Jak dostat Core 2 chladič na Core i5?
Článek Jak dostat Core 2 chladič na Core i5?

Jak dostat Core 2 chladič na Core i5?

Vojtěch Lank

Vojtěch Lank

3. 10. 2009 01:00 19

Seznam kapitol

1. Úvod 2. A jdeme na to! 3. Závěr

O nových procesorech, Core i5/i7, pro socket 1156 víme, že jdou snadno a vysoko taktovat. K vysokému přetaktování však potřebujeme chladič, který nám přetaktovaný procesor uchladí. Na trhu je jen několik chladičů kompatibilních s těmito sockety a jejich výkon není příliš vysoký. Proto vám ukážu, jak lze jednoduše připevnit jeden z nejvýkonnějších chladičů pro s. 775 na Core i5.

Reklama
Reklama

Kde se vzal ten nápad...?

Jak dostat Core 2 chladič na Core i5?

Před několika málo dny jsem prodal svou starou sestavu s procesorem z řady Core 2 a objednal si nový hardware, právě s inkriminovaným socketem 1156. Na starém procesoru jsem měl nainstalován chladič ultra-120 eXtreme od společnosti Thermal Right. Z finančních důvodů jsem si nemohl dovolit koupit nový chladič, právě pro novou sestavu. V tu chvíli se v mé hlavě zrodil nápad o poupravení stávajícího chladiče tak, aby pasoval na novou sestavu.

Co a jak?

Socket LGA 775 má rozteč děr pro montáž chladiče 72 × 72 mm. Nevím, co vedlo společnost Intel ke změně roztečí pro novou platformu, přestože co se velikosti procesoru týče jsou, jsou Core i5/i7 s Core 2 procesory téměř totožné. Přesto změna nastala a rozteče nových děr jsou 75 × 75 mm. Pro připevnění chladiče TR ultra-120 eXtreme na socket 1156 není potřeba žádných změn stávající spony, ba ani samotného chladiče. Jediné, co se bude měnit bude tzv. backplate a šroubky s matkami. Upínací spona má rozteče děr dostatečně velké a na milimetr přesně pasují i na s. 1156.

Co budeme potřebovat?

Jak dostat Core 2 chladič na Core i5?

Řekli jsme si, že jediné, co upravíme bude backplate a šroubky. Tou úpravou jsem spíše myslel, že si nový backplate rovnou vyrobíme. Úprava stávajícího by byla nejspíše složitá a nepohodlná, zatímco výroba nového je otázkou několika okamžiků. Pokud doma najdete alespoň 1mm tlustý ocelový či hliníkový plech o rozměrech minimálně 80 × 80mm, bude se vám hodit. Pokud nic takového nemáte, jistě nějakou vhodnou alternativu najdete v obyčejném železářství. Pro vyvrtání děr si připravte vrtačku s příslušným vrtákem o průměru tři mm. Na upevnění chladiče budeme potřebovat čtyři šrouby se závitem M3 asi 30 mm dlouhé a k nim příslušné matky a podložky. Nejlepší je použít matky s velkým vnějším průměrem a jemným vroubkováním pro lepší ruční utahování (takové jsou použity u některých bloků pro vodní chlazení), případně běžné okřídlené matky.

Jelikož je backplate vyroben z vodivého materiálu, budeme potřebovat čtverec z nějakého měkkého  nevodivého materiálu, který vložíme mezi backplate a základní desku, aby nedejbůh nedošlo ke zkratu nebo jinému poškození desky. Myslím, že k přípravě jsem řekl všechno podstatné. Nyní se můžeme podívat na samotnou výrobu/úpravu a instalaci námi upraveného chladiče.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning