proc-nejsou-cpu-intel-v-obchodech-a-kdy-se-to-zlepsi
PCTuning Novinka

Proč nejsou CPU Intel v obchodech, a kdy se to zlepší?

Z. Obermaier

Z. Obermaier

8. 10. 2018 10:21 15

Procesory Intel došly, nejsou nikde skladem. Proč tomu tak je a kdy dojde ke zlepšení?

Reklama
Reklama

Všichni kdo se zajímají o IT, jistě zaznamenali zprávu, že nejsou dostupné procesory Intel. Je to pravda, obchody zejí prázdnotou. Povězme si jaký to má důvod, a kdy se situace možná zlepší.

Už v červenci jsem dostal zprávu, že Intel zcela přestal vyrábět 14nm procesory Skylake-X (patice LGA 2066, čipset X299). Dávalo to smysl ze dvou důvodů, zaprvé byly jejich prodeje slabé, a za druhé Intel potřeboval kapacity 14 nm linek pro zajímavější produkty. Ještě před létem totiž Intel minimálně třetinu svých 14nm linek předělal na 10nm. Tam ale zatím nic nevzniká, leží zatím ladem (testovací provoz). Tím pádem přišel Intel o třetinu výrobních kapacit.

Proč nejsou CPU Intel v obchodech, a kdy se to zlepší?

Někdo si udělal zásobu :)

Druhou třetinu, možná dokonce více překlopil Intel před létem k výrobě Coffee Lake refresh, neboli dalších modelů s osmi jádry, které uvede tento měsíc. Navíc už ve velkém vyrábí Cascade Lake-X, které nás čekají příští měsíc. Pro stávající generaci 14nm procesorů tedy zbývá možná 10-25 procent všech kapacit Intelu.

Není tedy divu, že současné 14nm modely nejsou, poptávka je ohromná a výroba slabá. Třetina linek stojí, a další víc než třetina vyrábí novinky, které půjdou brzy na trh. Navíc tyto novinky potřebují více křemíku než současné čipy. Cascade Lake-X bude dokonce 22 jádro pro LGA 2066 (X299/Z399) a 28 jádro pro LGA 3467 (X599). Výroba šestijader není v tuto chvíli priorita. Přesto zbývající linky pro osmijádra Coffee Lake a Cascade Lake-X nestíhají, jelikož třetina kapacity neprodukuje nic. Procesorů bude málo.

Co nás čeká? - Uvedení Coffee Lake refresh bude pomalejší, zatím nejsou ani pořádně samply pro novináře. Dostupnost v obchodech bude nejspíš slabá a jen prvních pár dní, pokud chcete Core i9-9900K, rezervujte a kupte hned, do konce roku pak už sotva budou. To samé nejspíš platí i pro Cascade Lake-X.

Dle distribuce, kde jsem sondoval, nejsou čipy zatím nikde a podle všeho asi nebudou minimálně do jara. Bohužel zima a vánoce budou tedy asi bez procesorů Intel. Kolem vánoc prý přijde větší várka, kterou Intel na toto období schraňuje, ale budou díky velkému zájmu hned pryč. Větší dostupnost očekvejte až po novém roce.

PS Osobně si myslím, že brzy dojdou i procesory AMD a kolem vánoc bude o jakékoliv zajímavější procesory nouze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning