Kingston zrychluje – test 2800 a 2666MHz kitů DDR3 (2× 4 GB)
PCTuning Článek

Kingston zrychluje – test 2800 a 2666MHz kitů DDR3 (2× 4 GB)

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

15. 1. 2014 11:00 17

Seznam kapitol

1. Pár slov úvodem 2. Testovací sestava a metodika 3. Kingston HyperX Predator 2666 & 2800 MHz 2× 4 GB 4. Specifikace, použité čipy a přetaktování
5. Výsledky testů – paměťová propustnost 6. Výsledky testů – další benchmarky 7. Závěr

Sháníte výkonné operační paměti, které mají velkou rezervu pro přetaktování? Mohly by vás oslovit vysoce taktované kity DDR3 od společnosti Kingston. Paměti z řady HyperX Predator jsme zatím testovali jen ve variantě s frekvencí 2400 MHz, nyní konečně prověříme v celé řadě testů a benchmarků i nově uvedené moduly s taktem 2666 a 2800 MHz.

Reklama
Reklama

Dnes jsme si pro vás připravili další lahůdku. Podařilo se nám sehnat nedávno uvedené kity DDR3 od společnosti Kingston Technology. Paměti mají na dnešní poměry standartní kapacitu 2× 4 GB. Frekvence však již mírně vybočuje od běžných hodnot. První testovaný kit má frekvenci 2666 MHz, druhý dokonce 2800 MHz. Nové rychlé HyperX Predator tak nejspíše zaujmou převážně počítačové nadšence a overclockery.

Mírně znalejším z vás musí býti jasné, že nové kity jsou cíleny hlavně na platformu LGA 1150 (Haswell) od Intelu, která nemá s takovými takty DDR3 problém. Narazit nemusíte ani u starších Ivy Bridge (LGA 1155) nebo novějších Ivy Bridge-E (LGA 2011). Tyto procesory mají rovněž dobré paměťové řadiče (IMC), ale podpora již nemusí být stoprocentní. Ve výsledku se stává jediným větším rizikovým faktorem výška tepelného rozvaděče (heatspreaderu), který může kolidovat s rozměrnějšími chladiči procesoru, ale to již předbíháme.

Kingston zrychluje – test 2800 a 2666MHz kitů DDR3 (2× 4 GB)

Pokud jde o cenu, tak pomalejší kit seženete za částky okolo 3000 korun včetně daně. Moduly s frekvencí 2800 MHz jsou podstatně dražší a stojí rovnou dvojnásobek (doporučené koncové ceny jsou ještě o něco málo vyšší). V dnešní recenzi si nové moduly důkladně prověříme hned v několika ohledech – změříme jejich výkon v továrním nastavení, zjistíme vhodné kombinace časování a frekvence a rovněž uvidíte výkon modulů po přetaktování. V grafech navíc naleznete všechny doposud měřené kity (i klasické levné moduly) a tak si budete moci udělat velmi dobrý obrázek nejenom o výkonu, ale také o celkové výhodnosti koupě.

V dnešním testu uvidíte následující kity (2× 4 GB):

  • Kingston HyperX Predator 2666 MHz CL11 1,65 V (KHX26C11T2K2/8X)
  • Kingston HyperX Predator 2800 MHz CL12 1,65 V (KHX28C12T2K2/8X)

Nepříliš příznivý vývoj cen pamětí

Vývoj cen na trhu operačních pamětí měl za poslední rok stoupající tendenci. Ke konci roku 2012 se totiž ceny DDR3 pamětí ocitly na historickém minimu mimo jiné kvůli přesycení trhu, které ve finále dovedlo Elpidu ke krachu a všechny ostatní výrobce do velkých finančních ztrát. V prvním kvartále roku 2013 zbývající výrobci čipů (Samsung, SK Hynix a Micron) upravili množství vyprodukovaných čipů, což se projevilo postupným nárůstem cen během celého roku. Když k tomu navíc přičtete požár továrny SK Hynix a nedávné umělé oslabení koruny ČNB, znáte důvod, proč jsou v současné době ceny pamětí na světovém i českém trhu podstatně vyšší oproti loňsku. Realitou tak je, že DDR3 paměti jsou v Čechách zhruba dvakrát dražší oproti minulému roku. Rychlejší paměti mají smysl hlavně u procesorů APU, kde je výkon grafické části silně závislý na rychlosti paměťovému subsystému. Další cílovou skupinou jsou počítačoví nadšenci a overclockeři, kteří jsou ochotni investovat do pamětí vyšší sumu, než je běžné (a také výhodné).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning