AMD Phenom II X4 955 BE - Král AMD procesorů
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Phenom II X4 955 BE - Král AMD procesorů

AMD Phenom II X4 955 BE - Král AMD procesorů

Z. Obermaier

Z. Obermaier

29. 4. 2009 23:00 43

Seznam kapitol

1. Nové Phenomy a platforma Dragon 2. Phenom II X4 955 Black Edition 3. Testovací systémy 4. AMD OverDrive 3.0 5. Přetaktování a teploty 6. Syntetické testy - Paměti
7. Syntetické testy - Benchmarky 8. Praktické testy 9. 64-bitové testy a spotřeba 10. Shrnutí výkonu 11. Zhodnocení a závěr ...

AMD uvádní na trh nejvýkonnější procesor ve své historii. Podaří konečně dohnat i ta nejvýkonnější čtyřjádra architektury Core 2? Půjde novější revize taktovat lépe než předchozí X4 940? Na všechny tyto otázky se dnes pokusíme odpovědět. Jako malý bonus jsme také zkusili taktovat CPU pod kapalným dusíkem a výsledek je opravdu pěkný.

Reklama

Před třemi měsíci jsme uvedli první český test Phenomů druhé generace. Naší recenzi Phenomu II X4 940 Black Edition si můžete přečíst zde. I když výkon stále ještě "takt na takt" procesorům Intel Core 2 Quad nestačil, byl to na poli AMD procesorů významný krok a procesory tohoto výrobce poskočily o mílový krok kupředu.

Nový 45nm výrobní postup také skýtá zajímavé možnosti taktování, a tak se dal rychlejší model časem očekávat. AMD se s modelem Phenom II X4 940 totiž drželo skromně nízko, a vyšší frekvence než 3 GHz by čipu slušela hned od začátku. Tato prognóza se nyní naplňuje a na trh je uváděn nejvýkonnější procesor, který kdy AMD vypustilo na trh - Phenom II X4 955 Black Edition. Záměrně neříkám nejrychlejší, protože stejně taktované procesory AMD jsme zde již měli. Výkonem ovšem tomu dnešnímu nesahají ani po kotníky.

AMD Phenom II X4 955 BE - Král AMD procesorů
i Zdroj: PCTuning.cz

Uvedením prvních Phenomů II si AMD hodně pomohlo, a pozornost se k jejich čipům opět vrátila. I největší fanoušci přetaktování a ladění se ujmuli některého z procesorů, a s novými Phenomy padlo i několik nových rekordů v přetaktování. Možnosti přetaktování jsou dobré, a frekvenčně mnohdy překonají i možnosti Core 2 Quad procesorů. I tak ale Phenomy II zůstávají krapet pozadu, protože při stejné frekvenci podávají nižší výkon než Core 2 Quad. Sami jsme si to vyzkoušeli zde, když jsme taktovali Phenomy s kapalným dusíkem. Aby byl výkon Phenomu II srovnatelný s Core 2 Quad, musí být jeho frekvence o několik set MHz vyšší. V praxi to znamená, že Core 2 Quad na 5GHz, bude stále výkonnější než Phenom II na 5,4GHz. Měření dokazují horší škálování výkonu s frekvencí. Pro běžné domácí taktování, je ale jejich výkon a možnosti dostatečný. Hlavně při své ceně jsou velmi zajímavou volbou do herních i pracovních počítačů.

AM3 Phenomy

Po neúspěchu s prvními dvěma revizemi Phenomů vyráběných 65nm procesem, se chystá AMD tuto kapitolu co nejdříve uzavřít a zapomenout. Z tohoto důvodu se také 45nm modely množí a je jich celkem dost. Je to pochopitelné, AMD chce něco prodat a staré Phenomy dnes nikdo nebude chtít ani za jejich nízkou cenu, v tomto případě se pár stokorun za Phenom II X4 vyplatí vždy. Podívejme se na aktuální nabídku 45nm procesorů pro patici AM3, které lze osadit i do AM2+, čímž také odsuzují Phenom II X4 920 a 940 do propadliště dějin.

AMD Phenom II X4 955 BE - Král AMD procesorů
i Zdroj: PCTuning.cz

Vlajková loď je samozřejmě Phenom II X4 955 Black Edition, procesor spadá do skupiny čipů s TDP 125W a pracuje na frekvenci 3,2 GHz. Za několik dnů/týdnů dorazí i jeho pomalejší sourozenec - Phenom II X4 945 s taktem 3,0 GHz. Ten je zatím pouze oznámen, nikde jej nemají skladem. Z levnějších čtyřjader zde najdeme dva modely pro OEM trh, jsou to Phenom II X4 805 a 910. Ty lze koupit pouze v sestavách, nikoli samostatně. U nás se v obchodech dá sehnat běžně Phenom II X4 810, který je ale díky nízké základní frekvenci 2,6 GHz a malé cache, spíše čipem, o kterém se nevyplatí mnoho uvažovat. Raději si pořiďte tříjádro Phenom II X3 720 s plnou cache 6MB a vyšší frekvencí. Také jste si všimli, že se nám někam zatoulal procesor Phenom II X4 925? Ten zatím oznámen není, a možná se ho ani nedočkáme. Přeci jenom jeho místo v AM3 patici obsadil Phenom II X4 945. Pokud si chcete přečíst o nových 45nm Phenomech více, včetně detailního rozboru novinek architektury, ještě jednou upozorňuji na předešlý článek.

Vylepšená platforma Dragon

AMD Phenom II X4 955 BE - Král AMD procesorů
i Zdroj: PCTuning.cz

S novými komponenty, se po několika měsících mění i celá koncepce herní platformy Dragon. Ještě v lednu byla typická a doporučená sestava složena z procesoru Phenom II X4 940, základní desky s čipsetem AMD RD790GX a grafiky Radeon HD 4870. To ale již neplatí, máme zde novou sestavu, podívejme se na ni:

AMD Phenom II X4 955 BE - Král AMD procesorů
i Zdroj: PCTuning.cz

Inovovaná platforma se skládá z procesoru Phenom II X4 955, základní desky s AM3 paticí, paměťmi DDR3-1600 a čipsetem AMD RD790FX. Pro hry je zde doporučena grafická karta Radeon HD 4890. Takto vylepšená sestava je již plnokrevným "herním dělem", ovšem nikoli levným. Přeci jenom jde o high-end, a ceny jsou vyšší. To ale jaksi koliduje s dosavadní strategií firmy, a osobně si myslím, že pro drahé komponenty od AMD nejsou dnes na trhu zákazníci.

Ti co chtěli výkon, si pořídili Core 2 Quad nebo Core i7, a k dalšímu upgradu není důvod. Naopak, právě majitelé postarších sestav, inklinující ke značce AMD, nebudou většinou ochotni tolik investovat, nejsou na to u AMD zvyklí. Na modelové sestavy a ceny se podíváme v závěru článku. Tuto herní sestavu Dragon II ale výrobce doplnil ještě novou verzí utility AMD OverDrive 3.0, které se budeme věnovat v samostatné kapitole, ovšem už teď říkám, nejde o nic světoborného.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama