Rychlá data na cesty — LTE modem TP-Link M7450 v testu
Článek Rychlá data na cesty — LTE modem TP-Link M7450 v testu

Rychlá data na cesty — LTE modem TP-Link M7450 v testu

Václav Vlček

Václav Vlček

4. 5. 2021 14:00 9

Seznam kapitol

1. TP-Link M7450 v kostce 2. Jak to funguje v praxi 3. Aplikace a pár slov závěrem

Pokud potřebujete pravidelně na cestách připojit k internetu více zařízení a nechcete dělat pořád hotspot n amobilu, tak je přenosný LTE modem poměrně praktické a elegantní řešení. Vložíte datovou SIM, nabijete a máte osobní Wi-Fi, co se vejde do kapsy.

Reklama
Reklama

TP-Link M7450 v kostce

Říkáte si, k čemu je LTE modem v době, kdy prakticky neomezená data máte za pár korun v mobilu a z něj se dají i nasdílet. Je jasné, že když cestujete jednou za uherský rok a většinu času venku trávíte s očima přilepenýma na obrazovce mobilu, je to asi celkem zbytečná krabička navíc. Ale když potřebujete mít na cestách připojený i notebook a tablet, nebo mít data i pro další členy rodiny a nechcete řešit věčně vybitý mobil, datové SIM do všech zařízení a nebo nebo trable při nastavování hotspotu. Pořád jsou situace, kdy se takový internetový hotspot do kapsy hodí.

Modem dostanete v malé decentní krabičce. Nečekejte nějaké bohaté příslušenství, není potřeba. Vedle samotného modemu je podstatná ještě konverze z nano na micro SIM a nabíjecí kablík. Samoitnou nabíječku už výrobce nedodává, použijete tu, co je k mobilu. Nabíjí se standardně přes USB, bohužel tedy přes micro USB konektor. V dnešní době by bylo praktičtější mít modernější USB-C. Ale kablík výrobce dodává, stačí připojit k jakémukoliv USB a můžete nabíjet.

Rychlá data na cesty — LTE modem TP-Link M7450 v testu

Samotný modem je opravdu malinký, krabička o rozměrech 112,5×66,5×16 mm se hravě ztratí v kapse nebo batohu a 140 g kapsu neutrhne ani náhodou. Díky pogumovanému povrchu se dobře drží. Ovládání je pomocí dvou tlačítek, což je trošku kostrbaté, ale vše podstatné se stejně nastavuje v dodávané aplikaci na telefonu. Do menu modemu budete potřebovat jedině, když budete chtít poprvé zjistit heslo k Wi-Fi. Potom už stačí zapnout nebo vypnout, více potřebovat nebudete.

Rychlá data na cesty — LTE modem TP-Link M7450 v testu

Pokud sejmete zadní kryt, dostanete se k Li-Po akumulátoru s kapacitou 3000 mAh. Ten by měl podle výrobce vystačit na více než 15 hodin provozu. Samozřejmě záleží na okolnostech, jako je počet připojených zařízení, využití, signál mobilní sítě a podobně. Počítá se ale prostě s tím, že minimálně den by v provozu měl zvládnout.

Rychlá data na cesty — LTE modem TP-Link M7450 v testu

Podpora používaných technologií

  • LTE Advancet Cat 6 - až 300 Mbps download a 50 Mbps upload.
  • FDD-LTE: B1/B3/B7/B8/B20(2100/1800/2600/900/800MHz)
  • TDD-LTE: B38/B40/B41 (2600/2300/2500MHz)
  • DC-HSPA+/HSPA/UMTS: B1/B8(2100/900MHz)
  • EDGE/GPRS/GSM: 850/900/1800/1900MHz

Za pozornost určitě stojí podporované frekvence LTE, to je to co vás bude zajímat na dovolené mimo EU. Prostě tam, kde data nemáte v rámci vlastního tarifu a musíte řešit připojení. Většinou stačí na místě za pár korun (často podstatně levněji jak u nás!) koupit datovou SIM s předplaceným objemem dat a dát ji do modemu. Ale než to uděláte, zkuste se s předstihem podívat na příslušných stránkách, jaké frekvence se v dané zemi používají pro data. Případně jaké frekvence tam má který operátor. Zajímavé stránky o tomhle tématu jsou Prepaid Data SIM Card Wiki a pro rychlý přehled poslouží třeba souhrnná tabulka na World time zone. Modem podporuje ty nejpoužívanější frekvence a poslouží s přehledem ve většině míst na zemi, ale abyste se potom na nějakém hodně exotickém místě nedivili, že se tam LTE nechytá.

Rychlá data na cesty — LTE modem TP-Link M7450 v testu

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning