Úvaha: Vytlačí androidí tablety PC i Mac?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Vytlačí androidí tablety PC i Mac?

Úvaha: Vytlačí androidí tablety PC i Mac? | Kapitola 8

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 3. 2013 03:00 65

Seznam kapitol

1. Prodeje PC jdou dolů 2. Samsungu ujíždí vlak 3. Android do každé rodiny 4. Tablety skoro zadarmo
5. Windows RT na okraji 6. Co s Androidem dál? 7. Vítězství Google na dosah 8. Skromný odhad budoucnosti

Čas od času se pustím do experimentů se zařízeními, od kterých nic zajímavého nečekám. Hraji si s věcmi levnými, divnými, nepropracovanými. Většinou je výsledek tristní, jindy ale bývám velmi překvapený. Naposledy jsem si půjčil celou sadu velmi levných tabletů vybavených Androidem. A byl jsem VELICE překvapený!

Reklama

Čtečky jsou už nyní vyřízené, pokud náhodou neobjeví způsob, jak se dostat do cenové hladiny pod tablety. Dovedu si představit jen jediný způsob – Amazon bude rozdávat Kindle zdarma a pokusí se nějak vydělat na obsahu. Jenomže tablety s Androidem jsou mnohem funkčnější a otevřenější než čtečky a osloví ty zákazníky, kteří jsou navyklí získávat obsah zdarma. A těch je většina. Nic si nenalhávejme – i většina čtenářů tohoto článku by za něj ze svého nezaplatila ani kačku. Pro většinu z nich je flexibilní a přitom velmi levný tablet daleko vhodnější společník na cesty, než by byla specializovaná čtečka.

Úvaha: Vytlačí androidí tablety PC i Mac?
i Zdroj: PCTuning.cz

Současná generace velmi levných tabletů je dnes už „téměř použitelná“ a měla by děsit každého, kdo si myslí, že IT v budoucnosti bude stejná, jako je dnes. Zapomeňte na Chromebook – skutečná invaze cloud aplikací přijde s těmito tablety. S nimi dává cloud smysl. S nimi Android dává smysl. S nimi teethering dává smysl: Proč platit za 3G modul, který by navýšil cenu o 50 až 100 %? Tablety jsou cesta, jak udělat velmi použitelné zařízení za absolutně nejmenší myslitelné peníze. Všechny problémy současné generace – bídné baterky, ubohé displeje a otřesné foťáky – budou časem vyřešeny. Rok, možná půl roku – a budeme tam.

Pokud se něco zásadního nezmění, například Google nedonutí výrobce za Android platit a nebo Microsoft nenabídne Windows RT zdarma, tak nás prosté zákony finanční gravitace do tohoto bodu dovedou. Handheldové konzole přestanou existovat. Notebooky se stanou vzácností. Těžiště domácího i profesionálního použití se přesunou na tablety, sekundovat jim budou domácí a veřejné servery. Klasické PC se změní v pracovní stanici, kterou budete mít doma možná v jednom kusu, pokud vůbec, zatímco tablet bude mít každý člen rodiny. Roli nejrozšířenějšího výpočetního zařízení převezmou po PC právě velmi levné tablety, stanou se de facto standardem, tedy vlastně „novým PC“.

Úvaha: Vytlačí androidí tablety PC i Mac?
i Zdroj: PCTuning.cz

Tenhle scénář tu už koneckonců před lety byl. Jmenoval se Mira, alias Smart Display, vymyslel ho před deseti lety Microsoft – a poté, co vyrobil nějaké velmi drahé kusy, které byly třikrát dražší než notebooky, ale na rozdíl od nich vlastně nic neuměly, tento koncept zahodil. No... není to jediný progresivní nápad, co měl Microsoft deset let před konkurencí a radši ho zavrhl, než aby přemýšlel o tom, jak ho opravit tak, aby fungoval. Přitom se v zásadních rysech opravdu podobá konceptu velmi levných tabletů – byla to „chytrá obrazovka s Windows CE propojená se stolním počítačem pomocí wifi“. Možná to neměli zahazovat, ale dále na tom pracovat. Doufejme, že se z jejich chyb ostatní výrobci poučí...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama