Pokec o železe #009 - Radeon RX 7900 XTX, GeForce RTX 4080 a pád FTX
PCTuning.cz Podcasty

Pokec o železe #009 - Radeon RX 7900 XTX, GeForce RTX 4080 a pád FTX

16. 11. 2022 12:44 2
00:00:00
00:00:00
Michal Rybka Z. Obermaier Václav Vlček

Michal Rybka, Z. Obermaier, Václav Vlček

Nové Radeony s RDNA3 a k tomu i čerstvě uvedená RTX 4080. Navíc pak něco o pádu FTX a kryptu obecně.

Představení a úvod 00:00:00
AMD uvedlo novinku Radeon 7000 s architekturou RDNA 3. A Nvidia tu má GeForce RTX 4080. 00:00:31
Pád kryptoburzy FTX a zamyšlení o kryptoměnách a jejich budoucnosti 00:33:18

Pomalu a jistě se nám už skládá celá hardwarová mozaika konce letošního roku. Tentokrát nás AMD potěšilo představením nové generace Radeonů s architekturou RDNA 3. Obě novinky Radeon RX 7900 XTX a XT vypadají zajímavě, mají překvapivě hodně paměti, ale výkonem určitě nemíří na nejvýkonnější GeForce RTX 4090. Všechny detaily z uvedení si můžete přečíst v detailním rozboru prezentace RDNA 3 od Adama. Dále nám pár hodin před natáčením vyšly recenze na “lidovější” GeForce RTX 4080, tu naší najdete zde. Úmyslně píšu “lidovější”, protože už to není takové monstrum jako RTX 4090, spotřeba už je v normálu a výkon nechává za sebou i nejvýkonnější karty minulé generace jako je RTX 3090 Ti. Jenže taky si za novinku pořádně připlatíte. Takže ve výsledku tady sice máme zásadní nárust výkonu, ale taky za něj adekvátně připlatíte. Tak snad nám brzy zafunguje konkurence podobně, jako tomu je u procesorů.

V druhé části podcastu si budeme povídat o pádu kryptoburzy FTX. Ta se před pár dny zakymácela, po několika pokusech o záchranu ale zahučela pod hladinu. I s několika miliardami dolarů v tokenech, které tam měli lidé uloženy. Přitom její zakladatel Sam Bankman-Fried byl po dlouhou dobu miláčkem médií i investorů. Dokonce ho označovali za Warrena Buffetta kryptosvěta. No strmá pád z výšin přišel rychle a nečekaně. Ale tak to je prostě se vším okolo kryptoměn. Velké zisky jsou vyváženy turbulentními změnami a rychlými pády. 

Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.

A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?

Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.

Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!

Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama