dosku s VIA KT800 a dostal som sa az niekde k 2600MHz z box chladicom, ale problem bol v tom, ze tento cipset nemal ziadnu delicku na frekvenciu PCI a tak pri vyssej ferkvencii prestalo fungovat par periferii, vratane SATA radica, tak som bul nuteny to vratit. - ASD
@Uživatel bez registrace
Ono t onení jen o revizich, ale taky hodne o deskach a chipsetech a vyladenzch biosech, si vzpominam, ze pred vic nez rokem muj CD 6300 na asusce s P965 sel prd taktovat nez po mesici udelali konecne bios kde to slo tocit na 3Gh. Takze kdyz to tak do trech mesicu vyladi, tak cela platforma muze byt zajimava pro koholiv od vyvojaru az po gamery. - db
Viem že by to v tomto prípade výsledok v pretaktovaní nezmenilo, ale dávať na Phenom chladič za 200 korún tak to už je niečo. Aj pri teste X2 5000+ Black Edition si dal tiež taký slabý chladič čo je vhodný akurát tak na netaktovaný jednojadrový Athlon. Neviem prečo si aj na ten X2 5000+ nedal poriadny chladič a neskúsil ho poriadne vytočiť keď ide tak jednoducho a tak si ho mal testovať. To chceš všetky AMD testovať/taktovať s chladičom za 200 korún, aby si neukázal skutočný potenciál procesorov AMD. A na Intel kľudne dávaš aj vodu. - Maňo
@Uživatel bez registrace
Cemu by asi tak pomohl lepsi chldic? ja chtel prave dokazat ze to uchladis i sunkou za 200 a nepotrebujes chladice za 1000Kc ... ktery si vsichni kupujete jako knedlici a prd z toho ... - Obermaier Zdeněk
@Uživatel bez registrace
Tak ten Phenom by to nepomohlo aj som to napísal, ale na ten Black Edition si mohol skúsiť aj vyššie pretatovanie s lepším chladičom. A aj ty používaš chladenie za niekoľko tisíc a chladič za 1000 nie je zlá investícia. Možno dokáže uchladiť procák aj chladič za 200 ale pri akom hluku. - Maňo
@Uživatel bez registrace
2OBR: souhlas s tim, ze ani s lepsim vzduchovým chladicem uz to o moc vyse nenataktujete, ale my knedlici si ty chladice za 1000Kc kupujeme proto, abychom i plne zatizeny nataktovany procesor uchladili a bylo to tiche (extremiste jdou do vodnika). Kazdy mame jine preference, tak se do nas knedliku nenavazejte :-) - Zdeněk Široký
@Uživatel bez registrace
Mano: ted se musim OBRa zastat...Dokazal,ze chyba neni v CPU, ale v zakladni desce ohledne taktovani,ze blbe komunikuje s Phenomem... I s pouzitym chladicem dosahl 5000+ solidniho taktu a s sebelepsim vzduchovym by mozna dal jeste o 100-150Mhz vic, dle kusu,ale vice ne...Rekord AMD na vzduchu drzi 6400+ black edition,kde ho nekdo dal na 3,9Ghz pomalu,ale to musel byt vyjimecny kousek kremiku :)... - Flank3r
z teto casti "Phenomy jsou už na základních nízkých taktech bez zapnutého Cool´n´Quiet hodně "žravé" procesory." dedukuji, ze spotreba v idle byla merena bez zapnute C&C2. Je to tak ? Pokud ano, jde udelat test se zapnutym C&C2 ? To vypinani jader atd. bych rad videl v praxi. - PetrT
@Uživatel bez registrace
Trochu to nechapu. V casti o novych technologiich jasne uvedete jake jsou moznosti snizeni spotreby a pak to ani nevyzkousite ? Slo by to prosim doplnit ? Netvrdim ze to bude ci nebude lepsi jak EIST (ktery funguje imho primitivneji), ale rad bych videl vysledek. Nebo vam neprijde zajimave vypinat jednotlive jadra ? 18h denne mi jede CPU na idle (1.8GHz, 1.075V) a i tak zbytecne... - PetrT
@Uživatel bez registrace
Aj mna zarazilo, ze jednu z najzaujimavejsich veci a to C&Q 2 nebola pouzita, myslim, ze na vysledny vykon by to mohlo mat vyrazne pozityvny vysledok ;) - Martin Pagáč
Musim rict ze je to teda lepsi nez sem cekal ,nicmene na Intel porad nema. Dohnat by to mohli cenama jenze ty taky nejsou nic moc Q6600-6000kc , 9500-6500kc takze nevim jakej blazen si koupi Phenom. Nova revize se na Core podle me urcite dotahne jenze Penryn uz mu zase utece a nechci videt Nehalem. Nehalem nejspis uz AMD dodela. (sem AMDckar tak doufam ,ze ne ;) ) - nnevimm
Výkon neni až zas tak špatný, jak by se bývalo mohlo zdát, nicméně za tuto cenu je to více méně neprodejné - pokud by byl tento procák tak o 600Kč a více levnější než Q6600, tak by to mohl být hodně zajímavý procák. - Chargy