Doporučené sestavy a monitory – květen 2012
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Doporučené sestavy a monitory – květen 2012

Doporučené sestavy a monitory – květen 2012

Tomáš Hort

Tomáš Hort

5. 5. 2012 01:00 81

Seznam kapitol

1. Přehled březnového vývoje IT trhu 2. Nejlevnější „kancelářské“ sestavy 3. Levné sestavy okolo 10 tisíc korun 4. Střední třída - sestavy okolo 15 tisíc korun 5. Optimální sestavy okolo 20 tisíc korun 6. Výkonné herní stroje okolo 30 tisíc korun
7. Hodně výkonný herní stroj kolem 50 tisíc 8. Maximální sestava bez limitu 9. HTPC sestavy Intel 10. HTPC sestavy AMD 11. Doporučené monitory I (20 a 22 palců) 12. Doporučené monitory II (23 a 24 palců)

Ke koupi je stále více nereferenčních verzí grafické karty HD 7970 a na trh se dostávají i podobné GTX 680. Pevné plotnové disky stále zlevňují stejně jako SSD disky. Byly uvedeny 22nm procesory Intel Ivy Bridge. Operační paměti i přes bankrot Elpidy zdražily jen minimálně. Pojďme se podívat, co si za dané ceny můžeme pořídit v květnu.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

včera 13:00
2
Reklama

Aktuální ceny většiny počítačového hardwaru jsou vždy ovlivněny závislostí kurzu české koruny vůči americkému dolaru. Cenový vývoj za poslední měsíc není moc dobrý. Hned na začátku dubna došlo ke skokovemu posunu až na hranici 18,90 korun za dolar a od té doby se cena drží okolo této hodnoty. I přesto k žádnému výraznějšímu zdražení nedošlo, protože mnoho komponent zlevnily sami výrobci. Ceny některého zboží se odvozují z ceny eura, jehož kurz za poslední měsíc také stoupal a k 2.5. je na 24,90 za korunu, což je o 30 haléřů více než na začátku dubna.

Největší událostí přelomu dubna a května se stalo uvedení procesorů Intel Ivy Bridge, které se vyrábí již 22nm technologií. Vzhledem k pouhému převedení stávající architektury Sandy Bridge do menších čipů s malými vyladěními se žádný velký výkonostní vzestup nekonal. Spotřeba samozřejmě klesla, stejně ale jako taktovací možnosti (alespoň u prvních kusů na trhu). Všechny podrobnosti o Ivy Bridge se můžete dočíst v testu na PCTuningu.

Doporučené sestavy a monitory – květen 2012
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední horkou novinkou v oblasti procesorů je únik informací o připravovaných AMD Trinity, což jsou APU, které navážou na AMD Llano. Jejich určení je hlavně do mobilních řešení, tedy notebooků, ale objeví se samozřejmě i verze do stolních počítačů, což zahrnuje hlavně HTPC. Architektura je oproti „Athlonovým“ Llano zcela jiná. Jmenuje se PileDriver a jedná se o vylepšenou modulární architekturu Bulldozer. Grafická karta bude vycházet z 4D architektury desktopových HD 6900 modelů. Další podrobnosti se budou rojit dále, takže sledujte situaci v novinkách na webu.

Situace v oblasti pevných disků se ustaluje a ceny pravidelně po malých krůčcích klesají. Za poslední měsíc klesla průměrně cena většiny běžných modelů o 100 korun. Aktuálně seženeme 500GB modely za cenu okolo 1750 korun, 1TB typy za 2200 korun a 2TB archivy již od 2750 korun.

Dodávky už od všech výrobců chodí v mnohem větších počtech než na začátku roku, ale jsou stále dost nárazové a nestíhají pokrývat poptávku, aktuálně hlavně u speciálních serverových či RAIDových řešení. Podle společnosti Western Digital by se situace měla po povodních zcela narovnat v září / říjnu tohoto roku, kdy by měly být dodávky HDD stejné, jako před přírodní katastrofou, stejně tak i ceny by se měly vrátit tam, kde byly. Nic to však nemění na tom, že Seagate už u některých HDD snížil záruku na 1 rok a Western Digital na dva roky.

Doporučené sestavy a monitory – květen 2012
i Zdroj: PCTuning.cz


Pevný plotnový disk Western Digital Caviar Blue

Ceny se snižují také u SSD disků, kde už nejlevnější 64GB (60GB) modely stojí okolo 1800 korun a 128GB (120GB) typy klesají stále blíže třem tisícům korunám. Na trhu se postupně objevují nové modely, které však zatím nepřináší nic moc nového. V poslední době jsme mohli vidět například Intel 520, který jsme měli na PCTuningu v recenzi zde a novinkou je i Kingston V+200, jehož test najdete zde.

Novinkou, která se objevila na trhu je Kingston HyperX 3K, což je levnější varianta již známého SSD Kingston HyperX. Na recenzi 120 i 240GB verze se můžete těšit v nejbližší době. Intel už poslal do prodeje také model 330, který zaujme hlavně velmi nízkou cenou. Jejím důvodem je vůbec první použití asynchronních NAND flash v podání Intel SSD disků. V druhé polovině roku se navíc můžeme těšit na velkou změnu. Intel uvede na trh 20nm NAND flash čipy, které by měly opět výrazně snížit ceny SSD, a to už na hladinu, která by měla být dostupná i většině běžných uživatelů, kteří chtějí urychlení systému, ale stávající ceny za dostatečně veliké SSD (tzn min. 60GB) se jim zdají stále vysoké.

Základní desky se až na malé výjimky nepotýkají s žádnými výrobními problémy a jejich situace je v podstatě stále stejná. Vyvíjí se ale jejich kvalita a stabilita, protože s pokročilými technologiemi je možné osazovat za stejnou cenu kvalitnější součástky. Dříve jsme byli zvyklí na to, že levnější modely nebyly vždy úplně perfektně zpracovány, což už se dnes v podstatě nestává.

Spolu s novými procesory Intel Ivy Bridge přišly na trh i nové základní desky a čipovými sadami Z77 a Z75. Není však nutné se bát, že kvůli novým procesorům budeme muset nutně koupit novou základní desku. Ivy Bridge mají totiž stejný socket 1155 jako Sandy Bridge. Podpora některých starších desek pro nové procesory by tak s novým BIOS měla být. Zatím však není úplně jasné, jaké to budou. Na to si musíme nějaký čas počkat. Kdo však chce Ivy Bridge hned, základní desky s čipsetem Z77 jsou ihned dostupné.

Doporučené sestavy a monitory – květen 2012
i Zdroj: PCTuning.cz


Novinkou na trhu základní desek pro Intel Ivy Bridge je i Asus Sabertooth Z77

Velmi pěknou základní deskou pro nové procesory je i v tomto týdnu testovaná Asus Sabertooth Z77. Recenzi najdete zde. Jedná o jeden z prvních luxusnějších modelů na trhu, který se vrací zpět k povedenému konceptu „taktické vesty“, což je kryt skoro nad celým povrchem samotné desky, který velmi dobře rozvádí vyzářené teplo.

Po bankrotu velkého výrobce paměťových čipů Elpida se čekalo zdražení operačních pamětí, které se však projevilo pouze na burze z paměťovými čipy a pokud něco ceny pamětí zasáhlo, byl to spíše zvyšující se kurz eura a dolaru. Ceny stouply za poslední měsíc průměrně o pár desítek korun v závislosti na modelu. Uvidíme, jak se bude trend vyvíjet a zda se dočkáme ještě nějakého zdražení například po vypotřebování skladových zásob starších čipů u výrobců.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama