ostravsky-superpocitac-anselm-odchazi-do-kremikoveho-nebe
Novinka Ostravský superpočítač Anselm odchází do křemíkového nebe

Ostravský superpočítač Anselm odchází do křemíkového nebe

Mirek Kočí

Mirek Kočí

10. 2. 2021 15:32 11

Je to více než sedm let, kdy byl do provozu uveden úplně první superpočítač v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. 

Reklama
Reklama

Anselm byl spuštěn v roce 2013 a od té doby byla jeho výpočetní kapacita k dispozici českým i zahraničním vědcům. Za dobu svého provozu na něm bylo spuštěno více než 2,6 milionu výpočetních úloh v rámci 725 výzkumných projektů například z oblasti materiálových věd, výpočetní chemie, biověd či inženýrství. Koncem ledna byl jeho provoz definitivně ukončen.

I když Anselm opustí datový sál, do starého železa nepřijde. Superpočítač najde další uplatnění v rámci expozice Svět civilizace, která bude otevřena v dubnu 2021 ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic. A tak se na něj bude moci podívat zblízka opravdu každý.

Štafetu po Anselmovi převzal superpočítač Barbora, který byl spuštěn v říjnu roku 2019 a stejně jako Anselm jej dodala společnost Atos. Kombinovaný teoretický výpočetní výkon počítače Barbora, který je postaven na HPC architektuře BullSequana X, je přes 800 TFlop/s, což je téměř 9× více než nabízel dosluhující superpočítač Anselm.

Ostravský superpočítač Anselm odchází do křemíkového nebe

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning