Gigabyte Z97X-SOC Force: nástroj pro overclockery
Článek Gigabyte Z97X-SOC Force: nástroj pro overclockery

Gigabyte Z97X-SOC Force: nástroj pro overclockery

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

3. 6. 2014 03:00 4

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vlastnosti a funkce 3. Detailní pohled a rozbor 4. BIOS a softwarová výbava 5. Testovací sestava a metodika
6. Výkon CPU, RAM a GPU 7. Propustnost rozhraní, spotřeba a teploty 8. Přetaktování a měření napětí 9. Závěrečné hodnocení

Gigabyte uvedl na trh další desku určenou zejména pro nadšence a chronické overclockery. Barevné schéma zůstalo zachováno, stejně jako excelentní provozní vlastnosti. Možnosti desky nás ve výsledku ohromily, cena je navíc příjemná a záporů je přitom minimum – ideální koktejl zasluhující si náležité ocenění PCT Golded Award.

Reklama
Reklama

Nepřehlédněte: V Berlíně s Asusem: představení nových desek s čipsetem Z97, MSI Z97 MPOWER MAX AC: s Intel Z97 pro Haswell Refresh a Návod: Extrémní taktování s dusíkem pro začátečníky

Z97X-SOC Force je po modelech X58A-OC, Z77X-UP7 a Z87X-OC již čtvrtou základní deskou od firmy Gigabyte, která je předurčena k lámání světových rekordů pod náporem kapalného dusíku. Předchozí Z87X-OC byla mezi overclockery velmi oblíbená (nejpoužívanější deska s Intel Z87 na HWBOTu), a tak není divu, že nový model vychází a lehce vylepšuje již osvědčené principy. DNA s pevně zakořeněnými OC geny se zkrátka nezapře.

Výrobce nabízí dva OC modely s čipovou sadou Intel Z97 Express (více o čipové sadě zde) a paticí LGA 1150: mírně levnější Z97X-SOC a dražší testovanou Z97X-SOC Force lišící se o něco lepším napájením, síťovým kodekem a také příslušenstvím.

Gigabyte Z97X-SOC Force: nástroj pro overclockery

Cena základní desky Gigabyte Z97X-SOC Force se v českých e-shopech pohybuje v průměru okolo 5400 Kč včetně daně. Nejlevnější obchody dokonce desku nabízejí za 4900 korun s DPH. Pro vaši informaci cena levnější Z97X-SOC se pohybuje okolo 4300 Kč.

Do redakce nám deska dorazila v kompletním prodejním balení, tak jak ji můžete zakoupit i vy v českých obchodech. Balení i deska samotná je laděna do agresivní černo oranžové barevné kombinace. Na přední straně černé krabice dominuje název desky a také OC logo. Po odklopení se nabízí efektní fotografie s námrazou a také můžete skrze plastový průzor nahlédnout na samotnou desku.

Gigabyte Z97X-SOC Force: nástroj pro overclockery

Motherboard má černou šestivrstvou desku plošných spojů (PCB), kterou doplňuje dvojice černých chladičů, na něž si našla cestu i oranžová barva. Stejně jsou zbarveny i některé sloty PCI-E a DDR3. Design z velké části vychází z předešlého modelu Z87X-OC (recenze). Deska má klasický formát ATX a její rozměry činí 30,5 × 24,4 cm. Kromě moderní konektivity (např. SATA Express nebo USB 3.0) nebude nouze ani o plně digitální napájení a plno dalších vychytávek, které pomůžou ze sestavy vymáčknout poslední kapku výkonu navíc. Ale o tom až o něco později.

Gigabyte Z97X-SOC Force (pro zvětšení klikněte)
Gigabyte Z97X-SOC Force (pro zvětšení klikněte)

Obsah balení se v základu příliš neliší od běžných, cenově srovnatelných, základních desek. Najdeme v něm klasicky manuál a instalační příručku. DVD s ovladači doplňuje čtveřice SATA kabelů (všechny zalomené do tvaru L). Záslepka zadního panelu je černé barvy s přehledným vyznačením portů. Nechybí ani CF a SLI můstek pro multi-GPU zapojení.

Gigabyte Z97X-SOC Force: nástroj pro overclockery

Mezi ne zcela běžné příslušenství se budou řadit kablíky k měření napětí a také speciální držák přídavných karet. Robustnější grafické karty (navíc vybavené LN2 komínem) totiž mají často tendenci se různě naklápět a křivit, což může v extrémních případech vyústit až ve vylomení slotu PCI-E ze základní desky nebo poničení konektoru grafické karty. S OC Brace můžete podobné situaci předejít (najdete ji pouze u modelu Z97X-SOC Force).

Gigabyte Z97X-SOC Force: nástroj pro overclockery

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning