v-ostrave-spousti-novy-superpocitac-jmenuje-se-barbora
Novinka V Ostravě spouští nový superpočítač. Jmenuje se Barbora

V Ostravě spouští nový superpočítač. Jmenuje se Barbora

Mirek Kočí

Mirek Kočí

2. 10. 2019 16:30 12

Na Technické univerzitě v Ostravě byl do provozu uveden nový superpočítač. Stroj, který dostal jméno Barbora, nabízí teoretický výkon přes 820 teraflopů za sekundu, je tedy více než osmkrát výkonnější než jeho předchůdce Anselm, který byl spuštěn v roce 2013.

Reklama

V náročném soutěžním dialogu, jehož vítězem se stala firma Atos, byl kladen důraz nejen na cenu, ale také na použití nejvyspělejších momentálně dostupných technologií. „Naším cílem je pravidelně obnovovat naše výpočetní zdroje tak, aby naši uživatelé měli přístup k nejmodernějším výpočetním systémům a abychom byli schopni pokrýt v co největší míře jejich rostoucí požadavky," uvedl ředitel centra Vít Vondrák.

Kombinovaný teoretický výpočetní výkon superpočítače Barbora je 826 TFlop/s, což je téměř devětkrát více než má dosluhující Anselm. Nejsilnějším systémem IT4Innovations tak i nadále zůstává Salomon s výkonem 2 000 TFlop/s. Oproti superpočítači Anselm má Barbora souhrnnou kapacitu paměti výpočetních uzlů 43 TB (oproti stávajícím 15 TB), rychlost výpočetního úložiště až 28 GB/s (oproti 6 GB/s) a rychlost linek výpočetní sítě až 200 Gb/s (oproti 40 Gb/s). Superpočítač Barbora je postaven na HPC architektuře Bull Sequana XH2000 a jedná se o vůbec první instalaci na světě.

V Ostravě spouští nový superpočítač. Jmenuje se Barbora
i Zdroj: PCTuning.cz

Chlazení výpočetních uzlů je prováděno teplou vodou, což vede k dosažení úspor provozních nákladů. Nový systém přináší navíc technologii chlazení teplou vodou i na úrovni switchů a napájecích zdrojů výpočetního systému a zvyšuje tak efektivitu chlazení oproti starším systémům Anselm a Salamon. Na procesorech je dostupná 512bitová instrukční sada (AVX-512). Paměť výpočetních uzlů je o 50 % větší a 50 % rychlejší, síťové propojení je dvakrát rychlejší oproti superpočítači Salomon. Také práce se soubory se zrychlila díky technologii NVMe. 32 GPU akcelerátorů NvidiaV100 dává prostřednictvím tenzorových jednotek až 4 PFlop/s teoretického výkonu pro akceleraci výpočtů z oblasti umělé inteligence.

Jméno nového superpočítače bylo odbornou porotou vybráno z celkem 1 237 zaslaných návrhů (z toho bylo 985 unikátních jmen). Vítězné jméno Barbora se mezi zaslanými návrhy objevilo celkem 14krát.

V Ostravě počítají vědci z českých univerzit i prestižních vědeckých center. Výkon superpočítačů je využit z více než 50 % na vývoj nových materiálů a léků, ale také na biovědy, inženýrské úlohy, astrofyziku a celou řadu dalších vědních oborů.

V Ostravě spouští nový superpočítač. Jmenuje se Barbora
i Zdroj: PCTuning.cz

Zdroj: VSB

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama