ochutnavka-z-recenze-radeonu-hd-7970-na-pct
Novinka Ochutnávka z recenze Radeonu HD 7970 na PCT

Ochutnávka z recenze Radeonu HD 7970 na PCT

Z. Obermaier

Z. Obermaier

27. 12. 2011 09:53 25

PCTuning vám nabídne recenzi prodejní verze karty, včetně taktování se změnou napětí. Už za pár dní ..

Reklama
Reklama
Ochutnávka z recenze Radeonu HD 7970 na PCT

Dva dny před vánoci byl odhalen Radeon HD 7970 a všichni se ptají, kde je recenze na PCT. První nepříjemnou okolností byl fakt, že málokdo je ochoten věnovat celé dny před vánoci na testování místo jiných činností jež vánocům předcházejí. Redakce jež ale dostali kartu (méně než týden před recenzemi) přímo od AMD museli recenzi vydat včas, to byla podmínka zapůjčení karty. Naše redakce má ale kartu přímo od výrobce což je druhý problém. AMD se totiž pojistilo a výrobcům zakázalo zveřejňovat obrázky a specifikace prodejních karet až do 9. ledna 2012. A jelikož jsme výrobci zavázání a už jsme mu letos některé nepřijemnosti s únikem způsobili (byť v dobré víře), musíme se tentokrát držet zpátky a kartu ukážeme až po NDA. Naše recenze tedy nebude dříve než v ono datum, pokud se podmínky změní, pak dříve.

Ochutnávka z recenze Radeonu HD 7970 na PCT

23 grafů s měřeními

Na výkon obecně ale embargo není, tedy vám jej s klidem můžeme ukázat. Jelikož si ale nevykrademe celou recenzi už nyní, bude grafů jen několik. Jistě jste si všimli, že většina z publikovaných recenzí (na webu jich je kolem čtyřiceti) obsahuje testy stále ve stejných hrách, stejných jež má AMD v oficiálním Media Guide pro testery. Komentovat to jistě není třeba, udělat ale procentuální závěr pouze ze čtyř testů z Media Guide ale není úplně košer, že? Několik serverů totiž otestovalo kartu i v jiných hrách a tam už není výkon tak přesvědčivý jako ve vybraných titulech. Důkazem budiž vlastní měření v tradičních titulech v nichž máme otestováno mnoho kombinací grafik. Naše recenze bude tedy primárně sestávat z nich. Kromě toho vám ale také ukážeme měření GeForce GTX 580 a Radeonu HD 7970 v několika nejnovějších titulech, změřeny jsou pouze tyto dvě karty na nové sestavě s Core i7-3930K. Uvidíte tedy rozdíl mezi novými, optimalizovanými tituly a staršími hrami na něž AMD jaksi krapet zapomnělo a výkon v nich není nijak závratný. My vám ukážeme oba scénáře, zde několik měření z hlavní "test suite" ...

Ochutnávka z recenze Radeonu HD 7970 na PCT

Ochutnávka z recenze Radeonu HD 7970 na PCT

Ochutnávka z recenze Radeonu HD 7970 na PCT

Ochutnávka z recenze Radeonu HD 7970 na PCT

Ochutnávka z recenze Radeonu HD 7970 na PCT

Jako lahůdku se pak podíváme na přetaktování včetně zvyšování napětí. Výrobce totiž přibalil ke kartě aplikaci jež to umožňuje už nyní. Než bude podpora v běžných nástrojích, bude zřejmě tato karta jediná jež to umožní. To bude ale jistě trvat jěště řadu týdnů. Přetaktování je doslova masakrózní, se zvýšeným napětím se dá dostat na frekvence dosud neviděné, zkrátka naprosté "maso". Výkon kam se pak karta dostane je opravdu extrémní, karta skvěle škáluje s frekvencemi. Bohužel Power-Tune začíná celkem výrazně zasahovat do ještě vyšších taktů. Snad se to časem vyřeší nějakým extrémním BIOSem nebo speciální edicí karty (viz Lightning s vyšším Power-Tune limitem). Předběžné hodnocení karty je tedy následující: Výkonná karta významně překonávající GeForce GTX 580 téměř ve všech hrách, někde více někde méně. Spotřeba je +/- stejná jako Radeon HD 6970 nebo GeForce GTX 570. Chladič je stejně hlučný jako u zmíněného Radeonu, GeForce je znatelně tišší. Další detaily karty, a kompletní výsledky vás pak čekají v recenzi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning