firma-asrock-predstavila-dvojici-zakladnich-desek-osazenych-apu-a4-kabini-od-amd
PCTuning Novinka

Firma ASRock představila dvojici základních desek osazených APU A4 "Kabini" od AMD

ondrej-stepanek
Ondřej Štěpánek
7. 7. 2015 15:30 3 Sdílej:

Společnost ASRock nyní vydává dvojici základních desek s integrovaným APU AMD A4-5000 z rodiny "Kabini", které lze považovat za alternativu k novým SoC Intel Celeron "Braswell" a potažmo i základním deskám vybaveným těmito procesory pro kancelářské, cenově dostupná PC pro domácnosti či HTPC. 

Reklama
Reklama

Obě nové desky jsou osazeny stejným APU AMD A4-5000 se čtyřmi jádry běžícím na taktu 1500MHz s TDP 15 wattů. Zde nastává první rozdíl mezi procesory "Braswell", ty totiž mají ještě o 9 W nižší TDP a tudíž mohou být vybaveny menším pasivním chladičem. Součástí APU je samozřejmě také grafický čip. Konkrétně jde o Radeon HD 8330. Ale vraťme se k samotným deskám. Ty nesou označení QC5000M-ITX/PH a QC5000M. Z názvů je patrné, že první má formát mini-ITX, zatímco druhá je o něco větší s formátem micro-ATX.

Společným jmenovatelem obou modelů je kromě procesoru poměrně robustní černý pasiv, který se stará právě o chlazení APU. Obě desky jsou také napájeny pomocí jednoho 24pinového ATX konektoru, mají dva sloty DIMM pro paměti DDR3 a jedno rozhraní PCIe 2.0 x16, které je bohužel limitované na čtyři linky. Větší z obou desek je pak vybavená ještě dvěma krátkými sloty PCIe 2.0 x1. Pro připojení disků slouží v obou případech dvojice portů SATA III. 

Totožný je také zadní panel, na němž najdeme grafické výstupy D-Sub a HDMI, jeden gigabitový síťový port, dvojici portů USB 3.0, čtyři konektory USB 2.0, kombinovaný port PS/2 pro klávesnici či myš a tři konektory 7.1kanálového audia s kodekem Realtek ALC892 , které se pochlubí také kondenzátory ELNA. Výrobce nezapomněl ani na uživatele z firemního či obchodního prostředí, kteří jistě využití starší rozhraní COM. 

Výrobce bohužel zatím neodhalil ceny obou desek, nicméně u nás už je nějakou dobu k dostání první iterace menšího modelu s mírně odlišnou výbavou, jejíž cena se pohybuje mírně nad částkou 2 000 Kč. Za větší model si pochopitelně ještě něco málo připlatíme. 

Zdroj: 1, 2, 3

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning