ceny-pocitacu-v-letosnim-roce-vzrostou-o-10-procent-tvrdi-gartner
Novinka Ceny počítačů v letošním roce vzrostou o 10 procent, tvrdí Gartner

Ceny počítačů v letošním roce vzrostou o 10 procent, tvrdí Gartner

Mirek Kočí

Mirek Kočí

6. 5. 2015 11:30 4

Výrobci zařízení budou podle analytiků společnosti Gartner nuceni zvýšit ceny PC, aby vyrovnali dopad znehodnocení většiny měn. Podle Gartneru to povede k růstu cen PC zejména v Eurozóně a Japonsku, a to až o 10 procent v průběhu roku 2015.

Reklama

„V současné době pozorujeme, jak se prudké zhodnocování dolaru vůči ostatním měnám promítá to výsledků a výnosů řady společností,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Gartneru Ranjit Atwal. „Dodavatelé PC na Japonském a Evropském trhu, kde lokální měny oslabily od počátku roku 2015 až o 20 procent, nebudou mít jinou možnost, než zvednout ceny, aby zůstali ziskoví.“

Podle odhadů výdaje na zařízení v západní Evropě vyjádřené v konstantních dolarech (tedy bez započítání vlivu kurzových změn) v roce 2015 vzrostou na 116 miliard. Tento nárůst již reflektuje očekávaný růst cen v lokálních měnách.

„Výrobci zařízení částečně dopad klesajících dolarových výnosů vykompenzují jednociferným procentuálním poklesem cen komponent v průběhu roku 2015. Zároveň budou nabízet PC s menším počtem funkcí (nižší konfigurací), aby udrželi ceny co nejníže,“ dodal Atwal.

Na vyspělých trzích se prodeje PC odvíjejí do značné míry od cen a Gartner proto očekává, že 30 procent zákazníků bude i v roce 2016 volit levnější modely. Analytici předpokládají, že zákazníci se podle své reakce rozdělí na tři skupiny:

Zákazníci orientovaní na cenu (kupují PC s cenou pod 500 dolarů/14 000 Kč) budou volit levnější PC s horšími parametry tak, aby vykompenzovali nárůst cen. Těch bude přibližně 30 procent.

Uživatelé orientovaní na užitnou hodnotu (kupují PC s cenou 500 až 800 dolarů/14 000 až 19 700 Kč) odloží kvůli nárůstu cen své nákupy. Sem bude patřit zhruba 40 procent kupujících.

Zákazníci orientovaní na funkce (vlastnosti) (kupují PC s cenou nad 800 dolarů/19 700 Kč) se budou snažit prodloužit životnost svých PC o desetinu, aby tak kompenzovali nárůst cen a následně přistoupí na vyšší cenu. Sem bude patřit zbývajících třicet procent kupujících.

Ceny počítačů v letošním roce vzrostou o 10 procent, tvrdí Gartner
i Zdroj: PCTuning.cz

Zdroj: Gartner TZ/Feedit

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama