notebook-asus-a6k-64-bitu-pro-masy
Článek Notebook ASUS A6K: 64 bitů pro masy?

Notebook ASUS A6K: 64 bitů pro masy?

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

13. 7. 2005 01:00 21

Seznam kapitol

1. ASUS A6Q00K - s Athlonem 64 na palubě... 2. Design a ergonomie 3. TFT panel a multimedia 4. Testy a závěr...

Tažení 64 bitových procesorů AMD není možné nazvat jinak než "úspěšné". V první fázi tyto procesory pronikly do serverů a pracovních stanic, následovala náročná PC a velmi drahé notebooky (Acer Ferrari). Nedávno firma AMD táhla jezdcem "Turion 64" také do oblasti cenově přístupných notebooků, kde hodlá konkurovat úspěšné platformě Intel Centrino. Jestli má šanci, nám může naznačit notebook ASUS A6K.

Reklama
Reklama

Když firma AMD uváděla pilotní řadu notebooků vybavených novým "mobilním" 64 bitovým procesorem AMD Turion 64, očekával jsem především stroje ze stáje Acer (ta představila už dříve notebooky na bázi Athlonu 64). O to větším překvapením byl někdejší blízký partner* Intelu, firma ASUS-tek, která k příležitosti uvedení Turionů na trh připravila sérii multimediálních notebooků nazvanou A6K. Právě do této série patří testovaný model A6Q00K osazený procesorem Turion 64 MT-30 (frekvence 1.6GHz) a grafickou kartou GeForce 6200 128MB TC.

Poznámka: pokud Vás zajímají pouze výkony nového procesoru AMD Turion 64 a jeho srovnání se stejně taktovaným Pentiem M, přejděte přímo na poslední kapitolu.

Poznámka*: o tom, že ASUS si to nechce z Intelem nijak rozházet svědčí fakt, že na jeho webových stránkách se notebooku na bázi procesoru AMD téměř nedopátráte. Quiz: zkuste tento notebook (nápověda: řada A6K) najít sami zde (Global site) nebo zde (české stránky).

Notebook ASUS A6K: 64 bitů pro masy?

ASUStek a notebooky

ASUStek - původní výrobce základních desek se před několika léty začal rozhlížet po nových oblastech, kde by uplatnil své zkušenosti načerpané výrobou pro ostatní firmy (zde se například vyrábí část notebooků SONY Vaio) a během poměrně krátké doby do svého programu zařadil i vlastní notebooky (a také servery, síťové prvky, WiFi, PDA a dokonce i mobilní telefony..).

Předpokládám, že uvedení notebooku na bázi AMD, který se téměř ztrácí v záplavě řešení na bázi mobilních procesorů Intel (Pentium M / Centrino), je přesně ve stylu ASUSteku: ten má totiž rád v zásobě alternativní konkurenční řešení, které ho obvykle vždy nechává ve hře (viz podpora grafik ATI i nVidia). Řadou A6K u AMD získal body zatímco Intelu naznačil, že umí používat i jiné procesory.

ASUS A6Q00K - základní data

ASUS označuje řadu A6K jako "totální hráčskou sílu na cestách" (Total Gaming Power on the Go). Zatímco nasazení procesoru Turion 64 (postaveného na bázi hráči mnohokrát ověřeného Athlonu 64 s jádrem San Diego) je zcela v pořádku, v případě grafické karty GeForce 6200 bych slovní obrat "hráčská síla" rozhodně nepoužil (pro zkušené: 20 000 bodů v AquaMarku 3 taky ale není málo)...

Notebook ASUS A6K: 64 bitů pro masy?


Záměr designéra: notebook vypadá elegantní a... velice tenký!

A6Q00K je elegantní robustní notebook vybavený špičkovým širokoúhlým displejem SONY Color Shine s úhlopříčkou 15.4" a rozlišením 1280 x 800px. Testovaný kousek byl osazen procesorem AMD Turion 64 MT-30 (frekvence 1.6GHz, Socket 754, jádro Lancaster 90nm, podpora X86-64 i SSE3 vybavený 1MB paměti L2 cache):

Notebook ASUS A6K: 64 bitů pro masy?


Jádro Turionu 64 MT-30 vychází z jádra San Diego (Athlon 64 3700+ a vyšší)...

Nainstalováno bylo 512MB paměti DDR333 (Socket 754 = single channel), datovým skladem byl v našem případě relativně pomalý 60GB (4200 ot/min) disk Hitachi / IBM IC25N060ATMR. Základní deska A6000K je osazena čipovou sadou SiS756 s podporou sběrnice PCI Express, grafická karta GeForce Go 6200 využívá 64MB VRAM a Turbo Cache až o velikosti až 128MB, integrovaná optická mechanika čte i vypaluje DVD+/-R RW (8x, Dual Layer). V rámu displeje je integrovaný 1.3Mpx fotoaparát, který zároveň může sloužit jako webkamera.

Notebook ASUS A6K: 64 bitů pro masy?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning