intel-si-preje-nahradit-analogovy-3-5mm-jack-pomoci-rozhrani-usb-typu-c
Novinka Intel si přeje nahradit analogový 3,5mm jack pomocí rozhraní USB typu C

Intel si přeje nahradit analogový 3,5mm jack pomocí rozhraní USB typu C

Ondřej Štěpánek

Ondřej Štěpánek

28. 4. 2016 18:30 20

Společnost Intel nastínila v rámci svého fóra pro vývojáře IDF pořádaném v čínském Šen-Čenu, že by v budoucnu chtěla prosadit naprosté nahrazení tradičního 3,5mm audio jacku portem USB typu C.

Reklama

Tento univerzální oboustranný port již řada výrobců integruje do svých zařízení a stává se čím dál populárnějším zejména díky své univerzálnosti, kdy může být využit i jako vysokorychlostní rozhraní Thunderbolt. Zato klasické 3,5mm jacky jsou často jediným rozhraním zařízení, jako jsou smartphony či tablety, které je analogové. Výrobcům by díky absenci analogového rozhraní odpadla nutnost jeho integrace do zařízení. Tím by se uvolnil i značný prostor, jelikož běžné audio jacky mají délku téměř 1,5 cm.

Intel si přeje nahradit analogový 3,5mm jack pomocí rozhraní USB typu C
i Zdroj: PCTuning.cz

Využití rozhraní USB typu C navíc technologicky nemá problém přenášet zvuk i napájet připojená zařízení. Problém tedy nastává u strany výrobců rozličných audio zařízení a zejména sluchátek. 3,5mm jack je zkrátka standard, který má stále výraznou výhodu v ceně a dostupnosti. Přechod na nový standard pro připojení audio výstupních zařízení proto nejspíše bude během na dlouhou trať.

Intel si přeje nahradit analogový 3,5mm jack pomocí rozhraní USB typu C
i Zdroj: PCTuning.cz

Další překážkou mohou být také výrobci operačních systémů, kteří musí nabídnout softwarovou podporu pro nový standard. Intel nicméně už nyní pracuje na nové verzi specifikace USB Audio Device Class, která by měla veškeré potřebné prostředky zastřešovat. O tom, zda bude iniciativa ze strany Intelu úspěšná, nakonec stejně rozhodnou velcí výrobci mobilních zařízení jako je třeba Samsung. Ostatně ani poslední zobrazovací analogový výstup VGA (D-Sub) ještě zcela z našich PC nezmizel.

Zdroj: 1, 2

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama