budoucnost-uloznych-zarizeni
Novinka Budoucnost úložných zařízení

Budoucnost úložných zařízení

Jaroslav Lexa

Jaroslav Lexa

28. 3. 2006 00:00 6

Je nezvratitelným faktem, že potřeba většího úložného prostoru neustále vzrůstá. Aplikace jsou stále objemnější a prostá data také nejsou drobností. Společnost InPhase se zabývá holografickým záznamem dat, jaké jsou její dílčí úspěchy?

Reklama
Budoucnost úložných zařízení
i Zdroj: PCTuning.cz

 

Společnost Inphase se zavázala do konce tohoto roku vydat záznamová média a mechaniky  H-ROM. Pokud nevíte co se za zkratkou skrývá, je to holografický ROM (ROM-paměť pouze pro čtení). Společnost má za sebou už velké úspěchy. Během jednoho roku se jí podařilo zhustit data téměř dvojnásobně, nyní se na jeden čtvereční palec vejde 515Gbit. Při velikosti média o průměru 12cm (klasické CD/DVD) se tedy dostáváme na konečnou kapacitu 500GB. Pokud to porovnáme ještě se stále neprodejnými 50GB BR disky, je to doopravdy hodně.

Před rokem sama firma hlásila dosaženou hustotu dat 200Gbit/palec čtvereční. Už to ovšem bylo o 50% více, než v dostupných 2,5" discích pro notebooky. Pro čtení dat byl použit laser s vlnovou délkou 407nm (modrá barva). Při loňském pokusu se podařilo zapsat 1M bitů na stránku v celkem 252 stránkách. Letošní hodnoty jsou 1,3M bitů / 320 datových stránek na knihu. Podle InPhase by od sebe měli být jednotlivé datové stopy vzdáleny 700mikronu.

Pokud budeme brát v úvahu, že filmy budou mít nadále cca 4,7GB, na jeden holografický disk by se jich vešlo celých 106. Podle InPhase by se měla přenosová rychlost pohybovat okolo 23MB/s. Na konci roku bychom se měli dočkat 300GB disků, které by měli být následovány kapacitami až do 600GB. Cena je zatím ve hvězdách, podle údajů z minulého roku by mechanika měla stát $10000 a cena za jedno médium by měla být $100.

Podle tgdaily

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama