technika-3d-uvod-do-pixel-shaderu
Hardware Článek Technika 3D: Úvod do Pixel Shaderů

Technika 3D: Úvod do Pixel Shaderů

Vrtal David

Vrtal David

9. 4. 2003 00:00 39

Seznam kapitol

1. Stručný úvod 2. Základní popis funkcí pixel shaderů 3. Popis jednotlivých generací pixel shaderů

Připravujeme pro vás seriál článků, který vám poodhalí taje a možnosti mnohokrát skloňovaných pixel a vertex shaderů. Začínáme úvodem do problematiky pixel shaderů - mocného nástroje na výrobu úžasných grafických efektů.

Reklama

V dnešní době došlo k masivnímu rozšíření počítačů do všech oblastí lidské činnosti. Setkáváme se s nimi nejen při komerčním použití, ale i ve většině domácností. Každý počítač se skládá z několika hardwarových komponent, přičemž některé jsou pro výkon počítače důležité více a některé méně. Jednou z nejdůležitějších komponent je grafická karta. Její správná volba se dá provést podle několika kritérií. Jedná se například o to k jakému účelu se bude počítač používat, kolik jsme ochotni do něj investovat, zda kupujeme sestavu předem sestavenou nebo zda si počítač stavíme sami, atd. Mnozí z uživatelů však vůbec netuší z jakých částí se jejich grafická karta vůbec skládá, k jakému účelu se dají její jednotlivé části použít a jakým stylem s těmito částmi herní a softwaroví vývojáři pracují.

Blokové schéma grafického čipu
i Zdroj: PCTuning.cz
Blokové schéma grafického čipu

V architektuře grafické karty se nyní, kromě grafického čipu a pamětí, nacházejí dvě programovatelné jednotky nazvané vertex a pixel shadery. Běžný i trochu technicky zdatnější uživatel však vůbec nemá ponětí, že jeho grafická karta něco takového obsahuje a pokud ano, tak neví jaký je jejich účel a použití. Účelem tohoto článku je seznámit vás trochu blíže s účelem první z těchto dvou částí grafické karty, takzvaných pixel shaderů. Jejich umístění v architektuře grafického čipu je patrné z obrázku.

Chtěl bych, aby jste po přečtení tohoto článku měli alespoň základní tušení o co u této technologie jde a proč se jí dnes při technické specifikaci nových grafických čipů věnuje taková pozornost. Chci vás upozornit, že se v tomto případě nejedná o přehnané působení marketingových oddělení výrobců a distributorů grafických karet, ale že tato jednotka má opravdu veliký význam pro nasazení grafické karty v různých typech aplikací. Efekty, kterých lze použitím pixel shaderů dosáhnout jsou vidět na obrázcích.

Ukázka možností pixel shaderů verze 2.0 v 3Dmark 03
i Zdroj: PCTuning.cz
Ukázka možností pixel shaderů verze 2.0 v 3Dmark 03

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama