Úvaha: Vytlačí androidí tablety PC i Mac?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Vytlačí androidí tablety PC i Mac?

Úvaha: Vytlačí androidí tablety PC i Mac?

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 3. 2013 03:00 65

Seznam kapitol

1. Prodeje PC jdou dolů 2. Samsungu ujíždí vlak 3. Android do každé rodiny 4. Tablety skoro zadarmo
5. Windows RT na okraji 6. Co s Androidem dál? 7. Vítězství Google na dosah 8. Skromný odhad budoucnosti

Čas od času se pustím do experimentů se zařízeními, od kterých nic zajímavého nečekám. Hraji si s věcmi levnými, divnými, nepropracovanými. Většinou je výsledek tristní, jindy ale bývám velmi překvapený. Naposledy jsem si půjčil celou sadu velmi levných tabletů vybavených Androidem. A byl jsem VELICE překvapený!

Reklama

Zatímco přívrženci klasických PC se snaží stále tvářit, že tablety neexistují, mobilní zařízení trhají prodejní rekordy a překonávají jejich prodejnost jako celku. Ne prodejnost „stolních PC“, ale prodejnost všech PC. Existuje proto řada velmi dobrých důvodů.

Za prvé, jde o novou formu zařízení, která na rozdíl od PC má před sebou stále velký nesaturovaný trh. PC tak trochu překonalo samo sebe: Deset let starý počítač je stále ještě zcela použitelný (což naprosto nebyla pravda v polovině devadesátých let). Tím pádem řada uživatelů a firem necítí nutnost upgradovat, zatímco z hlediska tabletů jde u obrovského segmentu méně majetných uživatelů doslova o pole neorané.

Úvaha: Vytlačí androidí tablety PC i Mac?
i Zdroj: PCTuning.cz

Za druhé, Microsoft se vůči PC choval značně macešsky, zvláště pokud jde o hraní. Místo toho, aby posledních deset let aktivně podporoval PC jako herní platformu, vyrobil si Xbox, což je de facto konkurenční uzavřená platforma stavící se proti PC. Vydělal na tom (i když ne zrovna moc), nestal se irelevantním v oblasti konzolí, nicméně se stal součástí tlaků, které šly proti rozvoji PC hraní a ke „konzolové stagnaci“, kdy PC hry jsou jen tak dobré, jako konzolové verze her. Nikdy se reálně nepokusil o definici nějakého levného herního PC, naopak neustále podporuje „propojení s Xboxem“, což PC jako herní platformu poškozuje a zastavuje vývoj PC jako herní platformy. Pokus o prosazení konzolového ovladače jako standardní herní PC periferie je jenom vrchol tohoto výsměchu. Zkrátka a dobře došlo k obětování rozvoje původní otevřené platformy ve prospěch vlastní uzavřené platformy – a výsledek je, že PC se opravdu stalo „strojem pro práci“.

Úvaha: Vytlačí androidí tablety PC i Mac?
i Zdroj: PCTuning.cz

Mimo tyto historické důvody je zde ale řada objektivních důvodů, proč se tablety prosazují stále více a tento trend se ještě zrychlí. Nejde jenom o obligátní „lidi chtějí používat zařízení odkudkoliv“. Je tu řada jiných důvodů, z nichž nejvýznamnější začíná být cena, přesněji řečeno poměr vlastnosti / cena. Zatímco na první iPady jsme se mohli dívat jako na luxusní zboží pro hipstery, protože to „nic neumělo, ale o to to bylo dražší“, za poslední tři roky se cena za základní tablety stále propadá. Neuvěřitelně se propadá. Propadá se tak hluboko, že levné tablety začínají tvořit svoji vlastní cenovou kategorii, která je zcela mimo dosah jiných zařízení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama