PCTuning Článek

MSI Z97 MPOWER MAX AC: s Intel Z97 pro Haswell Refresh

Aleš Kaňák
Aleš Kaňák
11. 5. 2014 04:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod, představení čipsetu Intel Z97 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Popis napájení 6. Další čipy a řadiče 7. MSI Z97 MPOWER MAX AC – BIOS 8. Další screenshoty 9. MSI Z97 MPOWER MAX AC – software
10. MSI Z97 MPOWER MAX AC – software pokračování 11. Testovací sestava a metodika 12. Benchmarky I. – Paměťová propustnost 13. Benchmarky II. – Výkon procesoru 14. Benchmarky III. – Grafický výkon 15. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 16. Spotřeba a Teploty 17. Měření napětí a přetaktování 18. Závěrečné hodnocení

Intel dnes uvádí nové čipové sady Z97 a H97 určené pro nové procesory s kódovým označením Haswell Refresh. Můžeme se tedy podívat na první desku s novým čipsetem – Z97 MPOWER MAX AC. Je prošpikovaná OC funkcemi, osazená kvalitními komponentami. Navíc nabízí solidní konektivitu a bohatou výbavu.

Reklama
Reklama

Nepřehlédněte: Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu, Návod: Extrémní taktování s dusíkem pro začátečníky a V Berlíně s Asusem: představení nových desek s čipsetem Z97

Jak je už zvykem, s příchodem nových procesorů Haswell Refresh se na trh dostávají první základní desky s čipovými sadami Intel Z97 Express a H97 Express. Dnes padá informační embargo na čipovou sadu Intel Z97 a H97, takže vám můžeme oficiálně nabídnout recenzi základní desky od MSI a nemusíme se přitom vyhýbat informacím o vlastnostech použitého čipsetu.

Nové desky rozšiřují podporu čtvrté generace procesorů Intel Core – kromě stávajících Haswellů podporují i Haswell Refresh a výhledově také pátou generaci, procesory Broadwell. Procesory Haswell Refresh, jak už dovětek refresh napovídá, přinášejí spíše kosmetické změny a vylepšení. Měly by nabídnout zejména opět o něco vyšší provozní frekvenci a tím pádem i lepší výkon. Stejně tak by měly mít mezi křemíkovým čipem a heatspreaderem kvalitnější teplovodivou pastu, která doufejme zaručí nižší teploty a také dostatečnou rezervu pro přetaktování. Čekání na nové procesory si prozatím můžeme zkrátit recenzí základních desek s čipovou sadou Intel Z97 Express.

První deskou, kterou si představíme, je Z97 MPOWER MAX AC od společnosti MSI. Tento motherboard je cílen převážně na overclockery, ale už teď můžeme říci, že má co nabídnout i v ostatních ohledech. Pro případné zájemce výrobce připravil navíc ještě našlapanější model Z97 XPOWER a lehce dostupnější variantu Z97 MPOWER.

Jak jste si jistě všimli, MPOWER MAX AC sází na předimenzované chlazení, atraktivní design a funkce spojené s přetaktováním. Ale jen to by v dnešní době nestačilo a navrhovat desku výhradně pro overclockerů by asi nebylo z hlediska prodejnosti zcela racionální.

Z97 XPOWER MAX AC si proto zakládá také na solidní konektivitě, příslušenství, zkrátka mnoha dalších vylepšeních a potěší tak i počítačové nadšence nebo hráče. Namátkou můžeme zmínit například věrnější podání zvuku nebo kartu s Wi-Fi / Bluetooth včetně dvojice antén. Než se pustíme do recenze desky, podíváme se na dnes uvedené nové čipové sady Intelu.

Čipová sada Intel Z97 Express – krátké představení

Čipsety Intel Z97 Express a H97 Express přináší zejména podporu pro procesory Haswell Refresh, které doplní stávající čtvrtou generaci Intel Core. V budoucnu počítá i s podporou páté generace s kódovým označením Broadwell. Patice LGA 1150 zůstala zachována, stejně tak i kompatibilita se stávající nabídkou Haswellů. Dalších novinek oproti minulé generaci je opravdu poskrovnu.

Za zmínku stojí nativní podpora rozhraní PCI Express M.2 a SATA Express, které nabízí teoretickou přenosovou rychlost až 1 GB/s. Výhodou je navíc podpora technologie Rapid Storage, takže je možné například bootovat z PCIe M.2 zařízení a nechybí ani funkce TRIM. Intel Z97 Express, stejně jako jeho předchůdci (Z87/Z77), nativně nepodporuje sběrnici PCI.

Výrobci desek však mohou tuto skutečnost vyřešit přepínači z PCI Express – PCI. Dále nechybí nativní podpora USB 3.0 rozhraní (až 6 portů) a také SATA 6 Gb/s (opět až 6 portů). Procesor má integrovaný řadič se šestnácti linkami PCI Express 3.0. V případě osazení dvou grafických karet se linky rozdělí na 2× 8. Linky mohou být rovněž rozděleny na 1× 8 + 2× 4 pro přípojení rychlých rozhraní jako Thunderbolt apod. Další čtyři linky PCI-E 2.0 poskytuje samotný čip PCH.

Oficiální maximální rychlost podporovaných pamětí typu DDR3 je stejná jako u Z87/Z77 Express – 1600 MHz. Reálně se však dá dostat (oproti Z77) na daleko vyšší takt a problém nečiní ani frekvence 2666 nebo dokonce 2800 MHz (tento fakt odráží i celá řada světových rekordů ve frekvenci pamětí na platformě Intel Z87 Express). Pokud hovoříme o přetaktování, tak je opět možné u odemčených procesorů měnit násobič, frekvenci BCLK a také nastavovat Strapy (podobně jako u čipsetu X79 Express) a frekvenci Ring sběrnice. Stejně jako u Z77 je možné využívat až 3 nezávislé obrazové výstupy (nechybí ani podpora 4K zobrazení). Nově přibyla technologie Boot Guard (ochrana proti malwaru).

Intel H97

Kromě desek s čipovou sadou Z97 Express budou k dispozici i mírně ořezané modely s H97 Express. Kromě toho že nenabízí flexibilní rozdělení PCI-Express linek, rovněž nepodporují přetaktování procesoru. Čipset H97 Express je zkrátka cílen převážně do podnikového sektoru a oproti Z97 nabídne např. technologii Smart Business Advantage.

Další specifikace a rozdíly lze vyčíst z tabulky výše.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning