Jak starý máte OS? Sonda obíhající Mars dostane update pro Windows 98
i Zdroj: techspot
Novinka Jak starý máte OS? Sonda obíhající Mars dostane update pro Windows 98

Jak starý máte OS? Sonda obíhající Mars dostane update pro Windows 98

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

24. 6. 2022 17:30 6

To není jen tak, aktualizovat Windows ve vesmíru.

Reklama
Reklama

Používat dnes Windows 98 je tak trochu nesmysl. Pokud je tedy nemáte na virtuálním stroji pro obveselení nebo zkoumání historie. Jenže sonda Mars Express byla vypuštěna v roce 2003 a tehdy byly devadesát osmičky ještě relevantní. Nu a software který je v sondě instalovaný byl vytvořen právě ve Windows 98. Výzkumníci s Evropské vesmírné agentury před sebou měli složitý úkol. Jak pravěký systém patchnout? 

Na začátku museli vymyslet a postavit vývojové prostředí na stroji s Windows 98. Samozřejmě shánět staré železo je blbost, OS rozběhli ve VirtualBoxu. Jenže to byl pouze první krok, následně jen nalézt cestu jak sdílet soubory mezi stroji nebo pouhá instalace browseru byl oříšek. Trvalo dva měsíce než se vývojové prostředí nastavilo a odladilo. Pak už mohla sonda Mars Express a její součást MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding) pro hledání vody pískat radostí z nového software. Ten by měl vědcům posílat víc kvalitních dat. Tak ať to sviští. 

Zdroj: techspot

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning