Doporučené sestavy a monitory – prosinec 2011
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Doporučené sestavy a monitory – prosinec 2011

Doporučené sestavy a monitory – prosinec 2011

Tomáš Hort

Tomáš Hort

5. 12. 2011 02:00 58

Seznam kapitol

1. Přehled cenového vývoje a základních desek 2. Aktuální stav na trhu procesorů a operačních pamětí 3. Aktuální stav grafických karet a pevných disků 4. Nejlevnější „kancelářské“ sestavy 5. Levné sestavy okolo 10 tisíc korun 6. Střední třída – sestavy okolo 15 tisíc korun
7. Optimální sestavy okolo 20 tisíc korun 8. Výkonné herní stroje okolo 30 tisíc korun 9. Hodně výkonný herní stroj kolem 50 tisíc 10. HTPC sestavy Intel 11. HTPC sestavy AMD 12. Doporučené monitory

Čeká nás poslední přehled trhu tohoto roku. Ač si někdo mohl myslet, že výše ceny pevných disků už jít nemohou, spletl se. Zásoby dochází a disky ještě výrazněji zdražují. Stejné je to i u většiny dalších komponent, které však zdražují kvůli oslabené koruně. Pojďme se tedy podívat, jaký počítač si v prosinci můžeme za dané ceny složit.

Reklama

Aktuální ceny počítačového hardwaru jsou vždy ovlivněny závislostí kurzu české koruny vůči americkému dolaru. Vývoj za poslední měsíc není pro nákupy zrovna šťastný. Už to vypadalo, že by se nečekaně tento rok mohlo na Vánoce nakupovat za levno, ovšem dolar se dostal kvůli dluhovým problémům eurozóny spolu s viditelnou neschopností je řešit až skoro ke 20 korunám, což je oproti přibližně 17,70 na konci října opravdu hodně. Nyní se situace stabilizuje a k datu aktualizace sestav (5. prosince) je dolar na úrovní 18,65 korun. Ale jak to běžně známe, po nárůstu hodnoty americké měny se ihned ceny zvýšily, po snížení se ale u většiny prodejců dá očekávat změna mnohem pomaleji.

Doporučené sestavy a monitory – prosinec 2011
i Zdroj: PCTuning.cz

Grafická ukázka procesoru Intel Sandy Bridge a luxusní základní desky Gigabyte G1.Sniper2 s čipovou sadou Intel Z68

Do prodeje se v listopadu dostala nová řada ultimátních procesorů společnosti Intel s označením Sandy Bridge E. Nárůst výkonu oproti stávajícím nejvýkonnějším modelům Sandy Bridge do patice 1155 není možná tak velký, jak si mnozí přáli, ovšem k prvenství v oblasti výkonu to bez problémů stačí. Samozřejmě jedná se o procesory pro minoritu uživatelů, však levnější z prvních dvou na trh uvedených modelů stojí běžně přes 13 tisíc korun. Za takovou cenu si můžeme pořídit už poměrně slušnou celou sestavu. Navíc, když k tomu přidáme skutečnost, že nejlevnější základní deska pro novou čipovou sadu X79 stojí kolem pět tisíc korun, je nám asi většině jasné, že se maximálně laskyplně podíváme na první místo v grafech výkonu a raději se rychle vrátíme do reality.

Doporučené sestavy a monitory – prosinec 2011
i Zdroj: PCTuning.cz


Základní deska Asus P9X79 Deluxe pro nové procesory Intel Sandy Bridge E

Jak jsem psal již v minulém i předminulém vydání, vydány už byly i nové 32nm mobilní procesory Intel Atom D2500 a D2700, ale ani po měsíci se nic nezměnilo a stále mají problém s certifikací své grafické části i pro starší DirectX 10.1 Proto není jisté, kdy se jich reálně na trhu dočkáme. Jejich procesorová část zůstala velmi podobná předchozím 45nm modelům, vyšší jsou takty při stejné spotřebě, která je kolem 10 wattů. Po stránce výkonu budou mít zřejmě náskok před konkurenčními mobilními čipy od AMD, ovšem ani vylepšený integrovaný grafický čip na konkurenci stačit nebude.

Navíc už začátku roku 2012 chce mít AMD vydánu konkurenci pro nové Atomy, kterou je AMD Trinity. Problém AMD je však v produkci, kde se stále moc nedaří výroba Llano APU procesorů, které v sobě mají jak procesorovou, tak grafickou část. Vše, co se aktuálně vyrobí, jde v podstatě do mobilních zařízení a pokud se podíváme do obchodů, dostupnost desktopových Llano je poměrně špatná. Vyšší čtyřjádrové modely A8-3800 a A8-3850 nejsou v podstatě vůbec a neví se, zda vůbec ještě dorazí.

Doporučené sestavy a monitory – prosinec 2011
i Zdroj: PCTuning.cz

Krabička od procesoru AMD Bulldozer s luxusní základní deskou Asus Crosshair V Formula / Thunderbolt s čipovou sadou AMD 990FX

Základní desky se až na již dávno vyřešený problém s vadnými čipovými sadami Intel pro procesory Sandy Bridge, které musely být staženy z prodeje, nepotýkají s žádnými výrobními problémy a jejich situace je v podstatě stále stejná. Vyvíjí se ale jejich kvalita a stabilita, protože s pokročilými technologiemi je možné osazovat za stejnou cenu kvalitnější součástky. Dříve jsme byli zvyklí na to, že levnější modely nebyly vždy úplně perfektně zpracovány, což už se dnes v podstatě nestává.

U platformy Intel je logicky v nabídce mnohem více modelů než u několikanásobně méně rozšířené platformy AMD. Došlo však ke změně v tom směru, že s poměrně velkým očekáváním od procesorů Bulldozer bylo vydáno mnohem více dražších základů s AMD čipsety, než tomu bylo v minulosti. S paticí AM3+ už také zcela skončilo účinkování společnosti nVidia na trhu čipových sad.

Doporučené sestavy a monitory – prosinec 2011
i Zdroj: PCTuning.cz


Nabídce pro nové procesory Intel Sandy Bridge E vévodí u Gigabyte základní deska G1.Assassin 2

Po oficiálním vydání platformy Intel Sandy Bridge E se socketem 2011 a čipovou sadou X79 již víme ceny modelů základních desek, které se již prodávají. Gigabyte X79-UD3 jsem minule odhadoval na minimálně přes 4000 korun a realita je taková, že stojí přes 5000 korun. UD5 pak kolem 6500m UD7 lehce pod 8 tisíc a G1.Assassin 2 je za průměrných 9300 korun. Realitou také je, že nás výrazně nepotěšila přítomnost malých ventilátorů na některých základních deskách Asus (Sabertooth nebo Rampage IV Extreme). Osobně jsem si myslel, že doba ventilátorů na čipových sadách skončila s rozvojem nižších výrobních technologií jejich čipů již před pár lety, ale asi ne.

Aktuální stav na trhu základních desek

Pořídit kvalitní základní desku do počítačové sestavy je jedna z nejdůležitějších věcí. Je pravdou, že většina prodávaných modelů od největších výrobců (Asus a Gigabyte) je kvalitních, a to i v nižších cenových relacích. Dražší základní deska sama o sobě žádný výkon navíc nepřidá, mívá ale lepší vybavení a může výrazně ovlivnit možnosti přetaktování. Kvalitně taktovat se dá už na průměrně drahých základech, které nemají o nic horší vybavení pro běžné použití než nejdražší modely. I proto v sestavách nebudu doporučovat designově vypiplané desky (viz první dva obrázky) se speciálními „čudlíky“ a dalšími vylepšeními za horentní sumy. I do kvalitní dražší sestavy je vhodnější motherboard maximálně za tři až čtyři tisíce korun, z ušetřeného zbytku peněz se dá počítač vylepšit po stránce výkonu (lepší procesor, grafická karta) či velikosti (větší operační paměti, pevné disky). Nikomu však nechci vyvracet, že si dražší základní desky nemá kupovat. Přeci jen, jedná se prostě o to nejlepší a i osobně znám ten pocit, když si na to nejlepší člověk našetří a má to. Z výše zmíněných důvodů je to však racionálně a ekonomicky méně vhodná volba.

V aktuální nabídce se řídíme podle toho, jaký procesor do základní desky plánujeme dát. Může to být Intel nebo AMD. U společnosti Intel je jediným aktuálně smysluplným socketem LGA 1155 pro procesory z řady Sandy Bridge. Vybírámě z různě drahých čipových sad, mezi které patří hlavně Intel H61, H67, P67 a Z68. H61 a H67 jsou levnější typy, P67 a Z68 jsou dražší a lépe vybavené čipsety, například v podpoře dvou dedikovaných grafických karet (SLI, Crossfire) nebo v obsažení více SATA 6Gbps (H61 nepodporuje SATA 6Gbps) a USB 3.0 portů. Z68 je nejvyšším modelem z řady, nabízí nejlepší vybavení. Na trhu jsou již i procesory Sandy Bridge E se socketem LGA 2011 a čipovou sadou

Intel X79

. O té není potřeba moc říkat, protože běžné zákazníky zcela jistě mine a ostatní si informace najdou například na stránkách společnosti Intel.

Doporučené sestavy a monitory – prosinec 2011
i Zdroj: PCTuning.cz


MSI Big Bang-Marshal je jednou z nejdražších základních desek z čipsetem Intel P67

Pro klasické desktopové procesory AMD je hlavní volbou socket AM3+, který byl již několik měsíců na základních deskách na trhu připraven pro vydání nových procesorů AMD Bulldozer. Důležité je, že zároveň podporuje i starší Athlon II a Phenom II modely, zatímco Bulldozery do AM3 a starších desek nedáme (některé jsou revizí upraveny, aby to šlo – musí být černá patice, ne bílá). Čipové sady AMD 900 přináší podporu nejnovějších standardů, bohužel však nemají nativně integrován řadič USB 3.0 (to má aktuálně jen čipset A75 pro Llano), a proto výrobci musí dodávat podporu pro nejnovější USB pomocí přídavných řadičů.

Doporučené sestavy a monitory – prosinec 2011
i Zdroj: PCTuning.cz


Gigabyte 990FXA-UD7 je nejvyšším modelem výrobce na platformě AMD AM3+

Vybírat můžeme z levnějších AMD 970 a 990X nebo vyšší 990FX. AMD oficiálně ukončilo integraci grafických čipů na základní desky kvůli vydání APU procesorů AMD Llano, které už mají grafickou část v sobě. Výrobci zřejmě z přesvědčení, že někteří uživatelé mohou chtít integrovanou grafiku přímo na desce, vydali také základy pro socket AM3+ se starší čipovou sadou AMD 880G, která má integrovanou grafickou kartu Radeon HD 4250. Čím více možností ve výběru máme, tím lépe. Stěžovat si proto nebudeme hlavně z důvodu nedostatku procesorů Llano pro socket FM1 s integrovaným jádrem v sobě. Někdo by totiž mohl chtít osadit výkonný procesor, ale grafickou kartu kupovat nepotřebuje, a proto mu na zobrazení stačí integrovaná.

Doporučené sestavy a monitory – prosinec 2011
i Zdroj: PCTuning.cz
Doporučené sestavy a monitory – prosinec 2011
i Zdroj: PCTuning.cz


Asus F1A75-V EVO s čipovou sadou AMD A75 je jednou ze zajímavých základních desek pro AMD Llano. Stojí kolem 2600 korun

Druhou volbou je socket FM1 s čipovými sadami A55 a A75. Devizou lepšího A75 je, že jako první čipová sada podporuje nativně rozhraní USB 3.0 (4 porty) spolu s deseti konektory USB 2.0. Socket FM1 je určen pro procesory AMD Llano ze sérií A4, A6 a A8. V cenících se objevují i procesory AMD Athlon II, které jsou vyráběny 32nm výrobním procesem a jsou také určeny pro socket FM1. Mají deaktivovanou grafickou část z důvodu vady, což ale na finální funkčnost samotné procesorové části vliv nemá. I na nich se však projevuje prozatimní nedoladěnost nového výrobního procesu AMD, protože jejich TDP je ve specifikaci 100 W při frekvenci 2,6 GHz. Má sice o 2 MB větší L2 cache, ale běžné starší Athlony II X4 mají při 3,1 GHz TDP 95 W. Alespoň podle specifikačních údajů tak nový menší výrobní proces u AMD zatím nepřináší nižší spotřebu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama