Intel testoval, jak by fungovaly přetaktovatelné SSD disky
Novinka Intel testoval, jak by fungovaly přetaktovatelné SSD disky

Intel testoval, jak by fungovaly přetaktovatelné SSD disky

Václav Vlček

Václav Vlček

28. 1. 2022 16:47 1

Vedoucí divize přetaktování společnosti Intel Dan Ragland zmínil, že interně testovali SSD s možností uživatelského přetaktování. Jak to s projektem dopadlo?

Reklama
Reklama

Běžně taktujeme procesory, paměti nebo grafické karty. Pár (desítek) procent výkonu navíc se vždycky hodí, zvlášť když většinou stačí lépe chladit poštelované komponenty a je vystaráno. Ale přetaktovat by šlo vlastně kde co a proto v Intelu zkoušeli přijít s projektem SSD, které by si mohl uživatel sám přetaktováním zrychlit.

Zajímavá novinka ale narazila hned na několik problémů. Disk samozřejmě do jisté míry fungoval a přetaktování zvýšilo přenosové rychlosti. Problém nastal až když se překročily bezpečné frekvence. U procesoru nebo grafické karty by to nejspíš znamenalo zatuhnutí počítače nebo klasickou modrou obrazovku BSOD. Bohužel u přetaktovaného SSD začaly vznikat chyby při záznamu. Dalším zádrhelem přetaktovatelného SSD byla vyšší cena. Bylo by potřeba přidat obvody umožňující regulaci a stabilizaci napětí, což by zvedlo náklady a snížilo zisky. Teoreticky samozřejmě. V tomhle případě by ale nejspíš pomohlo magické označení Gaming edition, pár barevných LED navíc a zákaznici by si nejspíš rádi připlatili.

Intel Optane SSD 905P - ilustrační obrázek. Zdroj Intel
Intel Optane SSD 905P - ilustrační obrázek. Zdroj Intel

Na celý projekt přišel náhodou Ian Cutress z Anandtechu v rozhovoru právě s Danem Raglandem z Intelu, který říkal:

"Ano, rádi experimentujeme. Řekněte si, co chcete, a my to zkusíme přetaktovat! Všechny možné produkty z různých kategorií. Mluvili jsme o noteboocích a stolních počítačích a byly i další věci, které jsme zkoušeli přetaktovat. Nechci naznačovat, že jsme prověřili všechno, co Intel udělal, ale když se objeví nová kategorie produktů, podíváme se na ni a zeptáme se, jestli je tam nějaká rezerva. Zajímá nás, zda existuje trh pro přetaktování. Ptáme se spotřebitelů, jestli to chtějí nebo jestli to bude mít nějakou hodnotu. Dám vám příklad: Udělal jsem několik průkopnických prací v oblasti přetaktování SSD.

Ve skutečnosti je zde velký prostor, alespoň pokud jsme se zabývali přetaktováním SSD. Protože podobně jako CPU mají své vlastní limity výkonu a v závislosti na tom, zda je můžete chladit nebo v jakém prostředí se nacházíte, je zde určitá rezerva. Ale když jsme to vyhodnotili a položili si otázku, zda jsou data ohrožena - prozkoumali jsme trh a nakonec jsme se rozhodli, že touto cestou nepůjdeme. Je to něco, co si vždycky necháváme otevřené, ale v té době to bylo rozhodnutí."

Celý rozhovor si můžete přečíst v angličtině na webu anandtech.com.

Běžné SSD bez možnosti přetaktování koupíte u našeho partnera CZC.cz

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning