Grafické karty jsou nadále předražené, tvrdí studie
Novinka Grafické karty jsou nadále předražené, tvrdí studie

Grafické karty jsou nadále předražené, tvrdí studie

Mirek Kočí

Mirek Kočí

22. 11. 2021 18:24 6

Server 3DCenter ve spolupráci s HardwareUnboxed přináší novou analýzu, která se věnuje vývoji cen grafik u největších prodejců. Situace se oproti říjnu bohužel moc nezměnila. Karet je v obchodech stále pomálu a ceny mají vyšponované na maximum.

Reklama
Reklama

V Evropě (konkrétně v Německu a Rakousku) grafické karty GeForce RTX 30 o něco podražily, pokud ceny srovnáme s říjnem. Nad doporučenými jsou v průměru vyšší o 95 procent. Například RTX 3080 nyní dosahuje průměrné ceny 1 500 eur, což je více než dvojnásobek MSRP (719 eur). Téměř všechny karty, s výjimkou RTX 3080 Ti, se prodávají za více než dvojnásobek doporučené ceny.

Průměrná cena grafik Radeon RX 6000 se v posledních týdnech nepatrně snížila, ale jedná se spíše o kosmetickou změnu. 3DCenter se věnuje výlučně západním trhům, ale ceny grafických karet neustále rostou i v Česku. Třeba taková GeForce RTX 3080 od Gigabyte se prodává od 36 999 Kč. Za verzi od MSI pak zaplatíte dokonce 45 694 Kč.

Grafické karty jsou nadále předražené, tvrdí studie

Nadále bohužel platí, že grafiky dlouhodobě trápí nedostatečná produkce, takže v obchodech jich je jako šafránu a skutečné ceny se drží astronomicky vysoko nad těmi doporučenými. Situace hned tak lepší nebude.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning