Saúdská investiční skupina odkoupila studio EA za 55 miliard dolarů
Jeden z nejznámějších vydavatelů videoher mění majitele. Studio EA odkoupily investiční skupiny z USA a Saúdské Arábie. Soukromé společnosti studio koupily za rekordních 55 miliard dolarů.
Společnost Electronic Arts má po spekulacích z minulého týdne skutečně nového majitele a stala se jí hned skupina investičních firem. Giganta EA koupilo uskupení společností Silver Lake a Affinity Partners a Public Investment Fund ze Saúdské Arábie.
Celková transakce v hodnotě 55 miliard dolarů (cca 1,27 bilionu Kč) byla potvrzena EA 29. září 2025, ale spekulovalo se o ní už o pár dní dříve, což se pozitivně projevilo na ceně akcií společnosti.
Electronic Arts byla dosud veřejná společnost, takže jste si mohli koupit její akcie, ale nově je privatizována, takže akcie firmy vlastní omezený počet soukromých vlastníků a už se s nimi neobchoduje na burze.
Zatím nebyly oznámeny žádné personální změny a dlouholetý generální ředitel EA Andrew Wilson zůstane stále ve vedení společnosti. Na pozadí se však v blízké budoucnosti začnou dít velké změny, protože noví majitelé velmi sází na rozvoj umělé inteligence, z čehož plyne, že se nejspíše dočkáme velké vlny propouštění v rámci celé společnosti.
Větší zapojení AI v rámci společnosti by mohlo přinést i více AI obsahu ve hrách, což může být problematické. Obchod pomohl vyjednat i zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner, který je zakladatelem společnosti Affinity Partners. On sám by měl být i velkým hráčem počítačových her od EA.
Velkých změn se nejspíše nedočkáme v následujících týdnech, ale až měsících či letech. Uvidíme, zda se nadcházející změny v EA projeví pozitivně i na kvalitě budoucích her.