Apple má pravdu: Do bezpečných OS backdoory nepatří!
i Zdroj: PCTuning.cz
Apple Článek Apple má pravdu: Do bezpečných OS backdoory nepatří!

Apple má pravdu: Do bezpečných OS backdoory nepatří!

Michal Rybka

Michal Rybka

20. 2. 2016 03:00 64

Seznam kapitol

1. Bezpečný obchod s jablky 2. Do mobilu teroristy 3. Apple nechce spolupracovat?! 4. Pozitivní hacking: vládní backdoor pro naše dobro 5. Sázka na nejistotu

Jablečná firma se v mnoha případech chovala a chová jako by byla nadřazena všemu a všem. Povinné micro USB u telefonů? To platí jak pro koho, pánové! Tentokrát se ale Apple postavil proti narušování soukromí svých uživatelů a oslabováním bezpečnosti tvorbou backdoorů – a má pravdu.

Reklama

Apple platí za arogantní firmu, která si tak trochu dělá, co chce a kontroluje svůj ekosystém zleva doprava. Tento přístup, jakkoliv kritizovaný, byl v minulosti rovněž úspěšný a koncept „není storu kromě Storu“ dnes replikují i další významní dodavatelé software.

 By Johannes Jansson/norden.org, CC BY 2.5 dk, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25055870
i Zdroj: PCTuning.cz
By Johannes Jansson/norden.org, CC BY 2.5 dk, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25055870

Přístup, kdy jeden výrobce kontroluje veškerý prodávaný obsah, mu přináší docela velké peníze a zákazníkům zase poměrně slušnou míru jistoty, že si neinstalují malware. To je důležité zvláště dnes, kdy každý druhý web nabízející stažení starších ovladačů nutí zájemce nejdříve ke „stažení downloaderu“, který se domáhá všech práv do PC, což je přinejmenším velice podezřelé.

Apple se postavil v podstatě do role jediného Boha, který vládne celému svému ekosystému a dokáže s hardwarem dělat cokoliv – a s velkou mocí přichází i velká zodpovědnost. Oproti dodavatelům „všeho zdarma“, jako je Google, se Apple vymezil jako někdo, kdo nebude prodávat uživatelská data. Proto je současná kauza, která propukla kolem mobilního telefonu Syeda Farooka, tak důležitá.

O co jde? Syed Rizwan Farook patřil do skupiny islámských teroristů, která v San Bernandinu způsobila 2. prosince 2015 masakr, který stál 14 mrtvých a 22 zraněných. To vedlo k celé řadě otázek, například k opětovné debatě o držení střelných zbraní, otázce jak snadno lze radikalizovat „normální“ muslimy a do jaké míry jsou rodné zemi loajální potomci imigrantů ze zemí, kde není Amerika populární, byť jsou to formálně spojenci. To jsou všechno zcela legitimní otázky, zvláště když si uvědomíme, že Farook žil v USA od narození, vystudoval vysokou školu a spolupracovníci ho popisovali jako „člověka tichého, zdvořilého, bez zjevných nepřátel“, který jim navíc dva týdny před masakrem vysvětloval, že „islám je náboženstvím míru“.

Vyšetřování ukázalo, že jako většina extrémistů byl Farook člověkem dvou tváří, který zažil tvrdou výchovu, sympatizoval s radikálními imámy, podporoval Islámský stát a příliš se nebavil s umírněnými muslimy, dokonce po svatbě přestal navštěvovat mešitu. Představoval tedy prototyp domácího teroristy, který se radikalizoval sám a držel se v ústraní, aby nebyl nápadný, což je pro tajné služby ten úplně nejhorší typ hrozby – prostě proto, že to vůbec nevypadá jako hrozba. Lidí, kteří jsou v práci bezkonfliktní, většinu času tráví doma a nikdo o nich nic pořádného neví, je totiž docela hodně a „lidi nelze zavírat jen proto, že jsou divní“, pokud mohu citovat Hoodwinked.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama