glosa-radeon-rx-nebo-geforce-10
PCTuning Novinka

Glosa: Radeon RX nebo GeForce 10?

z-obermaier
Z. Obermaier
25. 6. 2016 06:04 426 Sdílej:

Víkendové zamyšlení: Má smysl uvádět kartu s výkonem dva roky staré karty, když je potřeba výkon?

Reklama
Reklama

Pokud alespoň letmo sledujete poměry grafického trhu a statistiky, které každé čtvrtletí uvádí Jon Peddie Research a další společnosti, tak jste si jistě v posledních kvartálech všimli zajímavého faktu: Víc roste High-end než cokoliv jiného, i když ceny High-endu stoupají. Tento trend je patrný už několik kvartálů zpět.

V těchto dnech tuto skládačku doplnila zajímavá zpráva, nedostatek extrémně předražených GeForce 10 není prý nedostatečnou výrobou, ale extrémním zájmem. Například známý komentátor Gibbo z OC.UK tvrdí, že prodal více GeForce GTX 1080 než GeForce GTX 970 (nejoblíbenější karta své doby). Konkrétně tisíce kusů. Situaci také potvrdila v těchto dnech Fudzilla, která také tvrdí to samé - všechny GeForce 10, které se naskladní, okamžitě zmizí. Jen referenčním FE edicím to trvá krapet déle, ale zmizí také.

Co nám to říká? - Krize je pryč a lidé opět utrácejí ve velkém (hovořím o západním světě), a hlavně hráči chtějí výkon, který potřebují pro nové a náročné hry. Pohádky o nenáročných DX12 hrách, které si zahrajeme na low-endu slýcháme už dva roky a nic (a ještě dva minimálně budeme). Realita dneška je jasná, stále vyšší rozlišení, náročné VR, náročné hry - to vše potřebuje výkon, nikoliv efektivitu, nízkou spotřebu a malé jádro :)

Každá generace grafických karet deset let zpět přinesla nárůst výkonu proti předchozí generaci, to je smysl uvádění nových grafických karet. Nvidia to dodržela, a na hladový trh po výkonu uvedla o 20-30 procent výkonnější kartu. A strhla se mela, všichni ji chtějí, protože chtějí výkon. A jak je vidět, za každou cenu - i extrémně vyšponovanou až do téměř nemorálních výšin.

A do této situace AMD uvede RX 480, 14nm kartu s 32 ROPs, nízkými takty a výkonem dva roky starých 28nm karet. Všimněte si třeba, že potřebuje na 1,26 GHz napětí jako Nvidia GeForce 10 na 2 GHz. 32 ROPs je pro vyhlazování a VR jasný "bottleneck" a nepomůže tomu ani 8 GB paměti. Předem upozorňuji, že kartu dávno máme otestovanou, recenze bude uvedená dle NDA plánu.

Ještě ale obecně k výkonu, vzhledem k Brexitu a cenové politice českých eshopů, se 8 GB verze bude prodávat někde v rozmezí 7700-8500 Kč s daní, možná i dráž. Tedy kolem současných cen Radeonu R9 290X, 390 nebo GeForce GTX 970. A právě tyhle karty má nahradit, což se dlouho ví. OK, nabídne o kousek lepší výkon, ale AMD není charita - nedá vám výkon karty o dvě třídy vyšší za budgetovou cenu. Cena Radeonu RX 480 zcela odpovídá současnému trhu a výkonu jaký má, žádnou magii nedostanete. Možná o 40W nižší spotřebu, dobrá tedy, ale nedostanete výkon - který je potřeba.

Radeon RX 480 je ve své třídě jistě skvělá cenová nabídka, ale nemá to hlavní - vyšší výkon vůči starší nabídce. Kdo bude proboha upgradovat z R9 290X/390/GTX 970 kvůli o pár desítek wattů nižší spotřebě (slabých pár set úspora ročně) a 8 GB paměti, které v této třídě výkonu nejsou k ničemu? A ti kteří, dodnes měli karty nižší třídy a tudíž nikdy nebyli ochotní zaplatit 7500-8500 Kč, tak si ji nekoupí, protože pro ně bude stejně drahá jako byl Radeon R9 390.

Tento čip měl jít do notebooků jako první, protože tam AMD potřebuje něco, co má výkon a ne spotřebu jako tank. Osobně si myslím, že po recenzích přijde pro mnohé drsné vystřízlivění, ale už zbývá jen pár dní, tak uvidíme. Jelikož ale RX 480 bude aktuální na trhu minimálně rok, časem se z něj stane jasná volba. Vše staré se doprodá, startovní cena časem klesne, objeví se nereferenční verze. RX 480 bude s časem zrát jak víno ... otázkou je, jak do zrání promluví GeForce GTX 1060. To ale zjistíme až za měsíc.

To, co trh chce je Vega 10, High-end, který hráči chtějí a potřebují. AMD v tomto směru dosáhlo patrně významného milníku, kdy oficiálníTwitter odhalil oslavu Vegy v čínské Shanghaji. Doufejme tedy, že mezidobí, mezi prvním 14nm FinFET čipem od AMD a tím nejvýkonnějším nebude dlouhé. Protože trh chce výkon ...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning