casemodding-spojovaci-materialy
Návody Článek Casemodding: Spojovací materiály

Casemodding: Spojovací materiály | Kapitola 5

Jan Štěpánek

Jan Štěpánek

27. 11. 2008 01:00 48

Seznam kapitol

1. Závity, kam se podíváš... 2. Tvorba vnitřních závitů 3. Tvorba vnějších závitů 4. Nýtování 5. Lepení železa

Každý modder ho využívá, ale málokdy mu takto řekne. Ano, jedná se o spojovací materiál, tedy šroubky, matičky, nýtky, apod. Dnešní článek má toto téma trošku zobecnit a zpřehlednit. Pojďme se tedy podívat na spojovací materiály, které můžeme využívat pro casemodding, především při práci s plechem, ale samozřejmě i s jiným materiálem.

Reklama

Nadpis této stránky může některé překvapit, ale ano, opravdu lze železo i lepit. Existují totiž speciální lepidla, která dokonale reagují s železným povrchem. Samozřejmě se to nedá srovnávat se sešroubováním, nebo svařováním, ale rozhodně tyto lepidla mají své místo ve spojovacích materiálech a najdou si svoje specifické uplatnění. Osobně jsem měl možnost za těch několik let, co se o casemodding zajímám, vyzkoušet dva typy lepidel na železo. Existuje jich samozřejmě velké množství, ale okamžiků, kdy bylo něco takového třeba, prostě nebylo mnoho.

Nejdříve je však nutno podotknout, že tyto lepidla fungují především při lepení větších ploch. Nemůžete čekat, že ve chvíli, kdy natřete dvě hrany plochu a přiložíte k sobě, že to bude držet jako svařený spoj. Jak už bylo řečeno, tyto lepidla mají opravdu spíše specifické použití.

Casemodding: Spojovací materiály
i Zdroj: PCTuning.cz

Jednosložkové lepidlo na železo UHU Metal.

Prvním z těch, které jsem měl možnost vyzkoušet, je lepidlo od firmy UHU, která je svými kvalitními produkty velice známá. UHU nabízí dva typy kontaktních lepidel na železo, buď jednosložkové syntetické a nebo dvousložkové epoxidové. Oboje nesou označení Metal (tedy z anglického kov), to dvousložkové se pak jmenuje MetalEpoxy. Já jsem měl možnost vyzkoušet pouze jednosložkovou verzi a hned úvodem musím napsat, že jsem byl dost zklamaný. Oproti druhému lepidlu, které ještě zmínim, byla pevnost lepených kovů naprosto nedostačující. Materiál u sebe sice drží, ale při použití síly není problém oba kusy od sebe odtrhnout, lepidlo očistit a nepoznáte, že bylo někdy něco lepeného. Samozřejmě byla zachována veškerá pravidla pro kvalitní lepení. Proto bych tento výrobek příliš nedoporučoval. Navíc opravdu silně zapáchá, takže v nevětrané místnosti je skoro nepoužitelné. Dvousložkové epoxidové provedení jsem bohužel neměl možnost vyzkoušet, takže pokud někdo bude mít reference o tomto produktu, tak ať napíše a případně článek doplním.

Casemodding: Spojovací materiály
i Zdroj: PCTuning.cz

Dvousložkové syntetické lepidlo na železo MetalCeys.

Druhým produktem je pak také syntetické lepidlo, ale v tomto případě již dvousložkové, výrobcem je pak firma Ceys a produkt nese opět podobný název – MetalCeys. Jednou složkou je tedy syntetická pryskyřice a druhou jsou železné piliny – naprosto jemně nadrcené. Obě složky se pak v daném poměru smíchají a nanesou na lepenou plochu. S tímto lepidlem mám naopak naprosto perfektní zkušenosti. Lepil jsem s ním dokonce bočnici, která perfektně drží již asi 5let. Funguje nejen jako lepidlo, ale také jako jemný železný tmel, takže není problém s ním zahladit hlubší škrábance v kovu, případně nějaké spáry, apod. Po přebroušení skoro není poznat, že se jedná o lepidlo.

Příklad 1 - bočnice

Jako příklad zde mohu uvést právě zmiňovanou bočnici, kterou jsem vlastně dělal znova. Jedná se o 1mm plech na který jsou za pomoci tohoto lepidla nalepeny ližiny z původní bočnice pro uchycení ke case. Původní ližiny jsem na okraji odřízl od bočnice, všechny plochy přebrousil hrubším brusným papírem (cca. P160) a pak důkladně odmastil. Na plochu se pak nanese lepidlo a všechny části k sobě přiložíme. Důležité je především pevné a statické uchycení, aby se nic nepohnulo. Lepidlo zatvrdne po několika hodinách a spoj je pak naprosto pevný – zbývá jen dobrousit lepidlo, které se tlakem vytlačilo ven, a můžeme s klidem lakovat.

Omlouvám se za kvalitu následujích fotografií - jsou staršího data, ale vše důležité obsahují.

Casemodding: Spojovací materiály
i Zdroj: PCTuning.cz

Lepené materiály je nutné pevně přichytit po dobu tuhnutí lepidla.

Casemodding: Spojovací materiály
i Zdroj: PCTuning.cz

A tady už výsledek, spoje jsou naprosto pevné - toto je ideální použití pro lepidlo.

Příklad 2 - prodloužení PSU

Jako druhý příklad mohu uvést takové jednoduché nahrazení sváření při prodlužování zdroje. Původní šasi PSU jsem rozřízl v určitém místě a vytvořil si z jiné šasi díl potřebných rozměrů, na obrázku je vidět, že takřka perfektně sedí k sobě. Pak jsem vzal kus plechu, který všechny tyto části z vnitřní strany překryje. Opět se veškeré plochy přebrousí, odmastí a nanese se lepidlo. Vše přiložíme k sobě a zatížíme – opět platí stejné pravidlo, je důležité, aby spoje pevně a staticky držely. Po několika hodinách rozebereme. Já jsem ještě lepidlo aplikoval nakonec jako tmel k zahlazení spár. Pak už stačí jen lak a je hotovo.

Casemodding: Spojovací materiály
i Zdroj: PCTuning.cz

Části PSU, které je nutné slepit, chybí zde krycí plech.

Casemodding: Spojovací materiály
i Zdroj: PCTuning.cz

Lepidlo naneseno, hlavně dobře uchytit!

Casemodding: Spojovací materiály
i Zdroj: PCTuning.cz

Možnosti využití i jako tmelu - stačí zabrousit.

To jsou tedy moje zkušenosti s lepidly na železo. V určitých momentech lze použít i obyčejné univerzální dvousložkové epoxidy, které také určitou přilnavost k železným materiálům mají, ale zde pak opravdu opatrně. Hlavně nezapomínat, že lepidla je možné využít opravdu výhradně pro lepení ploch!

Casemodding: Spojovací materiály
i Zdroj: PCTuning.cz

Tímto bych tedy dnešní téma zakončil. Snad se mi povedlo alespoň trošičku zpřehlednit informace o spojovacích materiálech, které v casemoddingu často používáme a budu se těšit v dalším díle.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama