applu-klesly-trzby-poprve-za-patnact-let
PCTuning Novinka

Applu klesly tržby poprvé za patnáct let

Mirek Kočí
Mirek Kočí
26. 10. 2016 18:00 3 Sdílej:

Apple opět po čtvrt roce zveřejnil své hospodářské výsledky. A spokojen rozhodně být nemůže. Firmě poprvé za 15 let klesly meziroční tržby. Své vlajkové lodi, telefonu iPhone, například prodala o téměř tři miliony kusů méně než před rokem. Snížila se rovněž poptávka po iPadech a počítačích Mac.

Reklama
Reklama

Prodeje telefonů iPhone klesaly třetí čtvrtletí v řadě a negativně se podepsaly na výsledcích Applu za poslední kvartál finančního roku 2016. Za tři měsíce do 24. září výrobce prodal jen 45,5 milionu iPhonů proti 48 milionům telefonů prodaných o rok dříve. Čistý zisk Applu se mezikvartálně propadl o 19 procent na 9,01 miliardy dolarů.  Čtvrtletní tržby klesly meziročně o devět procent na 46,85 miliardy dolarů (1,2 bilionu Kč). Celoroční tržby americké společnosti pak utrpěly první pokles od roku 2001.

V celém fiskálním roce 2016 Apple utržil 215,7 miliardy dolarů a vydělal 45,7 miliardy dolarů; o rok dříve to bylo 233,7 miliardy a 53,4 miliardy dolarů. Horší výsledky jsou podle analytiků odrazem slabšího zájmu spotřebitelů o současné produkty, zejména pak o telefony iPhone, které jsou pro společnost klíčové.

K obratu k lepšímu by mělo dojít v následujícím čtvrtletí. Výrobce hodně čeká hlavně od nových iPhonů 7 a 7 Plus, které byly do prodeje uvedeny teprve před měsícem. Vyšším prodejům nových telefonů Applu by měly pomoci i problémy Samsungu, který z trhu kvůli vybuchujícím bateriím zcela stáhl phablet Galaxy Note 7.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning