creative-gigaworks-t20-stereo-stale-zije
Článek Creative Gigaworks T20 - stereo stále žije

Creative Gigaworks T20 - stereo stále žije

Lukáš Kyselý

Lukáš Kyselý

6. 3. 2007 01:00 28

Seznam kapitol

1. Creative Gigaworks T20 - stereo stále žije 2. Závěr - kvalita reprodukce

Creative se snaží se svým modelem GigaWorks T20 oslovit zákazníky, kteří nemají z nějakého důvodu vztah k multi reproduktorovým systémům, které jsou v naprosté většině tvořeny dvěma a více reproduktory se subwooferem. Srovnání s konkurencí v podobě Geniusu a M-Audia je namístě....

Reklama
Reklama
Creative Gigaworks T20 - stereo stále žije

Creative se snaží se svým modelem GigaWorks T20 oslovit zákazníky, kteří nemají z nějakého důvodu vztah k multi reproduktorovým systémům, které jsou v naprosté většině tvořeny dvěma a více reproduktory se subwooferem. V mnohých případech se jedná bakelitové "bedničky" s měniči tragické kvality, což je ovšem vyváženo jejich velmi nízkou cenou. Pokud tedy vybíráme ozvučení počítače, tak většinou volíme bedýnky, kterou bude po zvukové stránce (popřípadě designové) lepší - rozumějte tedy takové, které hrají méně špatně.

Klasické stereo reproduktory z nabídek společností téměř vymizely, aby se krátce na to zase do sortimentu převážné většiny společností zase vrátily. Když pominu zákazníky, kterým je jedno jak daný reproduktor hraje, ale zajímá ho především design, tak je tady spousta těch, které zajímá krom designu také zvuková kvalita a vyváženost reprodukce. 

GigaWorks jsou v zásadě klasicky konstruované aktivní stereo reproduktory se dvěma měniči (jsou tedy dvoupásmové). Velikost ozvučnice (čili reproduktoru jako takového) není závratná (23x8x13cm) a vzhledem k udávanému výkonu 2x14W RMS bude zapotřebí opravdu tuhé ozvučnice, které bude alespoň částečně eliminovat možnost vzniku parazitních rezonancí. Pro ukázku jsem reproduktor samotný postavil ke klasickému bezdrátovému telefonu a obalu počítačové hry. Na prví pohled je tedy patrné, že reproduktory jsou velmi štíhlé.

Creative Gigaworks T20 - stereo stále žije

Konektivita reproduktorů je díky přiloženému adaptéru z 3.5 jacku na RCA cinche poměrně vysoká. Připojit můžete DVD/CD přehrávač, TV, konzolu nebo případně externí subwoofer (za určitých podmínek samozřejmě). Z přední strany pak máte možnost připojit sluchátka nebo mp3 přehrávač pomocí 3.5 jacku.

Creative Gigaworks T20 - stereo stále žije

Otočné potenciometry jsou nadprůměrně kvalitně zpracovány a jejich regulování je opravdu precizní.  Regulovat můžete basy, výšky a samozřejmě hlasitost. Pro větší nastavovací hrátky budete muset využít software zvukové karty nebo ekvalizér připojeného zařízení. Zapnutí signalizuje modrá ledka, která ve tmě může být za jistých okolností velmi rušivá díky svému výkonu.

Creative Gigaworks T20 - stereo stále žije

Hlavní středo-basový (bojím se jej takto nazvat) reproduktor na první pohled vypadá jako by byl vybavený membránou z tkaného Kevlaru, ale samozřejmě se jedná o levná skleněná vlákna a ne o tento drahý materiál. Reproduktor má průměr 6cm, což opravdu není mnoho. O výšky se nám v tomto případě stará látková kalota, která nebude mít alespoň přespříliš nabroušený zvuk.

Creative Gigaworks T20 - stereo stále žije

Na první pohled se z fotografií zdá, že reproduktory GigaWorks T20 mají uzavřenou ozvučnici, ale to by samozřejmě plastová ozvučnice spolu s malým středobasovým reproduktorem neustála, a tak i zde najdeme bassreflexový nátrubek (spíše díru:)). Samotný bassreflex je umístěn nahoře z čistě praktického důvodu, který spočívá umístění v těsné blízkosti pracujícího středo-basového reproduktoru, který má větší zdvih než je obvyklé, a tak by v případě klasického umístění na zadní či přední straně docházelo k příliš velkým rezonancím umělohmotné ozvučnice. No a tomuto řešení z nutnosti dali v Creativu marketingový nazev BasXPort™ (co by dali v AMD/ATI za takovýto přístup:)).

Creative Gigaworks T20 - stereo stále žije

Pro srovnání zvukové kvality jsem zvolil své (již dávno nepoužívané) reproduktory M-Audio StudioPro (podrobnější prozkoumání produktové řady přijde na řadu - dnes pouze jako konkurent testovaným repro) v ceně cca 2500 korun s daní a klasiku v podobě Genius SP-HF1250X v ceně asi 1200 korun s daní. Oba reproduktorové systémy pro srovnání jsou typu 2.0 (čili bez subwooferu).

Creative Gigaworks T20 - stereo stále žije


M-Audio StudioPro 3

Creative Gigaworks T20 - stereo stále žije


Genius SP-HF1250X

První
Poslední
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning