petinu-mobilu-s-androidem-infikovala-jedina-rodina-reklamniho-malware
Novinka Pětinu mobilů s androidem infikovala jediná rodina reklamního malware

Pětinu mobilů s androidem infikovala jediná rodina reklamního malware

Mirek Kočí

Mirek Kočí

9. 9. 2019 15:00 1

ESET vydává každý měsíc statistiku rizik, se kterými se čeští uživatelé běžně setkávají na svých počítačích. Nyní se firma zaměřuje také na specifický malware, který útočí výhradně na operační systém Android. Srpnovým hrozbám vévodí rodina malware Hiddad, která zobrazuje nevyžádanou reklamu.

Reklama

„Publikovaná statistika pro systém Android se v tomto případě týká celého světa, jelikož v České republice infikují jednotlivé rodiny mobilního malware jen poměrně málo zařízení, tudíž by statistika nebyla příliš vypovídající. Česká republika je poměrně malý trh, navíc jako uživatelé jsme opatrnější, takže nejsme primárním cílem útočníků,“ uvádí zpráva ESETu.

Celosvětově nejčastějším detekovaným malwarem zaměřeným na Android byl v srpnu Trojan.Android/Hiddad.HI se 4 % detekcí. Rodina Hiddad obsahuje desítky různých variant. Jejich společným znakem je zobrazování reklamy takzvaně skrytým způsobem. Útočníci se tímto postupem snaží, aby uživatel nedokázal identifikovat, z které aplikace byla daná reklama zobrazená. Většinou tento malware skrývá svou ikonu, zobrazování reklamy spouští jako externí službu.

Pětinu mobilů s androidem infikovala jediná rodina reklamního malware
i Zdroj: PCTuning.cz

Druhou příčku obsadila detekce Trojan.Android/FakeAV s 3% podílem. Jedná se o takzvaný scareware. To je program, který útočníci vydávají za antivir. FakeAV tvrdí, že máte infikované zařízení a pokud zaplatíte, nákazy vás zbaví. Zpráva vás má ale pouze vyděsit, zařízení je v pořádku. Nejčastěji se reprezentanti hrozby FakeAV maskují pod jmény „Virus Removal for Android“ a „Automatic Virus Scanner“. Google Play již obě tyto podvodné aplikace stáhl.

Na třetím místě se umístil opět zástupce z rodiny malware Hiddad. Ostatně škodlivé kódy z této rodiny se podílí na nejvíce detekcích vůbec, mají na svědomí zhruba 20 % všech útoků.

Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android za srpen 2019:

1. Trojan.Android/Hiddad.HI (4,12%)
2. Trojan.Android/FakeAV (3,22%)
3. Trojan.Android/Hiddad.XF (3,13%)
4. Trojan.Android/Plankton (2,93%)
5. Trojan.Android/Rootnik (2,39%)
6. Trojan.Android/Hiddad.XO (2,08%)
7. Trojan.Android/TrojanDropper.Shedun (1,90%)
8. Trojan.Android/HiddenApp.HG (1,86%)
9. Trojan.Android/Hiddad.DR (1,69%)
10. Backdoor.Android/Triada (1,65%)

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama