Arctic uvádí novou generaci legendární MX-6 a thermal pady k tomu
i Zdroj: Arctic
Novinka Arctic uvádí novou generaci legendární MX-6 a thermal pady k tomu

Arctic uvádí novou generaci legendární MX-6 a thermal pady k tomu

Václav Vlček

Václav Vlček

29. 11. 2022 09:09 1

Každý správný ajťák má ve skříni velké balení populární pasty MX-2, se kterou může mazat procesory až do důchodu. A pokud by vám náhodou došla, je tady už šestá generace MX-6!

Reklama

Kdo maže, ten jede. Platí nejenom u auťáků, ale stejně tak i procesory mají svoje mazání v podobě teplovodivých past. Postará se o lepší přenos tepla mezi procesorem a chladičem, protože jejich kovové povrchy nemusí být dokonale rovné. Na trhu jich je celá řada, vybírat si můžete v pestré nabídce od nejlevnějších noname bílých hmot pochybných vlastností po speciality jako je tekutý kov. Co nejde pořádně nanášet a pořád utíká.

Arctic uvádí novou generaci legendární MX-6 a thermal pady k tomu
i Zdroj: Arctic

Je to už deset let, co jsme otestovali vybrané vzorky a mezi nimi vyhrála jedna z nejlevnějších, ale dosahovala prakticky stejných výsledků jako násobně dražší směsi. Jednalo se o populární Arctic MX-2, která se ostatně vyrábí dodneška. Za pár kaček se tehdy dalo koupit balení, které pokud nestavíte mašiny jako na běžícím páse tak vystačilo opravdu prakticky na doživotí.

Nástupce legendy - Arctic MX-6

Každopádně i když se dodneška prodává oblíbená starší varianta, Arctic nespí na vavřínech a vyvíjí novější a novější generace. A tou poslední je dnešní novinka, pasta Arctic MX-6. Výrobce slibuje, že se i nadále drží pravidla, že i nejnovější generace by měla nabídnout dobrý poměr výkon/cena. Jako základ pro vývoj MX-6 posloužila čtvrtá generace a Arctic se zaměřil na zlepšení snadnosti aplikace a všestranném použití.

Pasta MX-6 po aplikaci
i Zdroj: Arctic
Pasta MX-6 po aplikaci

Pasta je založena na bázi uhlíkových plniv a dosahuje svého maximálního výkonu bez vypalování, přímo po aplikaci. Neobsahuje žádné drahé nebo nedostatkové přísady, jako je diamantový prach nebo různé částice drahých kovů. Silikonový gel použitý jako nosič umožňuje optimální distribuci, které je dosaženo rovnoměrným přítlakem, například při montáži chladiče.

Arctic MX-6 není elektricky vodivý ani kapacitní. Při špatné aplikaci tak nehrozí riziko zkratu nebo výboje. Tepelná pasta rovněž neobsahuje složky z tekutých kovů, které mohou často vést ke změně barvy, oděru nebo poškození spodní strany chladiče korozí.

  • Viskozita: 45000 Poise
  • Hustota: 2,6 g/cm³
  • Teplota pro dlouhodobé použití: -50 ~ 150 ℃
  • Objemový odpor: 1,8 X 1012 Ω-cm
  • Průrazné napětí: 7,5 kV/mm
  • Barva: Šedá

Jedinou nevýhodou proti minulé generaci jsou dostupné velikosti balení. Novou MX-6 pořídíte zatím jenom v 2, 4 a 8g provedení. Populární MX-2 měla i praktické 65g provedení!

Teplovodivé podložky Arctic TP-3

Nejenom procesory potřebují dobré chlazení. V počítači je spousta dalších součástek, které na malém prostoru generují víc tepla než je zdrávo. A pokud je chcete chladit, je třeba zajistit dobrý kontakt s heatsinkem. A tam, kde není vhodné použít teplovodivou pastu přichází jako alternativa teplovodivé podložky.

Arctic TP-3
i Zdroj: Arctic
Arctic TP-3

Arctic TP-3 se vyrábí v tloušťkách půl, jeden i jeden a půl milimetru a v několika rozměrech. Tím se dá vyřešit i slušný výškový rozdíl mezi osazenými čipy, které chcete chladit jedním heatsinkem. Ale samozřejmě nejlepší je používat co nejméně výplně, pak je přenos tepla nejúčinnější.

Díky složení na bázi silikonu a speciálního plniva by měla TP-3 nabídnout vynikající tepelnou vodivost navzdory extrémně nízké tvrdosti. Protože čím tenčí je podložka, tím nižší je její tepelný odpor. Podložku TP-3 o tloušťce 0,5 mm lze snadno stlačit na 0,3 mm a vyrovnat tak výškové rozdíly mezi různými součástmi až do 0,2 mm. 

Varianty podložek Arctic TP-3
i Zdroj: PCTuning.cz
Varianty podložek Arctic TP-3
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama