overte-si-stabilitu-vaseho-cpu
Hardware Článek Ověřte si stabilitu vašeho CPU!

Ověřte si stabilitu vašeho CPU!

Jírů Marek

Jírů Marek

20. 12. 2002 00:00 18

Seznam kapitol

1. Úvod, Prime 95 2. CPU Stability Test 3. CPUburn, Závěr

Pokud vás zaujal článek o testování stability RAM, zkuste si přečíst i jeho volné pokračování. Tentokrát na téma testování stability CPU...

Reklama

Stabilita CPU má největší vliv na stabilitu celého PC. Pokud není stabilní CPU, nefunguje prostě nic. Proto bych se chtěl v tomto článku zaměřit na programy, které dokážou spolehlivě otestovat stabilitu vašeho CPU. Seznámím vás s programy Prime95, CPU Stability Test a CPUburn.

Prime95

Program Prime95 pochází od organizace GIMS (Great Internet Mersenne Prime Search) a je primárně určen pro výpočet největších známých prvočísel. Mimochodem největší dosud nalezená prvočísla naleznete zde - největší z nich zabírá v textovém souboru přes 2 MB!!! Prime95 je založeno na principu takzvaného Distributed Computing - využívá výkonu mnoha počítačů připojených k Internetu, takto lze získat ohromný výpočetní výkon. Podobně funguje například SETI@Home nebo United Devices.

A co má Prime95 společného s prověřením stability CPU? Prime95 totiž obsahuje navíc režim Stress Testing - Torture Test. V tomto režimu jsou všechny výsledky, které Prime95 na CPU vypočítá, porovnávány s databází ověřených, 100% správných výsledků. Pokud výsledky nesouhlasí, znamená to buď matematickou chybu v CPU (což je prakticky nemožné - i když vzpomeňte na první Pentia...) nebo náhodně vzniklou chybu, která může být důsledkem přetaktování, špatného chlazení nebo i vadného hardwaru.

Jak používat Prime95

Prime95 je freeware. Aktuální verzi Prime95 pro většinu dostupných OS si můžete stáhnout z odtud. Pro majitele 32-bitových Windows nabízím přímé linky na aktuální verzi 22.12.1: Prime95 - instalátor (996 kB), Prime95 - ZIP archiv (816 kB).

Po prvním spuštění Prime95 zobrazí toto okno:

Ověřte si stabilitu vašeho CPU!
i Zdroj: PCTuning.cz

My chceme testovat stabilitu PC, proto zvolíme Just Stress Testing. Pak stačí zvolit v menu Options položku Torture Test. Prime95 začne provádět výpočty:

Ověřte si stabilitu vašeho CPU!
i Zdroj: PCTuning.cz


Prime95 v akci

Nyní již stačí ponechat Prime95 dostatek času na prověření neomylnosti vašeho CPU. Můžete si být jistí, že Prime95 dostane z vašeho CPU maximum. Aby mělo testování nějaký smysl, doporučují autoři Prime95 testovat 6 a více hodin. Teprve potom si můžete být jisti se stabilitou vašeho PC...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama