amd-vs-intel-vecne-tema
Hardware Článek AMD vs. Intel: Věčné téma

AMD vs. Intel: Věčné téma

Dudek Jan

Dudek Jan

2. 4. 2004 00:00 197

Seznam kapitol

1. Malý výlet do historie 2. Pokračování ... 3. Současná situace 4. Hospodaření AMD za posledních 5 let 5. Hospodaření Intelu za posledních 5 let 6. AMD vs. Intel v ČR

AMD vs. Intel je provařené téma, ale u čtenářů patří mezi nejpopulárnější, proto také o něm rádi píšeme. I já jsem opět dostal chuť napsat o tomto věčném tématu se zaručeným flamewarem. Co vám můžu nabídnout, aby to nebylo už stokrát omílané klišé? Zkusil jsem napsal absolutně nezaujatý článek s informacemi, které možná jinde nenajdete. Dovolil jsme si malý výlet do historie, zhodnocení současnosti, blízké budoucnosti a připojil jsem pár grafů. Přeji příjemné počteníčko ...

Reklama

AMD kontra Intel - věčné to téma. Pro každého počítačového fandu znamená nekončící souboj dvou velkých procesorových firem. Psalo se o něm včera, dnes a bude i zítra. Je to příběh podobný biblickému souboji Davida (AMD) s Goliášem (Intel). Lidí se do něj umí velice dobře vcítit a podobně jako na fotbalovém zápase fandí buď AMD nebo Intelu. U nás má AMD obrovskou podporu právě z několika důvodu:

  • vyrábí levné procesory při stejné výkonu jako má Intel (na to se při našich platech dobře slyší)
  • česká nátura vždycky více soucítila s tím slabším a má silnou tendenci ji pomáhat
  • v boji AMD vs. Intel češi vidí určitý druh bezpráví. Jak si může silný dovolit na slabého?

Často se setkávám s velmi emotivními projevy v diskuzích pod různými články o procesorech, kde se příznivci slovně dokáží zbít až do krve, ale zatím jsem nepotkal žádného AMD fandu, který by se fyzicky porval s příznivcem Intelu. I mnozí recenzenti, kteří o procesorech píšou se rádi nechávají strhnout úspěchy malého AMD a poté nešetří pochvalami (najdou se ale i silní fandové Intelu).

AMD vs. Intel: Věčné téma
i Zdroj: PCTuning.cz

Centrála Intel v Santa Cláře, Kalifornie

Tolik skloňovaná "bitva" AMD vs. Intel, však není nic jiného než byznys. Každá z obou firem přitom v prvé řadě myslí na sebe a hlavně na to, aby maximalizovali své zisky, nikoliv na to jestli jsou koncoví uživatelé spokojeni s cenami. Přestože jsou Intel a AMD v otázkách vnitropodnikové filozofie lehce odlišné firmy, tak se v mnoha bodech shodují. Dokonce i mnoho lidí, kteří nyní pracují v AMD dříve pracovali u Intelu. Možná mě někteří horlivý AMD příznivci "zastřelí", ale dovoluji si tvrdit, že kdyby AMD byla dneska v pozici Intelu, tak by se chovala úplně stejně. Nesmíme zapomínat, že i šéfové AMD mají ve svých smlouvách mnohamilionové bonusy (v USD) pokud jejich firma bude zisková. Celkově vzato chci říct jednu věc, která je rozšířená - Intel není zlá firmy, které vykořisťují zákazníky, ale pouze tržně se chovající dominující oligopol, který určuje na svém písečku pravidla hry (i když AMD také za nitky tahá, byť jsou kratší).

AMD vs. Intel: Věčné téma
i Zdroj: PCTuning.cz

Centrála AMD v Sunnyvale, Kalifornie

Intel není monopol, chová se mnohem "umírněněji" než Microsoft, který veškerou svou konkurenci drtí silou parního válce. Intel si také nemůže diktovat ceny, protože při 1000 dolarových pálkách za 2 GHz P4 Celeron by AMD měla za chvíli 50 % trhu. Trh s PC procesory je klasickým příkladem oligopolu, kde Intel představuje toho většího. Dnešní situace je pro koncové uživatelé mnohem lepší než byla v polovině 90. let, kdy Intel měl skoro monopolní postavení. Mohla za to "neschopná" konkurence, několik soudních procesů (v první polovině 90. let Intel AMD soudně docela dusil) a skvělý marketing.

AMD vs. Intel: Věčné téma
i Zdroj: PCTuning.cz

Andy Grove - CEO Intelu v 90. letech

Možná si už mnozí nepamatují, ale na začátku 90. let bylo přehršle klonů intelovských čipů 386 a 486 od firem AMD, Cyrix, C&T, IBM, TI atd. Situace byla poměrně nepřehledná, protože existovaly desítky variant nejvíce klonovaného i386. Intel, v té době pod vedením maďarského rodáka Andy Grova, však všem klonařům rychle utnul tipec. Ostatním firmám utekl technologicky i marketingově - největší příspěvek na tom mělo zavedení registrované obchodní značky pro názvy procesorů (z důvodu nemožnosti si zaregistrovat číselné označení), které se dříve označovaly pouze číslem jako všechny ostatní křemíkové součástky. Touto značkou se stalo Pentium, procesor, který se původně měl jmenovat 586. Pentium pochází z řeckého "Pente" (řecky pět) a má vyjadřovat pátou generaci AT procesorů. Jen pro zajímavost, Intel za vymyšlení tohoto jména zaplatil 25 000 USD profesionálnímu vymýšleči jmen Davidu Plackovi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama