ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 7. 2010 02:00 35

Radeon HD 5970 už tři čtvrtě roku nekompromisně vládne výkonu grafických karet. Jeho vylepšená verze, pracovně nazvaná Radeon HD 5990, ale oficiálně uvedena nikdy nebyla. Dnes se podíváme na mistrovské dílo z dílny společnosti Asus, nejtěžší, nejvýkonnější, nejdelší a také nejdražší na světě - to je ARES.

Reklama

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Když jsme vloni testovali (jako první na světě) monstrózní grafickou kartu z produkce Asus, neměl to MARS složený ze dvou GeForce GTX 285 ve SLI zrovna lehké. Přicházel na trh v době, kdy za pár týdnů uvádělo AMD novou generaci grafik Radeon HD 5800, a vzhledem k jejich výkonu se při své ceně 1200 dolarů zdála tato karta jako předem neprodejný kousek hardware. Opak je ale pravdou, celá limitovaná edice se prodala během několika měsíců, největší zájem byl v USA a na asijských trzích. Pro připomenutí testu karty MARS jsem vyňal část z tehdejší recenze, která platí doslova i dnes. No posuďte sami ..

Asus Rulez .. :)

Asus je firma, kterou lze bezvýhradně považovat za největšího "tahouna" nových technologií s nekonečnou invencí svých vývojářů. Většina ostatních výrobců, chrlí nyní množství produktů, ovšem ty jsou "nemastné a neslané". Ničím se zásadně neliší, nepřinášejí moc nového, největší odvahou k eperimentům bývá alternativní chladič. V tomto směru nyní zvedá hlavu MSI, jejichž grafické karty série Ligtning jsou vskutku vymazlené k dokonalosti. Zdá se, že třetí z velkých výrobců - Gigabyte, trochu usnul na vavřínech a dlouho jsme od nich na poli grafických karet neviděli nic extra zajímavého. Kdyby alespoň na kartách řady SOC ponechali extra taktovací čip jako na ES kouscích, byly by o sto procent zajímavější, takto ale nenabízí nic moc navíc.

Ohrozit ale Asus v jeho nápadech se jeho konkurenci ale ještě dlouho nepodaří, nejsou totiž ochotni investovat tolik do vývoje ne zcela jasně prodejných projektů. Asus je v tomto směru jiný, vždy vyráběl zvláštnosti, které musí stát miliony dolarů na vývoji a výrobě, s později nejistým prodejním úspěchem. Nejde jen o grafiky, stačí si prohlédnout celé portfolio produktů tohoto výrobce, a uvidíte tolik "šílených" věcí, že ani nebudete věřit, že to někdo kupuje. V Asii mají ale jiný vkus, zřejmě se tam prodá mnoho i takových věcí. Dnes se ale bavíme o nové grafické kartě, tedy přejděme opět k ní. Připomeňme si několik duálních grafik, které se objevily v minulosti.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Prvním pokusem o vlastní návrh duálního řešení, byla karta GeForce 6800 GT Ultra SLI, která nesla dvě jádra NV45 a 512MB (2x 256MB) paměti na taktu 1 GHz. Jádra pracovala na taktu 350 MHz a výkon karty byl v některých hrách extrémní (na tu dobu). Na obrázku vidíte druhý a asi nejslavnější historický duální model, GeForce Extreme 7800 GT Dual. Osazeny byly dvě jádra G71 pracující na taktu 430 MHz, těm sekundovalo 512MB (2x 256MB) paměti o frekvenci 1200 MHz. Karta byla vyrobena v limitované sérii 2000 kusů, zdali se všechny prodaly ale nikdo neví. Já myslím, že ano. Tento model se dá dokonce i dnes celkem solidně sehnat do sbírky kuriozit.

Ani v moderní éře si tento výrobce různé výstřelky neodpustil, o čemž svědčí Radeon HD 3850 se třemi čipy a vodním chlazením - Asus Trinity. Tato karta se ale nakonec na trh nedostala. Když hovoříme o vodním chlazení, v nabídce Asus byla i karta GeForce 8800 GTX AquaTank s kompletním vodníkem. Tento výrobce se zkrátka experimentů nebojí, a výroba nestandardních grafik mu není cizí. Dle vehemence se kterou výrobce tyto karty dělá, se asi i dobře prodávají, tedy není důvod proč ve vývoji nepokračovat. Poslední oznámená novinka Asus Mars II byla ale celkem překvapením.

Podruhé na MARS

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

První z moderních duálních grafik, MARS je topící těžké monstrum, které bylo příznivcům karet druhého výrobce spíše k smíchu. Přicházelo celkem pozdě, ale jeho výkon je i dnes impresivní. Proti Radeonu HD 5970 ztrácí s vyhlazováním 4xAA v nejvyšším rozlišení 2560x1600 průměrně jen 5 procent, tedy hravě překoná i GeForce GTX 480. Jde tedy paradoxně stále o nejvýkonnější GeForce na trhu, ovšem pouze pro DirectX 10 a bez vyhlazování 8xAA. To není na pomyslného "dědečka" špatné, že? Asus dokázal, že investice hráčů do takto drahé karty se jim vyplatila a ještě dnes má karta stále co mluvit do segmentu nejvýkonnějších řešení. A jelikož vývojáři nikdy nespí, čeká nás zřejmě nástupce v podobě karty MARS II.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Koncept těchto monster je zřejmý - dvě nejvýkonnější jádra na trhu spojit ve dvojici v jedné kartě. První MARS spojil dvě GeForce GTX 285 s 4GB paměti, dnes testovaný ARES přináší dva plnohodnotné Radeony HD 5870 v CrossFire a 4GB paměti. Specifikace MARS II je tedy jasná - dvakrát GeForce GTX 480 a 3GB paměti na jednom PCB. Tuhle kombinaci si netroufla vytvořit ani NVIDIA, i tak se na trhu za 1200 dolarů zřejmě objeví. Uvedení by mělo být už za měsíc, jsem ale opravdu zvědav na chlazení. U karty ARES výrobce bojoval o chlazení karty šest měsíců, než se podařilo funkční chlazení (s rezervou pro taktování) vyrobit.

ARES - Bůh války

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

První informace o této grafické kartě se objevily v lednu letošního roku, před příchodem GeForce GTX 480. Tehdy několik výrobců oznámilo uvedení vylepšených Radeonů HD 5970 s vyššími takty a kapacitou paměti. Dokonce jsme měli možnost vidět i referenční kartu od AMD, jež ale v této podobě prodává v exklusivním balení jen společnost XFX. Po uvedení GeForce a jejího výkonu, se zjistilo, že není potřeba žádných vylepšených verzí - grafika NVIDIA nestačí ani na původní model. I tak ale Sapphire svůj "Radeon HD 5990" uvedla pod názvem Toxic HD 5970 4GB. Tato karta bude dokonce v základu výkonnější než zmíněný ARES, má totiž vyšší frekvence. Zde se Asus držel zbytečně při zemi. Společnost Sapphire použila chladič Accelero od Arctic, dnes testovaná karta má chlazení vlastní výroby a tím je bezesporu zajímavější.

ARES je tedy bezpečně nejtěžší, nejdelší, možná i nejhezčí grafickou kartou na trhu. Po přetaktování bude určitě i nejvýkonnější, v základním stavu ji v tomto směru produkt Sapphire překonal. Karta se dále může pochlubit nejvyšší spotřebou na trhu, solidními teplotami a vysokou hlučností (pokud chcete). Je to tedy karta s nejvíce "NEJ" na trhu a takhle se na ní musíme dívat. Zde si opět vypůjčím stať z předchozího testu karty MARS, platí totiž stále a lépe bych to nevyjádřil ani dnes.

Na ceně nezáleží ...

Pro dnešek také zapomeňte na nějaké poměry výkonu k ceně a výhodnost nákupu. Tato karta si neklade za úkol, být výhodná aby se vyplatila. Jde v podstatě o šperk, který si koupí jen největší fandové hardware a sběratelé exklusivních kousků. Je to stejné jako v jiných odvětvích, někomu stačí si na Silvestra připít "Bohemkou" a odjet domů Škodou Felicia, jiný si dopřeje Dom Perignon a odjede Bavorákem. Někdo si za luxus připlatí, a na cenu nehledí. Prostě věc chci, tak si jí koupím. Pokud si někdo tuto kartu koupí, a podle českých obchodníků vás není málo, co si předchozí model MARS koupilo, tak se s ní mnoho na fórech nechlubte. Závistivci by vás rozcupovali a zaručeně vysvětlili, jakou kardinální chybu jste koupí udělali. Já říkám, nevěnujte tomu pozornost a kartu si klidně kupte, udělejte si radost dobrým pocitem. A vy ostatní to majitelům dopřejte ..


Naší exkurzi výkonem a možnostmi grafického Titána Asus ARES nemůžeme začít jinak než porcí slajdů. Výrobce už na CeBiT připravil prezentaci, z níž vám nejlepší stránky ukážeme. Ze slajdů se dozvíte spoustu zajímavého, o čemž se mnohdy nehovoří ani na krabici nebo oficiální stránce produktu. V tomto případě to platí také ..

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

První slajd byl v prezentaci jako poslední, já vám ale specifikace ukáži hned v úvodu. Karta by se opravdu mohla klidně jmenovat Radeon HD 5870X2, což by jí slušelo a byla by to pravda. Frekvence jádra i pamětí totiž kopírují specifikace Radeonu HD 5870, kapacita pamětí je ale dvojnásobná - 4GB. Impresivní je také průtok vzduchu, jež je šestkrát vyšší než u standardní karty.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Karta MARS nesla jméno dle římského boha války, ARES si vypůjčil jméno od jeho protějšku z řecké mytologie. Všechny další karty budou dodržovat toto názvosloví, čipy od AMD budou ukryty pod jménem ARES a NVIDIA si podrží název MARS. Slogan karet je také Limited Edition - Unlimited Power .. limitovaná edice, neomezený výkon.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Exklusivní produkt má i exklusivní balení a příslušenství. Samotná krabice je doslova gigantická, uvnitř se skrývá kovový kufřík s luxusním obsahem. Kromě grafické karty je v něm i luxusní myš GX800 a samozřejmá sada CD a dalších nezbytností. Příslušenství si ukážeme později.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Další slajd vypisuje opět hlavní přednosti karty. Výkonnostní trůn kartě právem patří, už za svůj vzhled a dokonalé zpracování. V reálu ji ale budete muset krapet pomoci taktováním, aby byl konkurenční model pokořen.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Nyní se dostáváme poprvé ke chladiči. Ten nabízí šestkrát vyšší průtok vzduchu než má referenční karta. To se samozřejmě podepíše i na hlučnosti, tedy pokud budete nastavovat otáčky ručně. V automatickém módu je karta tišší než její starší a běžnější sourozenec. Zdali mluví slajdy pravdu o hlučnosti se dozvíte také dále v testu.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Když jsem vám v první kapitole ukazoval fotografii historické duální karty, mělo to svůj důvod. Výrobce totiž vzdává kartou ARES hold právě této kartě. První slajd se ale mýlí, takhle nevypadala úplně první duální karta Asus, tou byla ještě starší 6800 Ultra SLI. Inspiraci výrobce čerpal ale až z druhého modelu 7800GT Dual. Tvar chladiče a jeho koncepce byla zkopírována opravdu věrně.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud si dobře vzpomínám, byl obrázek z této studie úplně prvním zveřejněnou informací o této kartě. Na funkční model jsme si ale počkali déle než půl roku. Jak dlouho ale bude toto řešení kralovat je otázkou, zcela jistě jej pokoří duální MARS II a poté i nové grafiky od AMD.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejčastější příměsí mědi je oxid měďnatý a další prvky. Pokud je obsah kyslíku v mědi vyšší, ztrácí materiál tepelnou vodivost a je náchylnější k praskání a poškozování povrchu difúzí vodíku. Výrobce nám zde říká, že oni použili bezkyslíkovou měď, jež musí být 99,99 procentní mědí. Ta má lepší tepelné vlastností, je ovšem drahá a používá se většinou jen v Hi-Fi technice a drahých laboratorních provozech. Více informací zde.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední slajd hovoří o připravenosti k extrémnímu přetaktování. Až uvidíte teploty karty v zátěži, bude hned jasné, že taktování by mělo být i se vzduchem luxusní. Ovšem nedá se to říci obecně, každé jádro i karta jsou specifické.

Balení karty

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz
ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Velikost balení mohou předčít snad jen větší monitory a některé obří notebooky. Krabice je na grafickou kartu opravdu ohromná. Kromě loga a vypsaných hlavních vlastností na bocích, zde ale žádné další informace nejsou. Krabice vypadá z obou stran stejně, zdobí ji logo ARES.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Uvnitř najdete kovovo-plastový kufřík. Ten je perfektně dílensky zpracován, nejde o žádný levný "aušus". Zámky fungují a je možné jej i zakódovat. Zde jsem si mohl udělat legraci z dalších redakcí po nás, a kufřík zamknout a tím si pojistit exklusivitu recenze :)

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Kufřík zdobí kovové logo ARES

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Po otevření kufru, najdete v horním víku vlepenou informaci o výkonu a vlastnostech chlazení karty. V molitanovém lůžku pak leží karta a další příbal. Příslušenství je sice pro grafiky nadstandardní, mohlo toho ale být přeci jen více. Třeba nějaká nová herní pecka nebo něco podobného. Uvnitř najdeme následující:

 • Karta Asus ARES
 • HDMI - DVI redukce
 • 3x redukce napájení (1x 6pin + 2x 8pin)
 • Herní myš MX800
 • Manuály, ovladače a utility na CD
 • Nálepka ROG
 • CrossFire můstek
 • Cena: 31 000 Kč s DPH (Alza)


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Asus ARES

Když kartu vyndáte z kufru, podlomí se vám kolena. Karta je obrovská, těžká a široká. Hmotnost karty je 2,2 Kg. Jen pro srovnání, referenční Radeon HD 5970 váží 1,2 Kg a klasická grafika GeForce GTX 200 pak 0,9 Kg. Na rozměry a porovnání s dalšími kartami se podíváme později. Vrchní část karty zdobí rudý plech a pod ním jsou vidět měděné pasivy. Dolní strana karty je vybavena černým plechem, pod něj se také podíváme za chvilku.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Z pod krycího plechu vykukují heat-pipe s chladící bloky. Kromě dvou měděných bloků je zbytek čipů karty na přední straně chlazen dalším plechovým chladičem, na němž je namontován i ventilátor. Později ho uvidíme v detailu.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

O napájení karty se starají tři konektory - dvakrát 8pin a 6pin. Minimální požadavek na zdroj je 750 W. Tento údaj je ale nadsazený, pokud máte kvalitní zdroj, bude stačit i s nižším výkonem. V zátěži si tato karta řekne maximálně o 349W na základním nastavení. Podle tohoto údaje tedy vybírejte také zdroj.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Kartu lze samozřejmě spárovat s další. Můžete si koupit třeba druhý ARES, nebo připojit obyčejný Radeon HD 5970. Režim CrossFire ale také funguje s Radeonem HD 5870, což jsme si také vyzkoušeli a najdete naměřené v testech.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Průměr ventilátoru je 10 cm, hlučnost ale také odpovídá jeho výkonu. Chlazení vypadá esteticky výborně, výkonem a hlučností se ale řešení od Sapphire prý nevyrovná. Bok karty zdobí logo výrobce.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Výstupy jsou na kartě tři. Obrázek ukazuje DVI, HDMI a DisplayPort. Karta samozřejmě podporuje zapojení třech monitorů zároveň. Pro dvojici běžných panelů lze použít přibalenou redukci.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Na druhé straně karty najdeme trojici měřících bodů. Využitelnost u běžných hráčů je nulová, extrémní taktovači ale mohou tyto body využít a jistě to ocení. Teď je otázka, kolik z nich se k této kartě dostane a bude mít příležitost ji pod dusíkem zkusit. Vzhledem k ceně asi málokdo, kdo ji zaplatil ze svého.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Modelové označení karty je ARES/2DIS/4GD5 což vidíme na štítku. Na zadní straně je kromě otvorů na šroubky i několik dalších. V některých jsou LED diody, v tom na obrázku BIOS čip karty.

Chlazení karty

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Výrobce Asus na svém webu umístil pěkný obrázek chlazení karty. Tady si každý může udělat jasnou představu vrstev chlazení a jeho vzezření. My se ale s tímto obrázkem nespokojíme, kartu si rozebereme a vyfotíme postup sami.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Horní plechový kryt drží jen na osmi šroubcích

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Měděné bloky drží čtveřice šroubků zároveň se spodním chladícím plechem

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Po odmontování měděných bloků se odhalí vrchní rám s ventilátorem celý

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Dva kilogramy nejčistší mědi

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

O chlazení pamětí a napájení se stará tento chladící rámeček


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Po kompletní demontáži chlazení karty spatříme vlastní PCB. S původním Radeonem HD 5970 má karta společné jen dvojice jader GPU a PCIe přepínač. PCB a rozložení součástek je zcela odlišné. Asus použil stejné moduly, tedy jich dvojnásobná kapacita vyžaduje dvojnásobný počet. Také obě jádra jsou od sebe více vzdálená, což je kvůli koncepci chlazení nutné.Srovnat si PCB s referenční kartou můžete zde.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro zájemce o detailnější pohled na PCB karty, jsem připravil obrázky ve vysokém rozlišení. Klikněte pro zvětšení. PCB muselo být extra náročné na výrobu, minimálně třívrstvé ale spíše více. Všimněte si také, že nejsou vidět žádné spoje vedoucí k PCI-E konektoru, což mnozí vytýkali samplu duální GeForce od společnosti Galaxy. Jsou zkrátka v nižších vrstvách a vidět být nemusí.

Osazené čipy

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Původně se myslelo, že výrobce s uvedením karty čeká na dva tisíce nejlepších čipu RV870. Bohužel frekvenční strop těchto jader byl dosažen a žádná "lepší" jádra už prostě neexistují. Použitá jádra jsou standardní a dle toho vypadá i následné taktování. Mnohem lépe si asi povedou pod dusíkem než na vzduchu, jako tomu je třeba i u karet řady Ligtning od MSI.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Další fotografie zobrazuje osazené paměťové čipy. Karta využívá Hynix H5GQ1H24AFR-T2C, kompletní datasheet najdete zde. Specifikace pamětí hovoří jasně, moduly mají udanou maximální frekvenci 1250 MHz (5000 MHz). Tyto paměti používají i mnohé další karty a ze zkušeností víme, že se dají někdy přetaktovat až na 1350 MHz (5400 MHz) bez větších potíží.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

I když si na PCI Express přepínač dala ATI své logo, pod ním se stále skrývá čip vyrobený společností PLX. Jak napovídá i označení na chladiči, jde o čip PLX 8647. Pokud vás zajímají kompletní specifikace, zavítejte na tuto stránku výrobce.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Celá karta má několik samostatných napájecích okruhů. 3D režim pro každé jádro zabezpečují čtyři fáze řízené čipy Volterra. 2D režim je napájen dalšími dvěma digitálními fázemi, paměti napájí jednoduchý analogový obvod se dvěma fázemi.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Napěťové regulátory Volterra VT1165M (M-Master) jsou na kartě tři. IC člen a mosfety se ukrývají v čipech VT1157S (S-Slave). Jde o nejlepší řešení napájecího obvodu vůbec, konkurovat mu může jen řešení standardu DrMOS.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Napájení karty je chráněno pojistkami. Na obrázku vidíme miniaturní jistící členy. Proti vysokému proudu je tedy karta chráněna dostatečně a k jejímu zničení by nemělo dojít ani při extrémní zátěži.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Dalším čipem, který vám ukáži je kontrolér ventilátorů. Jde o produkt společnosti SMSC. K čipu lze připojit až tři externí čidla teploty a jedno je zabudované uvnitř. Kontrolér EMC2103-2 umožňuje samozřejmě i manuální ovládání a jde o celkem sofistikovaný čip. Kompletní datasheet je zde.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Také konektor ventilátoru a jeho napájení je chráněno pojistkou

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední detail zobrazuje malý bzučák

Asus ARES v systému

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Utilita GPUz nám dá detailní informaci o kartě. Frekvence jsou 850 MHz pro jádro a 4800 MHz pro paměti. Druhý obrázek pak dokládá frekvence ve 2D režimu. Tam je jádro GPU taktováno na 157 MHz a paměti na pouhých 1200 MHz, stejně jako všechny dnešní Radeony HD 5800. Ventilátor pracuje tiše na 28 procent.


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

První obrázek této kapitoly srovnává dnešní karty. První je Radeon HD 5870, potom následuje Radeon HD 5970. Další karty už jsou snadno identifikovatelné. Délka referenčního Radeonu HD 5970 je přesně 31 cm. Ostatní běžné karty se všechny vejdou +/- do 27 cm. Nejkratší kartou na obrázku je GeForce GTX 470 s 25 cm délky. Asus ARES je nejdelší kartou, o jeden centimetr překoná i referenční duální Radeon. Hmotnost karet jsem už zmínil, zde jen pro zopakování. Monstrum od Asus váží 2,2 Kg, druhé nejtěžší řešení jsou Radeon HD 5970 a GeForce GTX 295 (první verze) s hmotností 1,2 Kg. Ostatní karty se bez potíží vejdou do hmotnosti 1 Kg.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Specifikace není nutné znovu komentovat, již je známe. Připomeňme si snad jen TDP. Klasická referenční verze Radeonu HD 5970 má udávanou spotřebu 294W, vylepšená verze ARES má ve specifikaci číslovku 349W. Už víte proč AMD uvedlo duální kartu s nižšími frekvencemi? Ano, bylo to skutečně kvůli TDP. O ceně nemá cenu se bavit, jde o exklusivní zboží za exklusivní částku. Za cenu jednoho ARES můžete mít dva běžné Radeony HD 5970 a nebo tři Radeony HD 5870 do CrossFire.


Testovací sestava se skládá ze základní desky MSI Big Bang XPower. Paměti posloužily 3x 2GB Kingston DDR3 2000MHz CL8. Dále jsme k testování použili procesor Core i7 920. Úložiště je sestaveno z disku Seagate 750GB, zdroj jsem použil Corsair HX1000 - 1000W. Ovladače jsou nejnovější dostupné verze.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Asus ARES

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Asus ARES a MSI 5870 Ligtning v CrossFire

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Hry jsem otestoval v přetaktovaném stavu, abych omezil vliv procesoru na výkon a nelimitoval jím výsledky grafik. Nastavení bylo: CPU 4200 MHz (200x21), QPI 3600 MHz, unCore 3200 MHz, paměti na 1600 MHz při časování 19-8-8-8-1T. Všechny testy proběhly pod operačním systémem Windows 7 Ultimate 64-bit.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Testovací hry

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Pod DirectX 9.0 jsem testoval: Left 4 Dead 2, GTA IV, Arma 2. Následující tituly byly testovány s rozšířením DirectX 10: Crysis Warhead, Far Cry 2, Tom Clancys HAWX, Resident Evil 5. Dále jsem testoval nové hry a DirectX 11 tituly: Aliens Vs Predators, Battlefield Bad Company 2, S.T.A.L.K.E.R. Call Of Pripyat, DiRT 2, Unigine Heaven 2.1, Metro 2033, BattleForge.

Ovladače

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro měření her jsem použil poslední WHQL verzi Catalyst 10.6. Konkurenční karty GeForce GTX 480 byly testovány s driverem GeForce 258.80. Eventuální výsledky starších karet pro doplnění jsou měřeny v době testování, nejsou přeměřeny nově. Během testování jsem neměl s žádným ovladačem problémy, jen přepínání režimu CrossFire vždy způsobilo BSOD, po restartu ale vše opět fungovalo příkladně. Pod Windows XP (do soutěže s Futuremark) s Catalyst 10.5 se mi ale zprovoznit CrossFire z karty ARES a Radeonu HD 5870 nepodařilo vůbec.


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Tuto kapitolu, přesně v tomto znění najdete u každého novějšího testu grafických karet. Pokud se chcete podívat, jak testujeme do posledního detailu, zamiřte nejprve do tohoto článku. Tam si můžete stáhnout save pozice, dema a prohlédnout i videa, jak běžně testujeme hry.

V tomto testu najdete pouze třináct nejnáročnějších her a dva benchmarky. Měřit dnes budeme pouze v High-End rozlišení 2560x1600 převážně s vyhlazováním 8xAA (MSAA). V souboji o nejvýkonnější grafickou kartu na trhu nemá smysl z nároků nijak snižovat. Měřili jsme tedy pouze v maximálním nastavení.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

 • Left 4 Dead 2 - (DX9) + Fraps. Použil jsem plnou verzi hry, ve které jsem nahrál vlastní demo. Demo jsem spouštěl dvakrát a uložil průměr. Nastavení vše na maximum, AF i AA ve hře. Pozor, volbu menu "Multi Core Rendering" jsem zapnul, radikálně přidává na počtu fps.
 • Far Cry 2 - (DX10) + benchmark. Použil jsem vestavěný test, spouštěl jsem "Middle Ranch" dvakrát po sobě. Výsledek je opět průměr. Nastavení vše na "Very High", AF i AA nastaveno v benchmarku.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

 • Crysis Warhead - (DX10) + benchtool. Zde jsem použil testovací utilitu, která simuluje skutečné hraní od začátku hry až k vodopádu. Výsledky vypisuje samotná utilita. Nastavení bez vyhlazování i s vyhlazováním jsem snížil na Hráč. Hodnota AF v ovladačích, AA jsem nastavoval v menu testovacího nástroje.
 • Grand Theft Auto IV - (DX9) + Fraps. Hrál jsem několik minut hru od úplného začátku, projížděl jsem se městem, vystupoval a pobíhal po ulici. Záznam provedl Fraps, ze dvou měření. V ovladačích jsem nastavil AF, AA nefunguje. Restrikce pro paměť karet, maximální fps jsem odstranil v příkazovém souboru.
 • Tom Clancys HAWX - (DX10) + Demo. Používám vestavěné demo, kdy vše nastavuji přímo ve hře. Pouze hodnotu AF je nutné zvolit v ovladači karty. U karet AMD zapínám DX10.1 rozšíření.
 • Arma 2 - (DX10) + Demo. Používám vestavěný benchmark v Demu hry. Vše je nastaveno na High, možnost Normal nefungovala. Průběh dema neloguji, jen počkám na výsledek vypsaný na obrazovce.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

 • Aliens Vs Predator - (DX11) + Fraps. Hraji úvodní misi za mariňáka, poté co je vám umožněno jít. Zapínám logování až po vyjití ven a průchod do prvních otevřených dveří v budově. Vyhlazování zapínám ve hře, AF zřejmě nefunguje
 • Battlefield Bad Company 2 - (DX11) + Fraps. Hraji úvodní misi, kdy vyjdete ze zákopů a je video s projíždějící kolonou tanků. Po skončení videa loguji průběh až do dalšího Checkpointu na vrcholku pralesa.
 • STALKER Call Of Pripyat - (DX10, DX11) - benchmark. Používám oficiální testovací utilitu. Vše nastavuji na max, vyhlazování nepoužívám.
 • DiRT 2 - (DX11) + demo. Používám vestavěný test, vše ve hře je nastaveno na maximum. Měním pouze vyhlazování, testuji na okruhu v Londýně.
 • Unigine Heaven - (DX11) + benchmark. Používám nastavení na High, Teselace zapnutá. Vyhlazování nezapínám, hodnotu AF nechávám na 2x.
 • Metro 2033 - (DX11) + Fraps. Testuji scénu, kdy zabijete první monstra a vyjdete ven. Loguji chůzi venkovním koridorem až k ohništi. Vypínám pokročilý DOF počítaný skrze DirectCompute.
 • Resident Evil 5 - (DX10) + demo. Používám vestavěný benchmark.
 • BattleForge - (DX11) + demo. Testuji ve vestavěném testu hry, vše na maximum.


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Tato kapitola vám nabídne průměrné shrnutí výkonu, jež ale není dogma. My k průměru musíme přistoupit, abychom mohli s nějakým číslem obecně operovat do budoucna (o kolik procent je která karta výkonnější) v obecné rovině. Pokud vás nebaví prohlížet každý graf, zaměřte se na hry jež vás zajímají (a z nich si udělejte obrázek sami) a nebo se podívejte na shrnutí v této kapitole. Pozorní z vás jistě už vědí, jak to dopadlo. Pojďme se ale podívat na výsledek řečí čísel.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Hodnotě 100 procent odpovídá Radeon HD 5870 naměřený s novými ovladači. Do grafu jsem započítal jen výsledky her, nikoli dvou benchmarků. Grafika Asus ARES je průměrně o 17 procent výkonnější než referenční Radeon HD 5970, což přesně odpovídá rozdílu frekvencí karet. Větší paměť zde už zřejmě nehraje větší roli, což se prokázalo už mnohokrát. Referenční Radeon HD 5970 je o 15 procent výkonnější než GeForce GTX 480, dvojice těchto karet pak poráží jak referenční kartu, tak Asus ARES. Pokud ARES přetaktujete jako my, získáte tím náskok vůči Radeonu HD 5970 28 procent a proti GeForce GTX 480 47 procent. Nejlepším řešením je ale monstrózní kartu od Asus spárovat s Radeonem HD 5870 a získat tím extrémní řešení jež strčí do kapsy i dvě přetaktované GeForce GTX 480 ve SLI.

Druhým aspektem je cena výkonu. Asus ARES stojí dvakrát tolik co referenční Radeon HD 5970, ale výkonem je nad ním jen 17 procent. Po přetaktování téměř 30 procent. Referenční karta jde ale také taktovat, tedy se rozdíly opět sníží. Za podobné peníze si pak můžete koupit dvě GeForce GTX 480 do SLI, jež ARES hravě překonají a dorovnají i po jeho přetaktování. Dalším řešením v podobné cenové relaci je Radeon HD 5970 a Radeon HD 5870 v referenčních provedeních. Tahle kombinace vám ale nabídne masakrózní výkon, po přetaktování strčí do kapsy cokoliv na trhu, možná i Tri-SLI z GTX 480 jež neškáluje už tak dobře jako dvě karty. Pokud chcete utratit za grafický subsystém přes dvacet tisíc, nabídli jsme vám tři řešení se svým výkonem. Rozhodnutí je na vás, možná jej ale rozetne spotřeba, která vás čeká v další kapitole.


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

U těchto duálních karet nebo dvojice karet se často hovoří o možné limitaci procesorem. V extrémním rozlišení 2560x1600 se tento problém téměř nevyskytuje, jak potvrdíme po několikáté i dnes. Ovšem záleží na hře a jejím naprogramování, nedá se obecně vše shrnout jednou větou. Naměřil jsem pro vás výkon v sedmi aplikacích. Nejprve s procesorem na frekvenci 2,66 GHz a pak po přetaktování na 4,2 GHz. Rozdíl ve výkonu procesoru by tedy měl být roven přetaktování - 60 procent. Projeví se někde?

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Ve hrách Aliens Vs Predator a STALKER Call Of Pripyat se nárůst výkonu procesoru neprojevil téměř vůbec. Rozdíly jsou v rámci chyby měření, u těchto náročných titulů tedy postačí i procesor bez přetaktování. Více se frekvence CPU projevila u hry Final Fantasy XIV, jelikož benchmark pracuje jen s nižším rozlišením 1920x1080. Tam se navýšení frekvence procesoru projevilo zhruba šest až deseti procentním nárůstem fps. Nejviditelnější vliv měl výkon procesoru na hru Resident Evil 5, kde je procesor limitem. Po navýšení jeho taktu, stouplo fps jak po přetaktování karty, tak i po připojení druhé do CrossFire. V prvním benchmarku Unigine Heaven také nemá procesor na výsledek žádný zásadní vliv, v nižších rozlišeních možná, zde ale nikoliv. Nejvíce rozdílů jsem naměřil samozřejmě v druhém benchmarku 3D Mark Vantage na základním nízkém rozlišení módu Performance. Celkové skóre se ve všech testovaných kombinacích zvýšilo +/- o 30 procent. Dílčí výsledky GPU skóre narostlo průměrně kolem 20 procent.

Co z toho vyplývá? Pokud hrajete převážně moderní hry na 30" monitoru, nemusíte se o výkon vaší karty bát, i nejslabší Core i7-920 na základním taktu bude dostatečně výkonné. Pokud hrajete v nižších rozlišeních, nebo snad jen projíždíte benchmarky, je pro vás maximální frekvence procesoru klíčová a vyplatí se CPU popohnat na tuto úroveň. Kupovat si ovšem takovouto grafickou kartu a nevyužít ji na 30" LCD nebo trojici 24" LCD by byl hřích a čistý nerozum.

Galerie výsledků

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES (850/4800) + CPU 2,66 GHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES (850/4800) + CPU 4,2 GHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES OC (985/5300) + CPU 4,2 GHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES (850/4800) + HD5870 Xfire + CPU 2,66 GHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES OC (985/5300) + HD5870 Xfire + CPU 2,66 GHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES OC (985/5300) + HD5870 + CPU 4,2 GHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES (850/4800) + CPU 2,66 GHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES OC (985/5300) + CPU 2,66 GHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES (850/4800) + CPU 4,2 GHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES (850/4800) + HD5870 Xfire + CPU 2,66 GHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES (850/4800) + HD5870 Xfire + CPU 4,2 GHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES (850/4800) + CPU 2,66 GHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES (850/4800) + CPU 2,66 GHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ARES (850/4800) + HD5870 + CPU 2,66 GHz


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Kapitoly s herním výkonem, a také kompletním shrnutím jsou za námi. O výkonu grafické karty Asus ARES a jeho konkurentech tedy víme vše. Zde nás čeká neméně důležitá kapitola s měřením spotřeby, hlučnosti a dalších provozních vlastností. Na závěr také najdete lahůdku v podobě reportu z přetaktování.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Spotřeba karty Asus ARES je v klidovém stavu stejná jako u referenčního Radeonu HD 5970. Zátěž jsem měřil v testu 3D Mark Vantage a tam si vylepšený duální Radeon řekne o 65W více. To není rozhodně špatný výsledek na znatelně výkonnější kartu. Pokud by venku a také zde povolily teploty, bude spotřeba určitě i nižší. Za zmínku určitě stojí nárůst spotřeby po přetaktování jež byl dalších 70W. Zajímavé je srovnání spotřeby vůči dvěma GeForce GTX 480 ve SLI a kartě ARES spojené s Radeonem HD 5870. Přetaktovaný ARES je průměrně stejně výkonný jako dvojice GeForce, řekne si za to ale o 140W méně, i v kombinaci s HD5870 se ke spotřebě GeForce jen přiblíží a výkon je o 11 procent vyšší.

Teploty

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Teploty Furmark ARES v průběhu testu - základní takty 850/4800 MHz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Teploty 3D Mark Vantage ARES - základní takty 850/4800 MHz

Teplotu jsem měřil programem MSI Afterburner, který jediný umožňuje sledovat hodnoty pěkně v přehledných grafech. Měřil jsem následovně: Spustil jsem počítač a program 3DMark Vantage v režimu "Extreme". Poté co test prošel, počkal jsem na snížení teplot (zhruba 20 minut). Zapnul jsem sledování a spustil test 3DMark Vantage znovu. Zaznamenaný průběh celého testu vidíte na obrázcích. Otáčky ventilátoru byly řízeny samotnou kartou. Teplota v místnosti byla během testu kolem 26 stupňů.

Teplota obou jader GPU začínala bez přetaktování na 50-55 stupních, největší teploty v testu 3D Mark Vantage dosáhla karta během druhého testu (druhý vrchol), tam se jádra ohřála na 73 stupňů. Více dokázal zahřát kartu až druhý test ve Furmarku. Tam se teplota jader vyšplhala až k 80 stupňům. I tak jsou to solidní teploty na tak náročné aplikace. Na přetaktování je ale nutné manuálně navýšit otáčky ventilátoru, karta z důvodu zachování nižší hlučnosti, v automatickém režimu nepřesáhla nikdy 50 procent a to už je mnohdy málo.

Hlučnost karty

V klidu je karta neslyšná, což se dalo očekávat. Jelikož náš sample byl vybaven posledním BIOSem, který snižuje otáčky a zachovává kartu déle tichou, nemohu říci, že je to nejhlučnější karta na trhu, jak vyšlo ve většině světových recenzích (první samply se starým BIOSem). Do 40 procent otáček je hluk celkem snesitelný a dá se vydržet. Přirovnal bych zvuk k referenčnímu Radeonu HD 5970 ve stejných situacích. Pokud ovšem stoupnou otáčky nad 40 procent, nastane tradiční vysavač, který předežene v hlučnosti i GeForce GTX 480. Na druhou stranu ale musím říci, že spolu testovaný Radeon HD 5870 Ligtning od MSI je hlučnější kartou než ARES. Zvuk chladiče Twin Frozr II na plných otáčkách je mnohem nepříjemnější.

Přetaktování

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Taktovat se dá několika známými způsoby. Klidně můžete použít i vestavěné posuvníky v ovladačích Catalyst. Druhou možností je krapet neohrabaná utilita Asus Smart Doctor přímo od výrobce grafické karty. Nevýhodou je dlouhé spouštění, špatná možnost okno programu někam posunout. Výhodou jsou naopak možnosti taktování, zde totiž lze nastavit až 1,5V pro jádro. Taktování šlo v této utilitě skvěle, ovšem otáčky ventilátoru někdy nechtěly poslouchat na první pokus, bylo nutné nastavovat vícekrát, než se karta "chytila". Frekvence a napětí ovšem drželo vždy hned po nastavení korektně.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Já nakonec použil utilitu MSI Afterburner, kde lze také přidávat napětí. Maximální hodnota je zde ovšem jen 1,3V. Pokud se vyznáte v této aplikaci, můžete si v registru odemknout i vyšší hodnoty, na vzduchové chlazení je ale hodnota 1,3V více než dostatečná. Bez změny voltáže bylo přetaktování bídné. Maximum pro obě jádra bylo něco kolem 930 MHz. Ani dále nebylo škálování s napětím nijak světoborné. Frekvence 950 MHz vyžadovala téměř 1,25V. Postupoval jsem tedy opačně, nastavil maximum 1,3V a zkoušel kdy karta selže. Nakonec jsem všechny hry a testy prošel s nastavením 985 MHz pro GPU a 1300 MHz pro paměti. Pro vyšší takty by bylo nutné i vyšší napětí, což už nemělo vzhledem k hlučnosti chlazení smysl. Pod vodním chlazením by ale byla hračka dosáhnout tradičních taktů jádra RV870 kolem 1060 MHz. Ventilátor jsem reguloval ručně, k uchlazení stačilo nastavení od 60-70 procent. I tady jsem musel ruční nastavení ventilátoru opakovat, karta si často vedla svou a otáčky nastavovala sama a jinak než jsem chtěl.


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkon

V tomto směru je hodnocení velice jednoduché. Asus ARES je jednoznačně jednou ze dvou nejvýkonnějších grafických karet na trhu, mírným přetaktováním rivala od Sapphire lehce doženete. Když tedy řeknu, že jde o nejvýkonnější řešení na světě, daleko od pravdy nebudu a platí to bez výhrad. Výkon dvou Radeonů HD 5870 na jednom PCB v kompaktnějším provedení je skvělým počinem, hlavně po technické stránce. Díky odhodlání inženýrů od Asus, zde máme důkaz, že takové řešení lze vyrobit a výrobce si za svou odvahu zasluhuje obdiv. Cena je samozřejmě vysoká, vývoj takové malosériové karty něco stojí. Jen vyrobit tisícovku unikátních chladičů musí stát balík peněz, stejně jako další specifické díly. Pokud bychom chtěli pokořit výkon této karty (navíc po přetaktování) je nutné zainvestovat většinou více než jen zakoupit referenční Radeon HD 5970 a zkusit ho taktovat, s taktováním většinou skončíte o mnohem níže než u karty ARES. Nemusí to tak být ale vždy, v testu referenční karty jsem se také dostal na 1GHz na jádru GPU. Záleží na štěstí.

Vlastnosti

Spotřeba v klidu je srovnatelná s referenční kartou, v zátěži si bez taktování řekne o zhruba 65W více. Tomu odpovídá +/- i udávané TDP obou karet. To je slušná hodnota, za takový nárůst výkonu to není špatná cena. Také teploty karty v klidu i zátěži jsou perfektní, chladič odvádí svou práci na výbornou. Daní za tak nízké teploty je ale hlučnost chlazení. Výrobce si dal hodně záležet aby hlučnost nenarůstala se zvyšují se teplotou moc rychle a karta je dlouho v zátěži slušně tichá. Poté co ale přesáhne teplota jader určitou mezní hodnotu, otáčky rychle rostou a karta se stává hodně hlučnou. Při dlouhém hraní se této situaci nelze vyhnout a hluk z karty překoná i "vysavač" GeForce GTX 480.

Přetaktování jsem už zmínil před chvilkou. Upřímně jsem čekal lepší výsledek a snadné pokoření 1 GHz hranice bez zásadního navyšování napětí. Bohužel osazená jádra jsou úplně obyčejné čipy jež nikdo zvlášť netestoval a nevybíral. Jak jsem naznačil v úvodu článku, stejně není moc z čeho - hranice přetaktování (na vzduchu) byla na těchto jádrech dosažena a žádné zázračné čipy se moc nevyskytují. Přesvědčit jsme se mohli na řadě produktů, i prémiových. Například MSI HD 5870 Ligtning je na vzduchu hodně špatně taktovatelnou kartou, pod dusíkem ale překoná dalece jádra co jdou na vzduchu i nad 1 GHz.

Názor

Hodnotit kartu v rámci běžných měřítek nelze, než o herní monstrum, jde spíše o sběratelský šperk - zbytečnost pro movité a notorické utráceče. Tady neplatí žádné poměry ceny a výkonu, zde se nedebatuje o výhodné koupi a podobně, zde platí jediné - kartu chci a tak si ji koupím, bez ohledu na všechny racionální argumenty. Pokud chcete nejvýkonnější DX11 kartu na trhu do jednoho PCI-E slotu musíte bohužel zaplatit částku přes dvacet tisíc korun. Ať už si vyberete Asus ARES nebo nabídku od konkurence, nelze udělat chybu. Výkon této karty vám vystačí totiž opravdu hodně dlouho ..

Výhody a nevýhody Asus ARES

 • Výkon 17 procent nad referenční Radeon HD 5970

 • Nízká spotřeba v klidu a stále přijatelná v zátěži

 • HDMI a DisplayPort výstup se zvukem

 • DirectX 10.1, DirectX 11

 • Direct Compute + OpenCL + ATi Stream

 • Technologie 3D a Eyefinity

 • Vysoké přetaktování, možnost měnit napětí

 • Výkonný chladič

 • Možnost spojení CrossFire s různými modely HD 5800/5900

 • Exklusivní vzhled a balení (přibalena myš)

 • 4GB paměti, měřící body

 • Snadná demontáž chladiče k extrémnímu chlazení

 • Extrémní cena (31 000 Kč s DPH - Alza)

 • Nejistá dostupnost

 • Stejný výkon levněji nabídne dvojice Radeonů HD 5870

 • Hlučná v zátěži

 • Délka a šířka karty může způsobit problémy

 • CrossFire nemusí dobře škálovat v nejnovějších hrách

 • Vysoká hmotnost karty

 • Tříslotový chladič

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
i Zdroj: PCTuning.cz

Redakce PCTuning uděluje Golden Award pro Asus Ares - extrémní řešení pro nejnáročnější

Grafickou kartu do testu zapůjčil ASUS Computer

.Monitory pro testování grafik poskytlo HP Czech republic

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama