Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny

Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny

Tomáš Hort

Tomáš Hort

12. 4. 2012 03:00 22

Seznam kapitol

1. Kingston V+200 s křížkem po funuse? Určitě ne 2. Specifikace a vlastnosti řadiče SandForce SF-2281 3. Představení Kingston V+200 120 GB 4. Firmware, testovací metodika a sestava 5. Výsledky testů 6. Testy malých souborů I. (nejdůležitější) 7. Testy malých souborů II. (důležité)
8. Sekvenční testy (málo důležité) 9. Počet operací za sekundu (IOPS) 10. Přístupová doba 11. Bodové hodnocení a syntetické testy 12. Praktické testy 13. Cena, hodnocení, klady a zápory

Novými V+200 potvrzuje Kingston svou filozofii vydávání SSD disků, tedy jasnou orientaci na cenu. Není zdaleka první s podobným modelem na trhu, ale přichází podle všeho se spolehlivým a cenově dostupným řešením. Jaký V+200 je a co ho odlišuje od hardwarově totožné konkurence, se dozvíme v dnešní recenzi.

Reklama

Společnost Kingston uvedla v únoru novou řadu SSD disků V+200. Jedná se o modely, které už na trhu v takřka stejné hardwarové konfiguraci od konkurence máme. A přesto jsou jiné. K tomu se ale dostaneme později. Důležité je, kam cílí. Je to nejnižší cenový segment trhu, kde se zákazníci se svými objednávkami objevují nejčastěji. Kingston si pod tím samozřejmě představuje ukrojení pěkného sousta pro sebe, a to hlavně z prodejních podílů OCZ Agility 3 a Corsair Force 3 Series.

Pro někoho by název V+200 podle znalosti starších SSDNow V a V+ Series nemusel představovat to, co se pod ním opravdu skrývá. V+200 není nejvyšším modelem Kingstonu, tím se v nových sériích staly modré SSD s označením HyperX. Plus v názvu tedy nově patří střednímu levnějšímu segmentu. Z předchozího porovnání se stávajícími modely na trhu už musí být znalejším jasné, co se ve V+200 ukrývá.

Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny
i Zdroj: PCTuning.cz

Ano, je to řadič SandForce SF-2281 spolu s asynchronními NAND flash paměťmi. První hardwarová část, tedy řadič SandForce, zaručuje rychlé sekvenční specifikační rychlosti, které jsou pro ulovení neznalých zákazníků důležité. Mimoto však můžeme čekat i velmi slušné rychlosti u nejdůležitějších malých souborů. Druhá část, tedy asynchronní NAND flash paměti, nám zajistí nejnižší možnou cenu, na kterou s kvalitnějšími a rychlejšími synchronními NAND moduly nedosáhneme.

Je to opět vše o znalostech koncového zákazníka. Ten znalosti buď nemá a koupí to nejlevnější se slušnými specifikačními rychlostmi, tedy SSD s řadičem SandForce s asynchronními NAND flash, nebo znalosti má a rozmýšlí se, zda se mu vyplatí dát o pár set korun více za SSD se synchronními NAND flash. Rozdíl mezi nimi jste už viděli v testech dříve a dnes si to opět osvěžíme a přidáme ještě další poznatky.

Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny
i Zdroj: PCTuning.cz


Kingston V+200 120 GB

Už od minulého testu SSD Intel 520 nenajdete v článku nepotřebné testy, které vám nic k výkonu SSD neřeknou, ale přesto se v jiných recenzích používají a jejich výsledky se ukazují i méně znalým uživatelům, kteří si pak myslí, bůhví jak nejsou důležité. Grafů je tím pádem mnohem méně a vše je celkově přehlednější.

Výsledky už jsou také rozděleny podle velikostí SSD. Proč jsou různě velké SSD ze stejné modelové řady různě výkonné a o dalších podrobnostech uváděných v recenzích SSD se můžete dočíst více v technologických článcích o SSD, které jsem zpracoval dříve. Rozhodně se jich i při menších znalostech počítačů či pevných disků nebojte. Snaha byla psát je jako populárně naučné, v hodně obecné rovině, nejen pro ty znalé v oboru IT.

Technologie a zajímavosti z oblasti SSD disků I

Technologie a zajímavosti z oblasti SSD disků II

Co najdete v dnešní recenzi navíc?

V diskuzích pod staršími testy SSD se často objevuje ta samá připomínka o tom, že některým čtenářům chybí praktické testy SSD. Na tyto příspěvky vždy odpovídám stejně, a to tak, že výsledky praktických testů vychází u většiny SSD tak podobně, že i kdyby bylo měření více a jejich přesnost maximální, na rozdíly mezi modely sice přijdeme, ale budou tak malé, že nám vítěz takového testu nepřinese reálně žádnou viditelnou změnu oproti tomu nejhoršímu SSD.

Nicméně chápu, že takové vysvětlení někomu stačit nemusí. Už v dřívějších recenzích se objevil test instalace Windows 7, což je činnost, kterou uživatel provádí maximálně tak jednou za půl roku či rok a tudíž je její důležitost minimální. Měřil jsem také start operačního sytému, což už je mnohem reálnější, ovšem je u každého různý vzhledem k počtu nainstalovaných aplikací a jejich načítání už v průběhu startu.

Zvolil jsem tedy test doby načítání několika programů ihned po startu systému, který by se dal označit jako multitask benchmark. Jako druhý nový graf reálného testování bude načítání levelu v akční hře Crysis 2, což běžně netrvá zrovna krátkou dobu, a proto by mohl být měřitelný rozdíl i mezi SSD disky.

Nejprve se však pojďme jako vždy podívat, co můžeme čekat od řadiče, který se uvnitř SSD nachází.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama