varovani-internet-by-mohl-byt-rozstepen
Novinka Varování: internet by mohl být "rozštěpen"

Varování: internet by mohl být "rozštěpen"

Stančík Martin

Stančík Martin

11. 10. 2006 00:00 8

Podle Nitina Desaie z Internet Governance Forum (IGF), jež bylo vytvořeno za pomoci OSN, by se mohlo stát, že jednoho dne bude internet rozštěpen na mnoho menších sítí.

Reklama

"Lidé jsou znepokojeni tím, zda bude systém, který máme dnes, fungovat i za pět let," řekl Desai na konferenci v Londýně zorganizované firmou Nominet, již bude v tomto měsíci následovat významnější Internet Governance Forum. Podle Desaie se diskutovalo o možné budoucí správě internetu a o specifických problémech, jako třeba jména mezinárodních domén.

"Jsou tu obavy, jak se k regulaci internetu postavit," řekl Desai. "pokud se na internet podíváme v horizontu pěti let, bude zde mnoho uživatelů z Asie, než z Evropy nebo Ameriky."

Což například znamená, že bude více čínských webů, než anglických. A v Asii také internet funguje jinak, než v západním světě, kde je to místo komerce - například v Číně nebo Indii jde prostě o "prostřed veřejné služby". A podle Desaie je problém, že internet takřka kontrolují komerční firmy, protože jak vlády tak soukromé společnosti se nemůžou spolehnout na jeho bezpečnost a spolehlivost. Vypadá to tedy, že debata na IGF bude opravdu stát za to.

Zdroj: BBC

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama