Jeden větrák, nebo dva? SilentiumPC Fera 5 chce zkrotit výkonné procesory
Novinka Jeden větrák, nebo dva? SilentiumPC Fera 5 chce zkrotit výkonné procesory

Jeden větrák, nebo dva? SilentiumPC Fera 5 chce zkrotit výkonné procesory

Redakce PCT

Redakce PCT

31. 5. 2021 18:39 1

Společnost SilentiumPC uvedla na trh svůj nový procesorový chladič SilentiumPC Fera 5, který je určen pro výkonné procesory z dílen společností AMD a Intel. Vybírat je navíc možné mezi modely s jedním a dvěma ventilátory.

Reklama
Reklama

Chladiče SilentiumPC Fera 5 a SilentiumPC Fera 5 Dual Fan se podobají jako vejce vejci – hlavním rozdílem je přítomnost jednoho nebo dvou ventilátorů, jak koneckonců napovídá už samotný název. Patrně není potřeba zdůrazňovat, že SilentiumPC Fera 5 Dual fan je určen spíše pro ty výkonnější stroje. 

SilentiumPC Fera 5
SilentiumPC Fera 5

V obou případech je tedy základem Pasivní hliníkový chladič, který má speciální, asymetrický profil. Ten maximalizuje výkon a zároveň minimalizuje vytvářený hluk. Skrze chladič vedou 4 teplovodivé trubky, které se přímo dotýkají procesoru, pro lepší odvod tepla.

Součástí Fera 5 je ventilátor Fluctus 120 PWM. Ten je ideální pro použití s radiátory a chladiči s vysokou hustotou žebření, jakou má právě Fera 5. Má unikátní profil lopatek pro vysoký statický tlak se zoubkovanými okraji, které vytvářejí méně hluku a odolné ložisko s tichým chodem a dlouhou životností. Ventilátor pracuje při 300 až 1800 RPM. 

SilentiumPC Fera 5 Dual Fan
SilentiumPC Fera 5 Dual Fan

Uchladí i výkonné procesory

SilentiumPC Fera 5 Dual Fan má tyto ventilátory pro co nejlepší odvod tepla dva, díky čemuž zvládne uchladit procesory s TDP až 220 W. Stejnou zátěž zvládne překvapivě také SilentiumPC Fera 5 s jedním ventilátorem, nicméně efektivnější bude pochopitelně chlazení u verze se dvěma ventilátory. 

První zahraniční testy ukazují, že obě novinky nabízejí velmi zajímavý poměr cena/výkon. V podstatě nabízejí totiž stejně účinné chlazení jako větší a dražší konkurence. Kvalitu výrobce navíc podtrhuje nadstandardní šestiletou zárukou, která je v dané cenové kategorii naprosto výjimečná. Uživatelé se nemusí obávat ani vysoké hlučnosti. Vše tedy nasvědčuje tomu, že v letošním roce se z obou novinek stane bestseller. 

Nedílnou součástí chladiče je teplovodivá pasta Pactum PT-3, což platí v případě obou chladičů. Ta poskytuje vysokou tepelnou vodivost a nízkou viskozitu, velmi snadno se aplikuje a je jí dost i na opakované použití, konkrétně až na tři aplikace.

Snadnější instalace

Sluší se také zmínit, že výrobce výrazně vylepšil celý montážní systém, nainstalovat chladič na základní desku je tak daleko jednodušší a pohodlnější než u předchůdce. Tento systém se skládá z méně dílů, díky čemuž je možné mohutný pasiv nainstalovat v libovolném směru a zároveň se nemusíte obávat žádných volných dílů. Základna díky novému montážnímu systému poskytuje ideální tlak na procesor, což je klíčový faktor pro efektivní chlazení. 

V obou případech jsou podporovány sockety Intel 775/115X/1200/1366/2011(-3)/2066 a AMD FM1/FM2(+)/AM2(+)/AM3(+)/AM4. Obě novinky jsou již v tuzemských obchodech k mání.

 SilentiumPC Fera 5 vyjde případné zájemce na 759 Kč, SilentiumPC Fera 5 Dual Fan se pak nabízí za 899 Kč.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning