apple-macbook-pro-profesional-od-apple
Mobilní zařízení Článek Apple MacBook Pro - profesionál od Apple

Apple MacBook Pro - profesionál od Apple | Kapitola 12

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

19. 9. 2008 07:00 74

Seznam kapitol

1. Apple MacBook Pro - hardware 2. Design, materiály, rozměry... 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy TFT displeje
7. Testy procesoru 8. Testy operační paměti 9. Testy grafické karty - standardní 10. Testy pevného disku 11. Test výdrže baterie 12. Vyhodnocení a závěr

Před pár týdny vám kolega Martin Kuchař přinesl netradiční pohled na společnost Apple a jejich tenký notebook MacBook Air. To mě inspirovalo k tomu, abych se naopak tradičním způsobem podíval na běžný notebook od Applu. Nakonec jsem skončil u MacBooku Pro.

Reklama

Apple MacBook Pro

Apple MacBook Pro - profesionál od Apple
i Zdroj: PCTuning.cz

Jsme v poslední kapitole. Nejprve v krátkosti shrňme, co se Applu povedlo a co ne. Povedlo se toho mnoho. V první řadě je to luxusní, kvalitní celohliníkové provedení, velmi pěkný LED podsvícený displej, čtyřhodinová výdrž baterie a i výkon (až na pevný disk) nebyl nijak špatný a MacBook se za něj, myslím, nemusí stydět. Jako takový bonus jsou pak ony "vychytávky", které jsem se vám v průběhu článku pokusil představit.

MacBook Pro má však i několik vad. Zamrzí nevyužitý prostor pro klávesnicí, v zátěži se nepříjemně zahřívající se šasi nebo malý a pomalý disk společně s pouze 2GB operační paměti.

Shrnutí

Od Apple MacBook Pro jsem nevěděl, co čekat. Znám totiž mnoho Apple nadšenců, kteří MacBooky (a Mac OS X jako takový) přímo milují a vždy, když jim říkám o problémech s testovanými stroji, tak mi tvrdí, jak tohle se mi s MacBookem nemůže stát.

Proto jsem byl velmi zvědav, jaký nakonec "ten skvělý MacBook Pro" bude. Musím říct, že částečně měli nadšenci pravdu a částečně ne. Apple sice má spoustu různých vychytávek a například tak vynikající provedení či výběr materiálů se jen tak nevidí (Apple MacBooky ode dneška řadím v kvalitě a provedení šasi mezi značky jako je Sony VAIO nebo Lenovo ThinkPad) stejně jako perfektní LED podsvícený displej, ale nic není dokonalé a Apple mě mimo jiné zklamal svojí malou klávesnicí či v zátěží dost nepříjemně topící šasi.

Přednosti však silně převažují nad výhodami, úmyslně jsem však celou dobu zapomněl na poslední strašák, cenu. Ta je v našich končinách 47000 korun za testovaný model a to je více než hodně. Za notebook s takovou hardwarovou výbavou téměř 50000?

Samotný Apple sice tvrdí, že se to snaží vynahradit dalšími službami jako je komunikace se zákazníkem a podobné služby, což je jistě pravda. Vždyť už jen aura Steva Jobse je fascinující, ale připlácet si předem (mnoho) tisíc korun za slušné jednání? Je tu však ještě jedna exkluzivita a to operační systém Mac OS X, který dle licenčních podmínek spustíte jen na počítačích od Apple a tohle je to nejvýkonnější mobilní, co Apple dělá.

Finální verdikt proto zní takto: Apple MacBook Pro je po mnoha stránkách skvělý notebook, který bych si nechal líbit i déle, než jen na test, má však vážný problém s cenou, kterou budou ochotni akceptovat asi jen ti, kteří musí pracovat v Mac OS X, protože srovnatelná konkurence pro MacBook Pro (LED podsvícené Sony VAIO, hořčíkové Delly XPS s LED displeji a podobně) stojí v průměru o 10 000 korun méně, což není vůbec zanedbatelné číslo.

Apple MacBook Pro

Klady

Zápory

+ kvalitní hliníková šasi- velmi vysoká cena
+ LED displej- zahřívající se šasi v zátěži
+ vysoká výdrž baterie- pouze 2GB RAM
+ různé "vychytávky"- malý a pomalý pevný disk
+ slušný výkon CPU i GPU- na 15,4" notebook malá klávesnice
+ v klidu velmi tiché chlazení
+ ventilátory nenasávají vzduch zespodu

Orientační cena včetně DPH: 39 990Kč (aktualizováno)

Poděkování

Na úplný konec bych ještě rád poděkoval společnosti iStyle, která do testu notebook zapůjčila.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama