hackeri-se-nabourali-do-systemu-nasa-vyuzili-minipocitac-raspberry-pi
Novinka Hackeři se nabourali do systémů NASA, využili minipočítač Raspberry Pi

Hackeři se nabourali do systémů NASA, využili minipočítač Raspberry Pi

Mirek Kočí

Mirek Kočí

26. 6. 2019 14:00

Americká vesmírná agentura NASA potvrdila, že její laboratoř Jet Propulsion Laboratory loni napadli hackeři. Útočníci zcizili nejméně 500 MB velmi citlivých dat. Zarážející je, že se pachatelé dokázali do interního systému nabourat pomocí levného mikropočítače Raspberry Pi, který má velikost kreditní karty a dá se pořídit za pár desítek dolarů.

Reklama

Dle serveru DigitalTrends bylo zabezpečení laboratoře Jet Propulsion Laboratory na tak nízké úrovni, že útočníci zůstali neodhaleni po dobu deseti měsíců, po kterých se jim podařilo stáhnout 23 souborů s citlivým materiálem. Mimo jiné dva soubory měly obsahovat tajné vojenské materiály, které se týkaly technologií související s misí Mars Science Laboratory.

Když audit chyby v zabezpečení sítě JPL odhalil, některé části agentury včetně Johnsonova vesmírného střediska byly raději odpojeny od vstupní brány, aby se hackeři nedostali k dalším důležitým materiálům. Například informacím o patentech a špičkových technologiích souvisejících s lety do vesmíru.

V NASA okamžitě podnikli veškeré potřebné kroky, aby se podobná situace do budoucna už neopakovala. Podle bezpečnostního analytika Mike Thompsona ale nejsou útoky na systémy americké vesmírné agentury nic neobvyklého. Kyberzločince lákají především nejvyspělejší technologie, které by se daly velmi dobře zpeněžit.

Zdroj 1 2

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama