amd-pracuje-na-mobilnich-apu-nove-generace-carrizo-vyuzivajicich-architekturu-hsa-1-0
PCTuning Novinka

AMD pracuje na mobilních APU nové generace "Carrizo" využívajících architekturu HSA 1.0

Ondřej Štěpánek
Ondřej Štěpánek
24. 11. 2014 11:00 1 Sdílej:

AMD poslední dobou v oblasti desktopových procesorů mnoho novinek nepředvedlo a v budoucnu tomu pravděpodobně nebude jinak. Chce se totiž zaměřit hlavně na mobilní segment, o čemž svědčí chystaná dvojice mobilních APU s kódovým označením "Carrizo", jejichž vydání chystá na příští rok.

Reklama
Reklama

Bude se jednat o kompletní řešení využívající heterogenní architekturu HSA 1.0, které v sobě bude spojovat všechny samostatné části jako je procesor, koprocesor a GPU na jednom fyzickém čipu. Vlajkovou lodí chystané série by mělo být APU s kódovým označením "Carrizo". V něm budou integrována čtyři x86 procesorová jádra označená jako "Excavator" (nástupce Steamroller) společně s příští generací grafického čipu série AMD Radeon. 

Slabší, spíše mainstreamové, SoC "Carrizo-L" pak bude založeno na čtyřech jádrech "Puma +" v kombinaci se starším GPU řady Radeon R architektury GCN. Obě APU by měla přinést kompletní řešení pro mobilní zařízení, jak na hraní her, tak pro provoz aplikací a přehrávání multimédií až v rozlišení 4K. Oba čipsety by měly umožňovat využití nejnovějších technologií jako je AMD Mantle API, AMD FreeSync, Microsoft DirectX 12 a Open CL 2.0. Obě APU by měla mít také plnou podporu chystaného operačního systému Microsoft Windows 10 a chybět nebudou také bezpečnostní prvky na bázi ARM TrustZone. 

Architektura HSA by měla navíc umožnit softwaru využít plný potenciál výkonu hardwaru, čímž by měla být zajištěna vyšší stabilita a výkon aplikací a také nižší spotřeba samotného APU. Díky fyzickému spojení grafického čipu a procesoru využívají obě součásti také společnou paměť (DRAM), díky čemuž může APU inteligentně rozdělovat výkon a přepínat mezi jednotlivými součástmi na základě konkrétní úlohy, kterou zpracovává. Všechny součásti APU využívají také stejný adresový prostor, což šetří čas i výkon při zpracování náročnějších úloh.

Oba nové čipy by měly prvně světlo světa spatřit v prvním pololetí příštího roku. První notebooky a AiO počítače založené na těchto APU by měly na trh dorazit přibližně v polovině roku 2015. 

Zdroj: 1, 2

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning