PCTuning Článek

Corsair MP510 960 GB: Výkonné 3D TLC SSD za dobrou cenu

Z. Obermaier
Z. Obermaier
3. 12. 2018 02:00 4 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Corsair MP510, 3D TLC a řadič Phison E12 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Výrobci SSD disků už pomalu začínají výkonem dohánět Samsung. Další z velmi výkonných konkurentů je Corsair s novým řadičem Phison. Nabízí rychlé čtení, solidní zápis, i když zaplníte SLC cache a příznivou cenu. Zaplatíte za něj o 1500 Kč méně než za konkurenční Samsung 970 Evo nebo WD Black.

Reklama
Reklama

Corsair MP510, 3D TLC a řadič Phison E12

Dlouhá léta byl premiantem ve výrobě výkonných SSD disků Samsung, o první místo ve výkonu se dlouhou dobu střídavě dělil s Intelem. Po nástupu čipů 3D TLC se situace změnila, ostatně jsem to předpokládal už před nějakým rokem u první recenze disku s čipy Toshiba 3D TLC. Výkon čipů TLC je totiž víceméně daný, a je jedno jaký použijete řadič (pokud to není úplný lowend). 3D TLC jsou všechny ze dvou továren na světě, takže mezi nimi není zásadního rozdílu.

Zastavme se u řadiče, který je srdcem celého SSD disku. Většina moderních disků TLC používá nějakou levnější variantu řadiče, jelikož k levným diskům tak nějak patří. Tím se omezuje samozřejmě výkon. Velká většina výrobců SSD disků na této bázi, totiž nevyužívá všechny kanály řadiče, čímž razantně snižují možnosti disků, ale snižují také náklady: na disku jsou jen dva čipy místo čtyř a více. Disky s řadičem Phison jsou na tom lépe. Není to jen Corsair, jelikož Phison navrhl OEM řešení a to si může koupit kdokoliv. Dnes testovaný disk nabízí vícero výrobců pod svými značkami (spíše exotickými).

Phison E12

Phison E12 je highend kontrolér určený pro náročné využití, spíše v profi segmentu. Základ tvoří dvoujádrový ARM se speciálním výpočetním koprocesorem. Podporuje samozřejmě LDPC, šifrování, SLC cache a také NVMe 1.3. Nejdůležitější je ale počet kanálů, těch je osm. Každý má přenosovou rychlost až 667 MB/s. To je teoretických 5,3 GB/s. To je nad možnosti PCIe x4 rozhraní, můžeme tedy z čipů teoreticky dostat jejich maximální výkon. I když jsou fyzicky čipy jen čtyři, jsou připojeny osmi kanály, čipy jsou 3D vrstvené, takže jsou dva logické v jednom fyzickém.

Všechny disky s 3D TLC využívají algoritmus SLC cache, disk Corsair není jiný. Tentokrát ale výrobce o této schopnosti mlčí, nenajdete o ní zmínku ani na webu, ani v technických datech. Zdá se, že Corsair tuto skutečnost tají. Já samozřejmě velikost i funkci vyzkouším, je to nejzásadnější parametr u všech TLC (a QLC) disků. Trochu málo informací najdeme přímo u výrobce kontroléru, který tuto funkci u řadiče přiznává. Jaká je kapacita, se ale nedozvíme. Uvidíme z praktického měření.

V tuto chvíli jsou na trhu čtyři SSD Corsair MP510. Začínáme kapacitou 240 GB a končíme 1920 GB. Kromě kapacity se také disky liší výkonem, nejslabší je nejmenší disk se 240 GB, který má čtení jen 3,1 GB/s a zápis 1,05 GB/s. U něj také výrazně klesají hodnoty IOPS. Já dnes testuji druhou nejvyšší kapacitu 960 GB s rychlostí čtení 3,5 GB/s a zápisem v SLC cache 3,0 GB/s. Důležitý parametr je také cena, nejmenší disk stojí 2300 Kč, větší 480GB pak 4600 Kč, 960GB je za 7600 Kč a 2TB disk pořídíte za 13 000 Kč. To nejsou špatné ceny, největší disk zatím dostupný není. Kapacita 960 GB je o cca 1500 Kč levnější než Samsung 970 Evo nebo minule testovaný (výborný) WD Black.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning