Pokec o železe #014 - GeForce RTX 4070, levné AMD sestavy a jak se učí AI
PCTuning.cz Podcasty

Pokec o železe #014 - GeForce RTX 4070, levné AMD sestavy a jak se učí AI

19. 4. 2023 17:00 1
00:00:00
00:00:00
Michal Rybka Z. Obermaier Michal Šimonek Václav Vlček

Michal Rybka, Z. Obermaier, Michal Šimonek, Václav Vlček

Nvidia konečně přichází s grafikou za relativně lidovou cenu, AMD uvedlo levný chipset A620 a zase trocha povídání o AI

Úvod a představení 00:00:10
Vyplatí se Nvidia GeForce RTX 4070? 00:01:50
Zajímavý AMD Ryzen 7800X3D 00:20:00
AMD čipset A620 pro levné základní desky 00:27:50
Jak se učí umělá inteligence 00:45:30

Máme tady už čtrnáctý díl našeho podcastu o všech novinkách a zajímavostech, které se staly za poslední dobu na hardwarové scéně. A tentokrát se nám sešly zase zajímavé produkty.

Jako první se podíváme na zoubek nové grafice Nvidia GeForce RTX 4070. Bez přídomku Ti, který si vysloužila méně výkonná a přeznačená 4080. Karta konečně míří do zajímavějších cenových hladin, přesně jak se dalo čekat. Za patnáct tisíc to teda není pořád ještě úplně lidovka, ale po dobách, kdy se podobné modely prodávaly od dvaceti nahoru a ještě se na ně čekaly fronty, to vlastně vůbec není špatné. Výkonu pobrala asi podobně jako starší varianta GeForce RTX 3080 s 10 GB paměti. Ostatně detailní recenzi od Adama si můžete přečíst zde. Každopádně všechny detaily o ní, srovnání s konkurencí plus nějaká ta moudra navíc se dozvíte hned na začátku podcastu.

Potom plynule přejdeme na hodně zajímavý procesor. AMD Ryzen 7800X3D totiž Zdeněk označil jako nejlepší herní procesor na trhu. Sice zase to pořád není úplně nejlevnější sranda, ale co je dneska za pár kaček. Vedle parádního herního výkonu zaujme taky nízkou spotřebou. A od Ryzenu pak přesuneme pozornost na novinku na trhu základních desek. AMD totiž uvádí bez větších famfár a  oslav nový čipset, určený do těch nejlevnějších motherboardů. Probereme jeho výhody i nevýhody, kam se hodí a co bude v naší recenzi, kterou můžete čekat příští týden.

Nakonec si necháme pak tradiční evergreen, umělou inteligenci. Každou chvíli se na tomhle poli řeší hromady novinek a zajímavostí. Michal nakousnul téma naší diskuze ve své úvaze o tom, jak se vlastně AI učí. O tom, že jí zatím není možné ji nechat jen tak brouzdat internetem. Nedopadlo by to dobře. A když už mluvíme o tom překotném vývoji, hned se to ukázalo v praxi. Povídali jsme si o zajímavých tipech z článku na Lupě od Martina Juricy, které už druhý den přestaly fungovat. Ten vývoj AI je fakt neskutečně rychlý.

Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Podcasty.cz. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.

A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?

Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.

Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!

Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.

Michal Šimonek - náš bývalý redaktor, velký fanda do hardware a taktování, nyní pracuje pro značku jeho srdce Asus

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama