zitra-bude-uveden-radeon-hd-7990-ne-vsak-od-amd
PCTuning Novinka

Zítra bude uveden Radeon HD 7990, ne však od AMD

z-obermaier
Z. Obermaier
23. 8. 2012 06:33 10 Sdílej:

AMD referenční kartu kompletně zrušilo, Radeon HD 7990 uvede PowerColor, kartu jsme už viděli na Computexu

Reklama
Reklama

První informace o uvedení duálního Radeonu HD 7990 pochází přímo od AMD z lednové prezentace, také ovladače byly připraveny (ID karty v nich figuruje). Jak už jsme informovali v únoru a březnu, AMD kartu zrušila a její uvedení už od dubna neplánuje. Jen fandové značky stále živili v diskusích plané naděje na její uvedení (jednou v červnu, pak konec srpna, teď září), od dubna bylo jasné, že karta byla zrušena. Úplně pravda to ale není, jinak byste tuhle zprávu nečetli. Na Computextu totiž byla odhalena karta s názvem Devil 13 Radeon HD 7970 X2 od PowerColor. A právě s touto společností se AMD dohodla, že kartu přejmenuje na "běžný" Radeon HD 7990 a pod tímto názvem jej zítra uvede na trh. Nejde o žádné referenční řešení, a také s ovladači možná bude zpočátku potíž, jelikož kartu nedělalo AMD a neexistuje platný referenční design. Přesné parametry jsou jasné - 2x jádro Tahiti XT, 6GB paměti. Frekvence budou zcela jistě pod 1 GHz, osobně tipuji na maximálně 950 MHz. Cena by měla být minimálně 999 USD/EUR. Zajímavostí je také velice limitovaná edice, zde se zdroje rozcházejí, karet by mělo být vyrobeno buď 200 kusů nebo 500, víc nic. Tak se na kartu, "nový" Radeon HD 7990 podívejme ..

Balení původní karty z Computexu, prý bude ve finále jiné ..

Balení uvnitř původní krabice ..

Podívejme se na krátkou prezentaci: První obrázek totiž říká, že toto řešení od PowerColor je zatím jedinou a exklusivní kartou se dvěma čipy Tahiti XT na trhu. O tom, že jde o nejvýkonnější grafiku na současném trhu není pochyb, specifikace to říkají jasně (o tom až za chvilku). Ze zajímavých featur zmíním měřící body napětí, dva BIOSy, signalizaci vytížení LED diodami, kvalitní a silné napájení z kvalitních komponent, ohromný chladič. Podívejme se na kartu samotnou.

Chladič je sestaven ze tří ventilátorů a prý není finální! Novináři na Computexu se totiž pozastavovali nad extrémní hlučností karty, zástupce výrobce jim na to řekl, že chladič ještě není finální a u prodejní verze se ještě změní buď specifikace OC módu nebo chladič. Některé weby se vyjádřili, že v režimu OC byla totiž karta hlučnější než "průmyslový vysavač".

TDP karty ja nastaveno ve dvou režimech, v normálním módu je TDP 380W a v OC režimu pak 460W. Maximální příkon je dán napájecími konektory 525W. GeForce GTX 690 ma TDP 300W, ASUS ROG MARS III také maximum 525W.

Karta ma na zádním panelu OC tlačítko, neboli přepínání BIOSů. Tím lze měnit režim a frekvence jader karty. Kromě něj vidíme 2x DP, HDMI a 2x DVI.

PCB nijak zásadně délkou nepřesahuje klasické dnešní karty, je ovšem širší. Uspořádání komponent je logické, zde nelze nijak zásadně vymýšlet nová schémata. Dvě jádra spojuje PLX můstek, každé jádro má k dispozici 3GB pamětí umístěných na obou stranách PCB.

Napájecí kaskáda je tvořena 16-ti fázemi. Deset jich napájí 3D režim obou jader, čtyři fáze pak napájí všechny paměti. Pro 2D provoz je určena dvojice fází. Kontrolér je osazen Chil, mosfety jsou klasické DrMOS čipy od IR. Kaskáda je kvalitní, pět fází pro GPU je stejný počet jako u referenčního Radeonu HD 7970.

Nyní již tedy k samotným specifikacím. V základním režimu by mohly být (odhadujeme) frekvence nastaveny na 925/5500 MHz tedy stejně jako u běžného Radeonu HD 7970. Po přepnutí tlačítka se takt karty zvýší na hodnotu zřejmě blízkou 1GHz jádro a 6 GHz pro paměti. V tomto režimu karta nabídne opravdu brutální výkon, který bude bohatě stačit na překonání výkonu referenční GeForce GTX 690. Karta by měla být odhalena oficiálně zítra a na několika welkých webech najdete i její recenzi.

Zdroj: HardwareCanucks

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning