avast-se-stal-tercem-hackeru-z-ciny-cilili-na-nastroj-ccleaner
Novinka Avast se stal terčem hackerů z Číny. Cílili na nástroj CCleaner

Avast se stal terčem hackerů z Číny. Cílili na nástroj CCleaner

Mirek Kočí

Mirek Kočí

22. 10. 2019 15:45 2

Výrobce antivirových programů Avast se stal terčem kybernetické špionáže. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Bezpečnostní experti zachytili neobvyklou aktivitu na přelomu září a října. Cílem měl být zejména optimalizační nástroj CCleaner. Útok, který pocházel z Číny, se však ve spolupráci s policí a Bezpečnostní informační službou (BIS) podařilo odvrátit.

Reklama

„Pokus o neúspěšný útok jsme pojmenovali Abiss a jeho vyšetřování stále probíhá, spolupracujeme na něm s policií, bezpečnostními složkami i s širokou kybernetickou komunitou,“ uvedla bezpečnostní ředitelka Avastu Jaya Baloo.

Podezřelé chování v síti Avast poprvé zaznamenal 23. září. Firma okamžitě zahájila vyšetřování, do kterého se zapojila Bezpečnostní informační služba (BIS), česká policie i externí vyšetřovací tým. Útok byl vedený z veřejné IP adresy z hostingu M247 ve Velké Británii, útočník ale použil i další výstupní body stejného VPN poskytovatele. Další útok Avast odhalil 4. října. Podezřelé aktivity ale dohledal i v květnu, červenci a září. Avast nechal VPN profil, který byl k útoku využitý, otevřený, aby útočníky ve spolupráci s BIS mohl monitorovat. 

 Avast se stal terčem hackerů z Číny. Cílili na nástroj CCleaner
i Zdroj: PCTuning.cz

Firma pozastavila vydávání CCleaneru a začala na konci září kontrolovat jeho předchozí verze, aby zjistila, jestli do nich nebyl vložen nějaký škodlivý kód. Pokud by Avast okamžitě vydal novou, záplatovanou verzi CCleaneru, útočníci by poznali, že o nich společnost věděla. Proto tak neučinila.

Podle BIS útok přišel s Číny a cílem hackerů bylo ovládnout CCleaner a skrze něj i počítače uživatelů, kterých jsou po celém světě miliony. Podle ředitelny Baloo uživatelé útokem díky včasnému zásahu nebyli nijak dotčeni. Dodala však, že vyšetřování útoku stále probíhá.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama