overte-si-stabilitu-vaseho-cpu
Hardware Článek Ověřte si stabilitu vašeho CPU!

Ověřte si stabilitu vašeho CPU!

Jírů Marek

Jírů Marek

20. 12. 2002 00:00 18

Seznam kapitol

1. Úvod, Prime 95 2. CPU Stability Test 3. CPUburn, Závěr

Pokud vás zaujal článek o testování stability RAM, zkuste si přečíst i jeho volné pokračování. Tentokrát na téma testování stability CPU...

Reklama

Stabilita CPU má největší vliv na stabilitu celého PC. Pokud není stabilní CPU, nefunguje prostě nic. Proto bych se chtěl v tomto článku zaměřit na programy, které dokážou spolehlivě otestovat stabilitu vašeho CPU. Seznámím vás s programy Prime95, CPU Stability Test a CPUburn.

Prime95

Program Prime95 pochází od organizace GIMS (Great Internet Mersenne Prime Search) a je primárně určen pro výpočet největších známých prvočísel. Mimochodem největší dosud nalezená prvočísla naleznete zde - největší z nich zabírá v textovém souboru přes 2 MB!!! Prime95 je založeno na principu takzvaného Distributed Computing - využívá výkonu mnoha počítačů připojených k Internetu, takto lze získat ohromný výpočetní výkon. Podobně funguje například SETI@Home nebo United Devices.

A co má Prime95 společného s prověřením stability CPU? Prime95 totiž obsahuje navíc režim Stress Testing - Torture Test. V tomto režimu jsou všechny výsledky, které Prime95 na CPU vypočítá, porovnávány s databází ověřených, 100% správných výsledků. Pokud výsledky nesouhlasí, znamená to buď matematickou chybu v CPU (což je prakticky nemožné - i když vzpomeňte na první Pentia...) nebo náhodně vzniklou chybu, která může být důsledkem přetaktování, špatného chlazení nebo i vadného hardwaru.

Jak používat Prime95

Prime95 je freeware. Aktuální verzi Prime95 pro většinu dostupných OS si můžete stáhnout z odtud. Pro majitele 32-bitových Windows nabízím přímé linky na aktuální verzi 22.12.1: Prime95 - instalátor (996 kB), Prime95 - ZIP archiv (816 kB).

Po prvním spuštění Prime95 zobrazí toto okno:

Ověřte si stabilitu vašeho CPU!
i Zdroj: Pctuning

My chceme testovat stabilitu PC, proto zvolíme Just Stress Testing. Pak stačí zvolit v menu Options položku Torture Test. Prime95 začne provádět výpočty:

Ověřte si stabilitu vašeho CPU!
i Zdroj: Pctuning


Prime95 v akci

Nyní již stačí ponechat Prime95 dostatek času na prověření neomylnosti vašeho CPU. Můžete si být jistí, že Prime95 dostane z vašeho CPU maximum. Aby mělo testování nějaký smysl, doporučují autoři Prime95 testovat 6 a více hodin. Teprve potom si můžete být jisti se stabilitou vašeho PC...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning