Google odborníci varují, že AI může narušovat realitu
i Zdroj: Vygenerováno pomocí Copilot AI
Novinka Google odborníci varují, že AI může narušovat realitu

Google odborníci varují, že AI může narušovat realitu

Ondřej Lyko

Ondřej Lyko

8. 7. 2024 19:15 5

Nová výzkumná zpráva varuje, že masová produkce spamu, nekvalitního či hanebného anebo syntetického obsahu vytvořeného AI může narušovat realitu.

Reklama

Jedná se především a podnícení nedůvěry v digitální informace, které umí AI vytvářet stále jednodušeji. Konzumace informací v digitálním prostoru může být více vyčerpávající než kdy dřív, a to kvůli neustálé nutnosti ověřovat pravost informací. 

Podle zprávy by “kontaminace” veřejně přístupných dat kontentem generovaným skrz AI mohla narušovat kolektivní chápání sociálně-politické reality nebo vědeckého konsenzu. 

Vlevo: AI vygenerovaná fotografie
i Zdroj: Se svolením - Bloomberg
Vlevo: AI vygenerovaná fotografie

Většinou falšování pomocí umělé inteligence vede k podvádění lidí a k manipulaci jejich názorů, v neposlední řadě také k vydělávání peněz. Úprava lidské podobizny a falšování důkazů je nejrozšířenější taktika v reálných případech zneužití, tvrdí zpráva. Druhým problémem je, že k používání AI nástrojů nemusíte být odborník, zadat prompt dnes dovede vlastně kdokoliv. Třetím kamenem úrazu je to, že tyto zmanipulované materiály často nejsou v rozporu s podmínkami dané společnosti provozující AI nástroj. Velkou součástí tohoto problému je to, jak jsme my, lidé, vytvořili tyto prostředky a jaké mantinely jsme jim nastavili - nebo spíš nenastavili.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama