Pokec o železe #019 - vylepšený Raptor Lake Refresh, grafiky Intel ARC a trocha toho AI
PCTuning.cz Podcasty

Pokec o železe #019 - vylepšený Raptor Lake Refresh, grafiky Intel ARC a trocha toho AI

29. 10. 2023 10:05
00:00:00
00:00:00
Michal Rybka Z. Obermaier Václav Vlček

Michal Rybka, Z. Obermaier, Václav Vlček

Nová generace procesorů Intel, zamyšlení nad budoucností grafik Arc a zase umělá inteligence

Úvod a představení 00:00:28
Raptor Lake Refresh 00:01:48
Kde jsou výkonné Ryzeny v noteboocích? 00:26:30
Alespoň ohlášen Radeon RX 7900M 00:28:00
Nové základní desky pro Raptor Lake Refresh 00:31:30
Kdy začne Intel Arc válcovat AMD a Nvidii? 00:36:20
Souboj vypravěčů - Michal vs. ChatGPT 4.0 00:48:05

Podzim klepe na dveře, ale zásadních hardwarových novinek moc nečekáme. Zachraňuje to trochu Intel s novou řadou procesorů. Také grafiky Intel Arc už se zabydlely v obchodech, otestovali jsme oba hlavní modely. A Michal si hezky pohrál s umělou inteligencí.

Pokud se těšíte na ještě výkonnější a nadupanější procesory s mnohem více jádry, tak radši kroťte své očekávání. Už z názvu přicházející generace Raptor Lake Refresh je jasné, že zásadní novinky čekat nemusíme. Zdeněk už otestoval asi jediný z modelů (Intel Core i7-14700K), který je v nové řadě zajímavý díky pár úsporným jádrům navíc. 

Když jsme u toho Intelu, tak jsme si také pokecali o jejich řadě grafik Arc. Zdeněk před nějakou dobou otestoval mobilní verzi (Arc A770M) a Adam už prověřil oba modely desktopové (Arc A770 a Arc A750). Po nějaké té době od uvedení Intel tvrdě zamakal na vylepšování ovladačů, takže už si na kartách celkem slušně zahrajete. Otázkou ale zůstává, jestli za podobnou cenu není lepší hrát na jistotu vzít něco od zavedené dvojky. Zkusíme na to dát odpověď.

Za zmínku stojí i novinka o uvedení mobilní grafiky AMD Radeon RX 7900M. Ta by měla nabídnout podobný výkon, jako konkurenční mobilní GeForce RTX 4080. Ale uvidíme jí někdy v nějaké sestavě?

Nakonec si potom Michal udělal trošku reklamu na svůj projekt s využitím umělé inteligence. Před nějakou dobou nechal napsat pár příběhu na předem vybrané téma AI a použil v té době nový model ChatGPT 4.0. Na stéjná témata pak napsal příběhy i on, aniž by věděl, co píše počítač. Posuďte sami jak dopadl Souboj vypravěčů

Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Podcasty.cz. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.

A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?

Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.

Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!

Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý pátek a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama