huawei-predstavil-system-harmony-os-na-mobily-se-zatim-nepodiva
Novinka Huawei představil systém Harmony OS, na mobily se zatím nepodívá

Huawei představil systém Harmony OS, na mobily se zatím nepodívá

Mirek Kočí

Mirek Kočí

9. 8. 2019 14:00

Huawei na vývojářské konferenci HDC 2019 oficiálně představil svůj vlastní operační systém Harmony OS. Jedná o konkurenci nejen pro platformu Android od Googlu, ale možná také pro Windows od Microsoftu.

Reklama

Spory mezi Huaweiem a americkou administrativou se táhnou delší dobu, čínský výrobce si proto již dříve začal připravovat zadní vrátka – vlastní operační systém. Ten měl představovat jeho záložní plán, pokud se společnost finálně nedomluví s americkou administrativou a následně Googlem, aby mohl nadále používat Android. A protože ukončení obchodní války mezi USA a Čínou stále nic nenasvědčuje, firma na nic nečekala a Harmony OS prezentovala hned zkraje zahájení konference HDC 2019.

Podle šéfa Huawei, Richarda Yu, je Harmony první operační systém založený na mikrokernelu, který je určen pro všechny situace. Protože je systém multiplatformní, poběží v budoucnu na noteboocích, v televizorech a dočkáme se ho i v chytrých automobilech, bezdrátových sluchátkách, chytrých reproduktorech nebo v nositelné elektronice. Do telefonů Harmony OS nemíří, alespoň prozatím.

 

Huawei představil systém Harmony OS, na mobily se zatím nepodívá
i Zdroj: PCTuning.cz

 

 

Huawei představil systém Harmony OS, na mobily se zatím nepodívá
i Zdroj: PCTuning.cz

 

V průběhu tiskové konference Yu  potvrdil kompatibilitu systému s HTML5, Linuxem a Android aplikacemi a také upřesnil, že HarmonyOS bude podporovat zařízení s různou velikostí paměti RAM, od kilobajtových až po gigabajtové. Důležitá je také informace, že Huawei bude svůj systém nabízet od příštího roku jako open source.

Harmony OS zatím nepředstavuje plnohodnotnou náhradu za Android, což asi nikoho nepřekvapí, protože než se nový systém dostane na potřebnou úroveň, nějaký čas to potrvá. Pro Huawei jeho vlastní platforma znamená hlavně pojistku, kdyby USA zpřísnily sankce proti Číně a proti společnosti samotné. V případě, že by jednoho dne došlo k tomu, že Huawei nebude moci Android využívat , je výrobce připraven k okamžitému spuštění Harmony OS na svých telefonech. Přechod by prý netrval déle než dva dny.

 

 

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama