vyladte-svuj-notebook-s-nvidia-geforce-na-maximum
Článek Vylaďte svůj notebook s NVIDIA GeForce na maximum

Vylaďte svůj notebook s NVIDIA GeForce na maximum

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

16. 4. 2008 01:00 28

Seznam kapitol

1. Tzv. mobilní ovladače GeForce - nic jednoduchého 2. Upravené ovladače - pro a proti 3. Zmapujte výchozí stav počítače 4. Kde hledat upravené ovladače 5. Instalace alternativního ovladače 6. Přetaktování

V minulých článcích jsme zmiňovali notebooky, které jsou vhodné i pro hraní 3D her. Pokud si takový notebook pořídíte, v 85% případů bude vybavený grafickým akcelerátorem NVIDIA, nejspíše typem GeForce 8600M s 256 či 512MB RAM. Pokud z takové grafiky budete chtít dostat maximum, narazíte na celou řadu problémů - jak je překonávat Vám ukážeme v tomto článku...

Reklama
Reklama

Uznávám, že v této kapitole se pouštíme na tenký led. "Přetaktování" a "notebook" jsou totiž v jistém smyslu antagonismy. Zatímco přetaktování předpokládá určité rezervy jak v chlazení tak v napájení komponent daného přístroje, notebook je ze svého principu přístrojem velmi kompaktním a jak napájení tak i chlazení bývají vypočítané přesně pro daný model - tím pádem pro zvýšení výkonu už často nezbývá příliš prostoru. Pokud notebook přesto přetaktujete, můžete některé komponenty dostat mimo předepsané pracovní specifikace (z tohoto důvodu může přetaktování ve finále ovlivnit spolehlivost a životnost vašeho hardware). To je důvod, proč přetaktování notebooku zásadně nedoporučujeme - přetaktování (pokud to nepovoluje sám výrobce - np. v případě některých notebooků MSI) je navíc zřejmým porušením záručních podmínek! Dále popsané přetaktování jsem provedl na svém notebook pouze proto, abych demonstroval některé možnosti dnešního hardware. Článek není návodem ani výzvou pro Vaše vlastní experimenty...

Poznámka 1.: se záludnostmi přetaktování procesoru v notebooku jsme se dříve zabývali v tomto článku: Vybíráme a... ladíme notebook - 2. část, dnes svou pozornost obrátíme na grafickou kartu.

Poznámka 2.: menší problém je, máte-li v notebooku grafickou kartu nižší řady - pak by bylo možné předpokládat, že jisté rezervy zde jsou.

Výchozí stav

Vylaďte svůj notebook s NVIDIA GeForce na maximum


Dell Vostro 1700 patří do skupiny "náhrada stolního PC" (Desktop Replacement)...

Zde jsou specifikace v následujícím postupu uvedeného notebooku:

Vylaďte svůj notebook s NVIDIA GeForce na maximum

Notebook je vybaven výkonným procesorem Core 2 Duo T7700 s max. frekvencí 2.4GHz, osazen 3GB paměti DDR2 (režim Symmetric, frekvence 333MHz) a integrovaným grafickým akcelerátorem NVIDIA GeForce 8600 GT s 256MB vlastní (tj. dedikované) paměti DDR2. Jedná se o 17", tj. velký a velmi dobře chlazený notebook vybavený relativně populárním grafickým akcelerátorem "vyšší střední třídy" třídy GeForce 8600.

Po instalaci jsem zjistil, že ovladač ForceWare je ve verzi 101.43. Výsledku testu 3DMark 06 nebyly tragické, ale ani zároveň nijak povzbudivé (nedosáhl jsem ani 3000 bodů):

Vylaďte svůj notebook s NVIDIA GeForce na maximum

Ihned jsem změřil frekvence a teplotu (viz. kapitola o programu RivaTuner) - frekvence grafického jádra byla nastavena na 513MHz, paměti grafické karty tikaly na 400MHz...

Vylaďte svůj notebook s NVIDIA GeForce na maximum

Výhodou tohoto notebooku je výkonný 2.4GHz dvoujádrový procesor a kvalitní a tiché chlazení (notebook je velký). Nevýhodou jsou tragicky zastaralé ovladače, nízký takt grafického jádra a pomalé paměti.

Tip.: pokud máte "mobilní" GeForce 8600 změřte v trestu 3DMark 06 (verze 06 nikoliv 05) výkon svého grafického akcelerátoru.

Změna ovladače a symbolické zvýšení taktů

Podle předchozích kapitol jsem změnil ovladač z verze 101.43 na 167.62 a takty jsem mírně zvýšil z 513/400 na 520 a 420 (frekcence se zvedla o cca 2%). Změnu frekvence jsem provedl programem RivaTuner (viz "postup" níže).

Vylaďte svůj notebook s NVIDIA GeForce na maximum

Zde je záložka, kde jsem v položce "performance 3D" nastavil frekvence 520 / 420MHz:

Vylaďte svůj notebook s NVIDIA GeForce na maximum

Výsledek byl mnohem povzbudivější:

Vylaďte svůj notebook s NVIDIA GeForce na maximum

Razantnější přetaktování

V průběhu testování jsem stále teplotu grafického čipu. Frekvenci jádra jsem zastavil na 620MHz, zatímco paměti si daly říci na 500 a po dlouhých testech i na 520MHz! V průběhu testu teplota grafického jádra nepřekročila 70C - úzkostlivě jsem dbal na to, aby nic nebránilo ve volné cirkulaci vzduchu pod- a kolem notebooku(!).

Vylaďte svůj notebook s NVIDIA GeForce na maximum

Vylaďte svůj notebook s NVIDIA GeForce na maximum

V této fázi se mi povedlo dokonce zlomit hranici 4000 bodů v 3Dmarku 06 - na notebook to vůbec není špatné (zvláště když zvážím použití pomalejších pamětí DDR2)...

Vylaďte svůj notebook s NVIDIA GeForce na maximum

V tomto testu se mi podařilo zvýšit skóre téměř o 1/3! Vím, ne v každé hře bude nárůst stejný (lze však očekávat vyšší výkon - díky vyšším frekvencím a novějšímu ovladači), přesto jsou dosažené výsledky velmi povzbudivé...

P.S.1: Po provedení testů jsem přetaktování grafiky zrušil - osobně notebook na hry nepoužívám...

P.S.2: Pokud budete mít zájem, pokusím se o další díl optimalizace grafického výkonu u notebooku (mohli bychom zkusit notebooky s grafikou ATI a optimalizace výkonu pomocí nastavení interních opcí ovladače - například pomocí programu nHancer).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning